blank
HPV tedavi edilebilir mi ?
24 Nisan 2018
blank
Dolgu İle Ameliyatsız Burun Estetiği
30 Mayıs 2018

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

blank

Kadınlarda saç dökülmesinin tedavisi


Altmış yaşına gelmiş kadınların yaklaşık %50 sinde bir ölçüde saç dökülmesi problemi vardır. 
Kadınlarda saç dökülmesinin tanı ve tedavisi karmaşık ve çok çeşitli faktörlere bağlı olması sebebi ile Dermatologlar için özel uzmanlık gerektirir.
Tedavi sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tedaviden önce kadın hastalarda saç dökülmesine sebebini tam olarak anlaşılması gerekir. Farklı nedenlere bağlı dökülmeler benzer klinik özellikler gösterebilir. Tanı için kan testleri, Dijital Dermatoskopi, Trikoskopi, Tricoscan gibi yöntemler kullanılır. Bazı durumlarda kesin tanı koyabilmek için biopsi alınması gerekebilir.

Tedavi planı tamamen hastadan hastaya değişmekle birlikte aşağıda yazan tedaviler yanlız veya kombine olarak kullanılabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan yöntemler

 Androgenetik alopesi tedavisi (FPHL: Kadın tipi saç dökülmesi)

Kadınlarda genetik sebeplere bağlı saç dökülmelerini tarif eder. Tedavide;

 -Minoxidil %2 solusyon: Kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde onaylanmıştır. Günde iki defa kullanılır 3 aydan sonra etkisi görülmeye başlar.

-Lazer Tedavisi: Kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde onaylanmıştır. Hergün veya haftada 3 defa 5-20 dk olarak uygulanır.

-Hormon Tedavileri: Androjeni yüksek veya buna ait klinik bulguları olan hastalarda antiandrojen tedaviler ile kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir.

-Saç Ekimi: Erkeklere göre kadınlarda daha az tercih edilir. Donor denilen kafanın arkasında yer alan saç sıklığının iyi olması gerekir.

-Otolog micrograft yöntemi: Saçlı deriden alınan 2 mm lik saç graftleri micro parçalara özel bir yöntemle ayrılarak süspansyon halinde tekrar cilde verilmesi işlemidir. Etkisi işlemden 2-3 ay sonra görülmeye başlar. Tek bir seans olarak yapılması yeterlidir.

-Microiğneleme: Saç dökülmesine maruz kalmış saçlı derinin kalınlığına göre 1-2 mm derinlikte uyarılması ile yapılır. Ortalama 4-6 seans gerekir.

-Mezoterapi: Minoksidil ve DHT blokörlerinin enjeksyonunu kapsar. Genelikle eklenen vitamin ve diğer elamanların faydası yoktur. Minoksidil ve DHT blokörleri lokla ev uygulamaları ile de verilebilir. Mezoterapinin enjeksyon olarak yapılması çeşitli cilt hastalıklarını tetiklemesi açısından riskli olabilir. Saç dökülmesinde mezoterapinin etkili ve güvenli olduğunu gösteren yayınlar maalesef yeterli değildir.

-PRP: Hastanın kanından biriktirilen faktörlerin tekrar saçlı deriye enjeksyonunu içerir. Uygulama sıklığı ve hazırlanan süspansiyon içindeki faktörlerin miktarı konusunda bir standart oluşturulmamıştır. Daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. Seçilmiş hastalarda tedavi alternatifi olarak değerlendirilebilir.

-Kişiye özel diğer tedavi yöntemleri: Hastanın durumuna gore tedavi içerikleri ve planı özelleşebilir. Saç dökülmesi öyküsü ve Labaratuar test sonuçları ile Dijital saç muayene neticelerine göre belirlenir.

AGA dışı nedenlere bağlı saç dökülmelerin tedavisi

Tamamen sebebe göre değişir. Saç köklerinin hastalıklarına bağlı olanlar, sistemik hastalıklara bağlı olanlar ve Deri hastalıklarına bağlı olanlar olmak üzere 3 e ayrılır. Hastalığın tipine ve durumuna göre tedavi uygulanır.

Kadınlarda saç dökülmesinin kozmetik yöntemlerle tedavisi ;

Tedavi süreci tanıya bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle en az üç ay olarak düşünülmelidir. Tedavinin etkili olup olmadığı Dijital trikoskopik yöntemler ile takip edilebilir.
Kesin tanı ve etkili tedavi ancak bu konuda deneyimli dermatologlarca yapılabilir.
Tedavi hastanın yaşı, saç dökülmesinin sebebi, hastanın genel medikal durumu uyum sağlayabileceği tedavi gibi tüm faktörler göz önüne alınarak kişiye özel olarak planlanmalıdır.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

 • Genetik sebeplerle oluşan saç dökülmesi (FPHL: Kadın tipi saç dökülmesi AGA: Androgenetik saç dökülmesi)
 • Aşırı zayıflama ve aşırı kilo alma
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Hormon bozuklukları
 • Vitamin ve minerallerin eksikliği
 • Otoimmun hastalıklar
 • Alopesi areata veya universalis
 • Deri hastalıkları
 • Psikolojik sebepler
 • Genel vücut kanserleri
 • Saç stili; boyalar, renk açma, düzleştirme gibi yöntemler
 • Kronik olarak kullanılan ilaçlar: Kolesterol düşürücüler, Tansiyon ilaçları, glokom ilaçları, kan incelticiler, tiroid bozukluğu ilaçları
 • Radyoterapi ve kanser tedavisinde kullanılan kemoterapotikler
 • Hiperhidrozis veya saçlı derinin aşırı terlemesine bağlı saç dökülmesi
 • Saçlı deri enfeksyonlarına bağlı saç dökülmeleri
Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?