Skar, Yara İzi

Skar Yara İzi Tedavisi, Ankara Skar Yara İzi Tedavisi, Skar, Yara İzi

Yara, yaralanma iyileştikten sonra ciltte kalan işarete denir. Yara izleri iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Skar, yara izleri tamamen kaybolmasa da,  hafifler veya solgunlaşır.

Yara izi türleri

Normal ince çizgi şeklinde skar ve izleri;

Genellikle kesi sonucu oluşur normal yara gibi iyileşir, zamanla giderek  soluklaşacak ve düzleşecek olan kırmızı, kabarık bir çizgi bırakır. Bu işlem iki yıla kadar sürebilir. Yara tamamen kaybolmaz soluklaştığı için zor görünür bir hal alır ve zaman zaman kızarabilir.

İnce çizgi yaraları bir yaranın ardından veya ameliyattan sonra yaygındır.

Daha koyu cilt tiplerinde, skar dokusu kahverengi veya beyaz bir iz bırakarak  kaybolabilir. Koyu ciltlerde soluk bir skar daha belirgin olabilir, çünkü skar dokusu bronzlaşmaz.

Keloid izleri;

Bir keloid skarı, yaranın bölgesinde çok fazla kollajen üretildiğinde ortaya çıkan dokunun aşırı büyümesidir. Keloid izlerinde yara iyileştikten sonra bile büyümesine devam eder.

Keloid skarları cildin üzerinde yükselir ve yeni oluştuğunda yavaş yavaş soluklaşmadan önce kırmızı veya mor renktedir. Genellikle kaşıntılı veya ağrılıdırlar. Skar, yara izleri eklem yakınında ise hareketi kısıtlayabilirler.

Hipertrofik yara izleri;

Keloid skarları gibi, hipertrofik skarlar da bir yara bölgesinde aşırı kollajenin üretilmesinin sonucudur. Ancak hipertrofik skarlarda keloid skarlarına kıyasla çok fazla kolajen üretilmez.

Ayrıca, keloid skarlarının aksine, hipertrofik skarlar orijinal yaranın sınırlarının ötesine uzanmaz, ancak altı aya kadar kalınlaşmaya devam edebilirler. Hipertrofik yara izleri, birkaç yıl boyunca daha düz ve soluklaşmadan önce kırmızı rengi alarak  yükselir.

Atrofik yara izleri;

Atrofik  yara izi oluştuğu bölgede normal deri seviyesinden daha çökük olarak görülür. İzin bulunduğu bölgede ayrıca yağ dokusundan da bir kayıp vardır.

Deri çatlağı;

Çatlak izleri, cildin daha derin tabakası (dermis) yırtıldığında cildin yüzeyinde görülen dar çizgilerdir. Genellikle hamilelik veya ergenlik döneminde veya vücut geliştirme veya hormon replasman tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Yara izlerinin tedavisi;

Tam olarak yara izlerinin giderilmesi mümkün değildir, ancak çoğu yara izi zamanla kaybolur ve solgunlaşır. Bir yara izinin görünümünü iyileştirebilecek ve daha az görünür hale getirmeye yardımcı olabilecek bir dizi tedavi mevcuttur.

Skar, yara izi tedavi seçenekleri nelerdir ?

  • Kök hücre tedavileri
  • Lazer tedavileri
  • Microiğneleme
  • Topikal silikon jel veya silikon jel tabakaları
  • Basınçlı pansumanlar
  • Lokal steroid enjeksyonları
  • Kozmetik kamuflaj (makyaj)
Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Ankara Lazer Epilasyon

Hızlı ve Kalıcı Lazer Epilasyon Nedir? Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yaşamlarımıza giren lazerler birçok alanda olduğu gibi estetik alanında da kullanılmaktadır. Lazer epilasyon  uygulamaları…

Güneş ve Deri

Güneşin Vücudunuzu Etkilediği 13 Yol: İyi Ve Kötü Güneşin Olumlu Etkileri; Ruh Halinizi Geliştirir Güneşte olmak insanları daha iyi hissettirebilir…

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir.…

Ankara Saç Ekimi Tedavisi

Saç Ekimi Nedir? Alanında uzman hekimlerce verici bölge olarak adlandırılan, vücudumuzun kıl içeren bölgelerinden; saçlı deri, göğüs, sakal, kol-bacak kıllarından…

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için ortak bir sorundur. Erkeklerin alopesiden muzdarip olma eğilimleri…