Angiokeratom Anjiokeratom

Angiokeratom Anjiokeratom Tedavisi ankara, ankara Angiokeratom Anjiokeratom tedavisi, lazerle Angiokeratom Anjiokeratom tedavisi,Angiokeratom AnjiokeratomAnjiokeratom

İlk defa 1896’da John Addison Fordyce tarafından tanımlanmıştır. Anjiyokeratomlar tipik olarak asemptomatik 2 ila 5 mm, mavi-kırmızı papüllerdir ve skrotum, penis şaftı, labia majora iç uyluk veya alt karın üzerinde yer alabilen damarsal lezyonlardır. Histolojik olarak, üstte epidermal hiperplazi bulunan yüzeyel dermiste ektatik ince duvarlı damarlardan oluşurlar.

Hastaların lezyonların cinsel yolla bulaşan bir hastalığı temsil ettiğine dair endişelerini anlatmaktadır. Angiokeratom cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.

Kısaca anjiokeratom kılcal damarların küçük noktasal birikintiler şeklinde cildin altında oluşturduğu dışarıdan mavi mor renklerde görülebilen damarsal yapılardır. Anjiyokeratomlar bulaşıcı değildir. Anjiyokeratomlar, kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümörlerdir.

Kanarsa, ağrıya neden olursa veya estetik görünüm açısından rahatsız ediyorsa tedavi edilir.

Anjiokeratomlara ne sebep olur?

Anjiyokeratomlar, kılcal duvarları destekleyen dokular elastikiyetlerini kaybettiğinde ortaya çıkar. Bunlar genetik olabilir. Bu aynı zamanda vasküler malformasyonlardan, kan damarlarındaki basınçtan veya kronik tahrişten de kaynaklanabilir. Sertleşmiş kılcal damarlar şişer ve kırılarak açılabilir.

Aynı şey örümcek damarlarınız olduğunda da olur. Bir anjiyokeratomda, genişlemiş kılcal damar cildinize doğru itilir. Papül adı verilen kabarık, rengi bozulmuş bir yumru oluşturur.

Dermoskopi tanıya yardımcı olabilir:

Doğrudan karşılaştırma rakamları olmamasına rağmen, erkekleri kadınlardan daha sık tanımlayan daha fazla rapor vardır.

Angiokeratom Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür?

En yaygın olarak 40 yaşından büyük kişilerde görülür. Yaşa göre görülme sıklığı aşağıda ki gibidir.

  • 16-20 yaş – %0,6
  • 21-30 yaş – %1,5
  • 31-40 yaş – %6,2
  • 41-50 yaş – %13.1
  • 51-60 yaş – %13.4
  • 61-70 yaş – %15.9
  • 70 yaş ve üzeri – %16,6

Anjiokeratomun Tedavisi Var mı?

Anjiyokeratomlar kendi başlarına kaybolmazlar. Bazen büyürler ve çoğalırlar. Çoğu anjiyokeratom tedaviye ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, nasıl göründükleri konusunda kendinizi bilinçli hissediyorsanız, tedavi görmeyi seçebilirsiniz. Deri lezyonları kanarsa, kaşınırsa veya başka sorunlara neden olursa tedavi de bir seçenektir.

Tedaviler sağlık hizmeti sağlayıcınızın ofisinde gerçekleştirilir. Cildinizi uyuşturmak için lokal anestezi alabilirsiniz. Anjiyokeratomlar için bazı tedavilerin skarlaşmaya neden olabileceğini bilmelisiniz.

Sağlık uzmanınız aşağıdaki tedavilerden birini uygulayabilir:

  • Cilt lezyonunu gidermek için donma sıcaklıklarını kullanan kriyoterapi.
  • Deri lezyonunu ısıtmak ve yok etmek için elektrocerrahi veya fulgurasyon.
  • Lezyondan kurtulmak için yüksek yoğunluklu ışık huzmeleri kullanan lazer ile tedavi edilebilir.

 

Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damarsal lezyonun olduğu bölgede genellikle bir lokal anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılabilen bir tedavidir. Lazer ışığı lezyon tarafından absorbe edildikten sonra damarsal yapılar koagüle olarak yok olurlar. Ortalama 2-3 seans yeterli olacaktır. Tedavi bölgesinin çevresinde herhangi bir yan etki oluşmaz. Lezyon üzerinde su kabarcığı oluşabilir, birkaç günde genellikle iyileşir.

Hasta Eğitimi

Anjiokeratom vakalarının çoğunda, hastaya ve uygun olduğunda eşe, durumun yaygın, iyi huylu olduğu ve cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığı temsil etmediği konusunda güvence verilmelidir. Yaşla birlikte daha fazla lezyon gelişebileceği belirtilmelidir.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Çoklu anjiyokeratomlu hastaların tedaviden sonra nüksetme olasılığı, az sayıda veya soliter anjiyokeratomu olanlara göre daha fazladır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer Epilasyon Uygulamaları; Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Lazer epilasyon farklı dalga boylarındaki ışığın bir…

Tırnak Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı Tırnaklar mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Tırnaklar üzerinde…