Skar, Yara İzi

Skar Yara İzi Tedavisi, Ankara Skar Yara İzi Tedavisi, Skar, Yara İzi

Yara, yaralanma iyileştikten sonra ciltte kalan işarete denir. Yara izleri iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Skar, yara izleri tamamen kaybolmasa da,  hafifler veya solgunlaşır.

Yara izi türleri

Normal ince çizgi şeklinde skar ve izleri;

Genellikle kesi sonucu oluşur normal yara gibi iyileşir, zamanla giderek  soluklaşacak ve düzleşecek olan kırmızı, kabarık bir çizgi bırakır. Bu işlem iki yıla kadar sürebilir. Yara tamamen kaybolmaz soluklaştığı için zor görünür bir hal alır ve zaman zaman kızarabilir.

İnce çizgi yaraları bir yaranın ardından veya ameliyattan sonra yaygındır.

Daha koyu cilt tiplerinde, skar dokusu kahverengi veya beyaz bir iz bırakarak  kaybolabilir. Koyu ciltlerde soluk bir skar daha belirgin olabilir, çünkü skar dokusu bronzlaşmaz.

Keloid izleri;

Bir keloid skarı, yaranın bölgesinde çok fazla kollajen üretildiğinde ortaya çıkan dokunun aşırı büyümesidir. Keloid izlerinde yara iyileştikten sonra bile büyümesine devam eder.

Keloid skarları cildin üzerinde yükselir ve yeni oluştuğunda yavaş yavaş soluklaşmadan önce kırmızı veya mor renktedir. Genellikle kaşıntılı veya ağrılıdırlar. Skar, yara izleri eklem yakınında ise hareketi kısıtlayabilirler.

Hipertrofik yara izleri;

Keloid skarları gibi, hipertrofik skarlar da bir yara bölgesinde aşırı kollajenin üretilmesinin sonucudur. Ancak hipertrofik skarlarda keloid skarlarına kıyasla çok fazla kolajen üretilmez.

Ayrıca, keloid skarlarının aksine, hipertrofik skarlar orijinal yaranın sınırlarının ötesine uzanmaz, ancak altı aya kadar kalınlaşmaya devam edebilirler. Hipertrofik yara izleri, birkaç yıl boyunca daha düz ve soluklaşmadan önce kırmızı rengi alarak  yükselir.

Atrofik yara izleri;

Atrofik  yara izi oluştuğu bölgede normal deri seviyesinden daha çökük olarak görülür. İzin bulunduğu bölgede ayrıca yağ dokusundan da bir kayıp vardır.

Deri çatlağı;

Çatlak izleri, cildin daha derin tabakası (dermis) yırtıldığında cildin yüzeyinde görülen dar çizgilerdir. Genellikle hamilelik veya ergenlik döneminde veya vücut geliştirme veya hormon replasman tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Yara izlerinin tedavisi;

Tam olarak yara izlerinin giderilmesi mümkün değildir, ancak çoğu yara izi zamanla kaybolur ve solgunlaşır. Bir yara izinin görünümünü iyileştirebilecek ve daha az görünür hale getirmeye yardımcı olabilecek bir dizi tedavi mevcuttur.

Skar, yara izi tedavi seçenekleri nelerdir ?

  • Kök hücre tedavileri
  • Lazer tedavileri
  • Microiğneleme
  • Topikal silikon jel veya silikon jel tabakaları
  • Basınçlı pansumanlar
  • Lokal steroid enjeksyonları
  • Kozmetik kamuflaj (makyaj)
Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir? Tırnak etinde kızarma, tırnakta kalınlaşma,çabuk kırılma ve tırnağın saydamlığını kaybetmesi tırnak mantarının belirtileri arasında yer almaktadır.Tırnak…

COVID-19 Sonrası Saç Dökülmesi Olur Mu?

Koronavirüs Hastalığı Sonrası Saç Dökülmesi (Sars-CoV-2 Telogen Effluvium) SARS-COV-2 virüsü vücuttan ayrıldıktan sonra da uzun süre etkileri devam edebilmekte veya…