Ayak Bileği Kılcal Damar Çatlaması

Ayak bileği kılcal damar çatlaması tedavisi, Kılcal damar tedavisi Ankara, Kılcal damar çatlamasıAyak Bileği Kılcal Damar Çatlaması / Örümcek Damarlar

Ayak bileği kılcal damar çatlaması derinin yüzeyine yakın ince damarlarda oluşur. Tıpta telenjiektazi denilen kılcal damar çatlaması bacaklarda, ayak bileklerinde ve yüzde görülür. Örümcek damar olarak da tarif edilir.

Ayak bileğinde gelişen bu kılcal damarlar, ince çizgiler, dallar ve örümcek ağı şeklindedir. Kırmızı, mor veya mavi renkte olabilir. Bu örümcek damarlar, varisli damarlardan daha küçük ve incedir.

Örümcek damarlar genellikle ağrısız ve zararsızdır fakat estetik olarak kötü göründükleri için insanlar bunları tedavi ettirmek isterler.

Ayak Bileği Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur?

Damarlar, kanı oksijenlendirmek için kalbe geri taşımakla görevlidir. Taşıma görevini yaparken bazen bir arıza oluşabilir ve kan geriye doğru akınca, cildin altında mavimsi, morumsu varisler ve daha ince damarsal yapılar görülür. Varisli damarlar genellikle bacaklarda oluşmakla birlikte ayak bilekleri ve ayaklarda da görülebilir.

Ayrıca ayaklar ve ayak bilekleri söz konusu olduğunda, yavaşlayan kan dolaşımı ve her gün damar kapaklarımıza uyguladığımız artan basınç (yerçekimi nedeniyle) ayakların şişmesine neden olabilir ve bu da ayak bileklerinde örümcek damarların oluşumunu arttırabilir.

Örümcek damarları geliştirme riskinizi artırabilecek çeşitli faktörler vardır, örneğin:

 • Aile öyküsü
 • Yaş
 • Gebelik
 • Sedanter yaşam tarzı
 • Cinsiyet
 • Obezite
 • Güneş hasarı
 • Uzun süre ayakta durmak veya oturmak
 • Hormonal değişiklikler
 • Kan pıhtıları

Kılcal damar varisleri ciddi bir sıkıntı yaratmamakla birlikte, ileriki zamanlarda sorun oluşturmamaları için tedavi edilmeleri önerilir.

Ayak Bileği Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak bileği kılcal damar çatlaması tedavisi öncelikle kişisel bakım önlemleri, kompresyon çorapları, ameliyatları ve bir takım tıbbi prosedürleri içerir. Tedavi prosedürü genellikle ayakta olup aynı gün içinde evinize gidebilirsiniz.

Kılcal damar çatlamaları için kendimizin yapacağı tedaviler şunlar olmalıdır;

 • Egzersiz yapmak,
 • Oturur veya uzanırken bacakları kaldırmak,
 • Kompresyon çorapları giymek,
 • Sağlıklı diyet yapmak,
 • Masaj yaptırmak,
 • Dar giysiler giymemek

Kişisel bakım süreciyle çözemediğimiz kılcal damar sorunlarımız için bir doktor yardımı almamız gerektiğinde uygulanacak tedavi prosedürü şöyle sıralanabilir;

Skleoterapi; bu yöntem varisli damarlara doktor tarafından bir sklerozan ajan enjekte edilir. Ajan damarlara temas ettiğinde kılcal damarları tahriş ederek görünür olmalarını engeller. İşlem sonrasında daha iyi görünen damarlara sahip olursunuz.

Lazer tedavisi; damarın üzerine güçlü ışık patlamaları gönderilir ve damarın yavaşça solması ve kaybolması sağlanır. Herhangi bir kesi veya iğne kullanılmadan lazer ile kılcal damar tedavisi yapılır.

Ayakta flebektomi (fluh-BEK-tuh-me); bu ayakta tedavi yönteminde bir dizi küçük cilt delikleri yoluyla varisler iyileştirilir. Çok az yara izi oluşabilir.

Daha büyük varisler için ameliyat boyutunda farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Kılcal damar çatlamaları olan birçok insan var, yani yalnız değilsiniz. Genelde bu örümcek damar yapılanmalarından kaynaklanan komplikasyonlar yoktur. Sizi rahatsız eden bu damarlanmalardan evde tedaviler deneyebilirsiniz veya bir uzman hekimden yardım isteyebilirsiniz. Tedaviden sonra bile varisli damarlar oluşabilir. Sizin için en iyi tedavi seçeneklerini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Kristal Dolgu ile Hacim ve Ciltte Yenilenme

Kristal Dolgu (Kalsiyum Hidroksiapatit) Nedir? mineral aşı”, “porselen dolgu” ve “kristal dolgu” olarak da bilinen Kalsiyum Hidroksiapatit bir dermal dolgu…

Lazer ile Cilt Yenileme Nasıl Olur?

Yıllar içinde cildimizdeki fibroblast ve dolayısı ile kollajen miktarının azalması deride gözenekler, ince çizgiler, ton farkları ile ciltte sarkma ile…

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Dermatolojik Cilt Bakımı/ Cilt Bakımı Ankara Dermatolojik cilt bakımı nasıl yapılmalı, cildinizdeki soruna yönelik yapılmaktadır. Düzenli olarak cilt bakımı yaptırmak…

Gummy Smile Tedavisi

Gummy Smile Nedir? Gummy smile tedavisi hakkında bilgi vermeden önce  Gummy smile nedir? sorusunu cevaplamak gerekir. Konuşurken ve gülerken diş…

Botoks İçin İdeal Yaş

Botoks İçin İdeal Yaş Sağlık ve estetikte her hasta ayrı ayrı değerlendirilmeli ve uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Botoks için yaş…