Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Altmış yaşına gelmiş kadınların yaklaşık %50’si farklı şiddetlerde de olsa saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin tanı ve tedavisi karmaşıktır. Bu nedenle alanında uzman Dermatologlar tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Tedavi sebebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tedaviden önce kadın hastalarda saç dökülmesinin sebebini tam olarak belirlemek önemlidir. Farklı nedenlere bağlı dökülmeler benzer klinik özellikler gösterebilir. Tanı için kan testleri, pull test,  Dijital Dermatoskopi, Trikoskopi, Tricoscan gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda kesin tanı koyabilmek için biyopsi alınması gerekebilir.

Tedavi planı hastadan hastaya değişmekle birlikte önerilen tedaviler tek veya kombine olarak kullanılabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

 • Genetik sebeplerle oluşan saç dökülmesi (FPHL: Kadın tipi saç dökülmesi AGA: Androgenetik saç dökülmesi)
 • Aşırı zayıflama veya aşırı kilo alma
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Hormon bozuklukları
 • Vitamin ve minerallerin eksikliği
 • Otoimmun hastalıklar
 • Alopesi areata veya universalis
 • Deri hastalıkları (Liken pilanopilaris, frontal fibrozan alopesi…)
 • Psikolojik sebepler
 • Kanserler
 • Saç stili; boyalar, renk açma, düzleştirme gibi yöntemler
 • Kronik olarak kullanılan ilaçlar: Kolesterol ilaçları, tansiyon ilaçları, glokom ilaçları, kan sulandırıcılar, tiroid ilaçları
 • Radyoterapi ve kanser tedavisinde kullanılan kemoterapotikler
 • Hiperhidrozis veya saçlı derinin aşırı terlemesine bağlı saç dökülmesi
 • Saçlı deri enfeksyonlarına bağlı saç dökülmeleri (tinea kapitis)

Kadınlarda saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan yöntemler

Minoxidil %2 solusyon

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde onaylanmıştır. Günde iki defa kullanılır 3 aydan sonra etkisi görülmeye başlar. 6 ayın sonunda beklenilen yanıtın elde edilmesi gerekir.

Lazer Tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilmektedir. Her gün veya haftada 3 defa 5-20 dk olarak uygulanır.

Hormon Tedavileri

Androjeni yüksek veya buna ait klinik bulguları olan hastalarda anti-androjen tedaviler ile kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir.

Saç Ekimi

Erkeklere göre kadınlarda daha az tercih edilir. Donör  bölgenin kıl yoğunluğunun iyi olması gerekir.

Kök hücre (Regenera Activa)

Saçlı deriden alınan 2 mm lik saç graftleri micro parçalara özel bir yöntemle ayrılarak süspansyon halinde tekrar cilde verilmesi işlemidir. Etkisi işlemden 2-3 ay sonra görülmeye başlar. Tek bir seans olarak yapılması yeterlidir.

Mikro iğneleme

Saç dökülmesine maruz kalmış saçlı derinin mikro iğnelerle 1-2 mm derinlikte uyarılması esasına dayanan minimal invaziv kozmetik işlemdir.  Ortalama 4-6 seans gerekmektedir.

Mezoterapi

Minoksidil ve DHT blokörlerinin enjeksiyonunu da kapsar. Genelikle vitamin ve diğer besleyici ajanlar da kokteyle dahil edilir. Minoksidil ve DHT blokörleri lokal ev uygulamaları ile de verilebilir. Mezoterapinin enjeksiyon olarak yapılması çeşitli cilt hastalıklarını tetiklemesi açısından riskli olabilir. Saç dökülmesinde mezoterapinin etkili ve güvenli olduğunu gösteren yayınlar sınırlı sayıdadır.

PRP

Hastanın kanından ayrıştırılan büyüme faktörlerinin tekrar saçlı deriye enjekte esasına dayanan bir işlemdir. Uygulama sıklığı ve süspansiyon içindeki faktörlerin miktarı konusunda standart bir yaklaşım oluşturulamamıştır. Daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. Seçilmiş hastalarda tedavi alternatifi olarak değerlendirilebilir.

Kişiye özel diğer tedavi yöntemleri

Hastanın durumuna göre tedavi içerikleri ve planı özelleşebilir. Saç dökülmesi öyküsü ve laboratuvar test sonuçları ile Dijital saç muayene neticelerine göre belirlenir.

Tedavi Takibi

Tedavi süreci tanıya bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle en az üç ay olarak düşünülmelidir. Tedavinin etkili olup olmadığı Dijital trikoskopik yöntemler ile takip edilebilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin kesin tanı ve etkili tedavisi ancak bu konuda deneyimli dermatologlarca yapılabilir. Hastanın yaşı, saç dökülmesinin sebebi, hastanın genel durumu, ilaç uyumu gibi tüm faktörler göz önüne alınarak kişiye özel tedavi planlanmalıdır ve takip edilmelidir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarının ağrı, rahatsızlık ve şekil bozukluğuna neden olabildiği gibi ciddi fiziksel ve mesleki sınırlamalarla kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü biliyor…

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı? Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç…

Ankara Botoks

Ankara Botoks Nedir ? Ankara Botoks; (Botox / Dysport ), kası zayıflatan veya kasın geçici felcine neden olan bir nörotoksin…

Ameliyatsız Burun Estetiği Ankara

Ameliyatsız Burun Estetiği Ankara Burun Dolgusu Son yıllarda özellikle ameliyat olmaktan çekinen ya da iyileşmek için yeterli zamanı olmayan kişiler…

Lazer ile Cilt Yenileme Nasıl Olur?

Lazer ile Cilt Yenileme Nasıl Olur? Yıllar içinde cildimizdeki fibroblast ve dolayısı ile kollajen miktarının azalması deride gözenekler, ince çizgiler,…
Menü