Erkeklerde Saç Dökülmesi


Erkeklerde Saç Dökülmesi; Erkeklerin neredeyse yarısı 50’li yaşlarında saç dökülmesinin bir derecesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

Erkeklerde saç dökülmesinin en sık sebebi androgenetik alopesi olup “Erkek tipi saç dökülmesi” olarakta adlandırılır. Dihidrotestesteron (DHT) denilen erkeklik hormonuna karşı genetik duyarlılıktan kaynaklanır. DHT inflamasyon süreci ile birlikte kılllarda anagen sürenin kısalması, kıllarda incelme ve zayıflama sürecinin ardından dökülme ile sonuçlanır.

Bu genetik durum hem anne hemde baba tarafından gelen genlerle olur. X kromozomu üzerinde taşındığı bilinmektedir. Erkeklerde genetik saç dökülmesinin oluşması için; Hormon, Gen ve Yaş gibi faktörlerin biraraya gelmesi gerekir. Saç dökülme süreci ergenlik ile beraber başlar.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir ?

Saç dökülmesinin şekli ve video dansitometer sayesinde oldukça kolay olarak teşhis edilir. Dermatoskopik muayenede miniatürizasyonun görülmesi tanının kesin olarak konmasını sağlar. Ancak yaygın dökülmeler farklı hastalıklara veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak oluşabilir. Bu tip durumlarda saç dökülmesinin sebebinin açığa çıkarılması için çeşitli diagnostik testler yapılması gerekir.
Erkeklerde saç dökülmesinin derecelendirilmesi;

Norwood sınıflaması bu konuda en fazla kullanılan sınıflama biçimidir. Saç dökülmesi 7 ayrı dereceye ayrılır:

Erkeklerde saç dökülmesi

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki linklerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.