Angiokeratom Anjiokeratom

Angiokeratom Anjiokeratom Tedavisi ankara, ankara Angiokeratom Anjiokeratom tedavisi, lazerle Angiokeratom Anjiokeratom tedavisi,Angiokeratom AnjiokeratomAnjiokeratom

İlk defa 1896’da John Addison Fordyce tarafından tanımlanmıştır. Anjiyokeratomlar tipik olarak asemptomatik 2 ila 5 mm, mavi-kırmızı papüllerdir ve skrotum, penis şaftı, labia majora iç uyluk veya alt karın üzerinde yer alabilen damarsal lezyonlardır. Histolojik olarak, üstte epidermal hiperplazi bulunan yüzeyel dermiste ektatik ince duvarlı damarlardan oluşurlar.

Hastalar lezyonların cinsel yolla bulaşan bir hastalığı temsil ettiğine dair endişe duyduklarını söylerler. İyi haber, Angiokeratom cinsel yolla bulaşmaz, bulaşıcı bir hastalık değildir. 

Kısaca anjiokeratom kılcal damarların küçük noktasal birikintiler şeklinde cildin altında oluşturduğu dışarıdan mavi mor renklerde görülebilen damarsal yapılardır. Anjiyokeratomlar bulaşıcı değildir. Anjiyokeratomlar, kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümörlerdir.

Kanarsa, ağrıya neden olursa veya estetik görünüm açısından rahatsız ediyorsa tedavi edilir.

Anjiokeratomlara ne sebep olur?

Anjiyokeratomlar, kılcal duvarları destekleyen dokular elastikiyetlerini kaybettiğinde ortaya çıkar. Bunlar genetik olabilir. Bu aynı zamanda vasküler malformasyonlardan, kan damarlarındaki basınçtan veya kronik tahrişten de kaynaklanabilir. Sertleşmiş kılcal damarlar şişer ve kırılarak açılabilir.

Aynı şey örümcek damarlarınız olduğunda da olur. Bir anjiyokeratomda, genişlemiş kılcal damar cildinize doğru itilir. Papül adı verilen kabarık, rengi bozulmuş bir yumru oluşturur.

Dermoskopi tanıya yardımcı olabilir:

Doğrudan karşılaştırma rakamları olmamasına rağmen, erkekleri kadınlardan daha sık tanımlayan daha fazla rapor vardır.

Angiokeratom Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür?

En yaygın olarak 40 yaşından büyük kişilerde görülür. Yaşa göre görülme sıklığı aşağıda ki gibidir.

  • 16-20 yaş – %0,6
  • 21-30 yaş – %1,5
  • 31-40 yaş – %6,2
  • 41-50 yaş – %13.1
  • 51-60 yaş – %13.4
  • 61-70 yaş – %15.9
  • 70 yaş ve üzeri – %16,6

Anjiokeratomun Tedavisi Var mı?

Anjiyokeratomlar kendi başlarına kaybolmazlar. Bazen büyürler ve çoğalırlar. Çoğu anjiyokeratom tedaviye ihtiyaç duymaz.

Ancak, bazı hastalar kozmetik nedenlerden dolayı lezyonların alınmasını isteyebilir. Deri lezyonları kanarsa, kaşınırsa veya başka sorunlara neden olursa tedavi herkes için gerekli bir seçenektir.

Ayrıca Lezyonların görüntüsü kişilerde özgüven kaybına neden olabilmektedir, dolayısıyla ilişki kurmak ve sürdürmekte zorlandıkları için hastalar tedavi olmayı tercih ederler.

Tedaviler,dermatologlar tarafından klinik ortamında gerçekleştirilir. Cildi uyuşturmak için lokal anestezi yapılabilir. Lezyonların temizlenmesi için birden fazla seans gerekebilir. Tedavi sonrasında iz kalabilir ve zamanla anjiyokeratomlar tekrar ortaya çıkabilir.

Anjiyokeratomların tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Cilt lezyonunu gidermek için donma sıcaklıklarını kullanan kriyoterapi.
  • Deri lezyonunu ısıtmak ve yok etmek için elektrocerrahi veya fulgurasyon.
  • Lezyondan kurtulmak için yüksek yoğunluklu ışık huzmeleri kullanan lazer ile tedavi edilebilir.

 

Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damarsal lezyonun olduğu bölgede genellikle bir lokal anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılabilen bir tedavidir. Lazer ışığı lezyon tarafından absorbe edildikten sonra damarsal yapılar koagüle olarak yok olurlar. Ortalama 2-3 seans yeterli olacaktır. Tedavi bölgesinin çevresinde herhangi bir yan etki oluşmaz. Lezyon üzerinde su kabarcığı oluşabilir, birkaç günde genellikle iyileşir.

Hasta Eğitimi

Anjiokeratom vakalarının çoğunda, hastaya ve uygun olduğunda eşe, durumun yaygın, iyi huylu olduğu ve cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığı temsil etmediği konusunda güvence verilmelidir. Yaşla birlikte daha fazla lezyon gelişebileceği belirtilmelidir.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Çoklu anjiyokeratomlu hastaların tedaviden sonra nüksetme olasılığı, az sayıda veya soliter anjiyokeratomu olanlara göre daha fazladır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara

Tırnak mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Mantarlar tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Mantarlar karanlık ve…

Aşırı Terleme ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı terleme, normal terlemeye oranla vücudun atması gerekenden çok daha fazla sıvıyı dışarı atması rahatsızlığıdır. Vücutta en çok aşırı terlemeyle…

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesi İlkbahar ve Güz Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur? Normal koşullarda bir kişide genellikle günde 50-100 saç teli…

Dudak Dolgusu Ankara

Dudak Dolgusu İle Doğal Sonuçlar Elde Edilebilir Mi ? Dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için uygulanan hyalüronik asit aynı zamanda vücutta…

Ankara Dolgu Tedavisi

Ankara dolgu tedavisi; Yaş ile birlikte cildimiz kırışıklıklara ve sarkmaya daha duyarlı hale gelir. Güneşe maruz kalma ve yıllarca kas…