Dudak Dolgusu


Dudak Dolgusu; Dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için uygulanan hyaluronic asid dolgular ile (Teosyal kiss, Juvaderm Volbella, Restylane lip voluma)  12 aya kadar devam eden sonuçlar elde edilebildiği bildirilmiştir. Hyaluronik asitle yapılan dolgu işlemiyle ince dudak yapısı dolgunlaştırılabilir, dudak konturu belirgin hale getirilebilir ve dudaklarda varsa asimetri düzeltilebilir.

Hyaluronik asid içeren dolgular ile dudaklarda ne gibi işlemler yapılabilir ?
 1. Alt ve üst dudağa hacim kazandırılabilir.
 2. Dudak kontörü yapılabilir.
 3. Her iki yarım üst dudağın birleşme (Cupid Bow) yerinin belirgin hale getirilmesini sağlar.
 4. Dudak üstü ince çizgilerin giderilmesini sağlayabilir .(Barkot çizgileri, Smoker lines)
 5. Ağız kenarlarında aşağı doğru uzanan çizgilerin (nasolabial bölge) azaltılarak hacimli görünmesini sağlayabilir.
Dudak Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler;
 • Dudak dolgusu işlemini yaptırmadan önce düşünce ve fiziksel olarak işleme hazırlamanız gerekir. İlk adım, dudaklarınızda değişimi isteyip istemediğinize karar vermektir.
 • Dudak dolgusu randevunuzdan yaklaşık bir hafta önce aspirin, balık yağı, multivitaminler ve E vitamini kullanımından kaçınmalısınız. Çünkü her biri kan inceltici olarak hareket edebilir ve enjeksiyon sonrası morarmaya katkıda bulunabilir.
 • Dudak dolgusu randevunuza beğendiğiniz birinin dudak resmi ile gelmeyin. Herkesin anatomik özellikleri ve yüzünün farklı bir şekli vardır. Bunun yerine doktorunuza ne istediğinizi açıklamayı tercih etmelisiniz.
 • Dudak dolgusu işlemi için tek seçeneğin kollajen içeren dolgular olduğu günler geride kaldı. Yerine, vücudumuzda doğal olarak bulunan, suya ve neme bağlanan bir madde olan hyaluronik asidi içeren çeşitli dermal dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Hyaluronik asid içeren dolgular topaklanmaya ve belirli bir bölgede toplanmaya oldukça dirençlidir.
 •  Dudak dolgusu işleminde kullanılan dolgu maddeleri teknik olarak 1 çay kaşığını ancak doldurmaktadır. Doğal bir görünüm ve dudak çizgisini yeniden şekillendirmek   için 1ml dolgu maddesi yeterli bir miktardır.
 •  Dudak dolgusunun kalıcılık süresi kullanılan maddeye ve metobolizmanıza bağlı olarak ortalama 8-12 ay arasında değişmektedir.
 •  Dudak dolgusu işleminden sonrası bakım asgari düzeydedir. İşlem sonrasında gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 •  Dudak dolgusu işleminde kademeli bir tedavi tercih etmelisiniz. İşlem öncesi doktorunuza ne istediğinizi söylemenize rağmen dudak dolgusu işleminizi 2 seansa     bölmek sizi daha mutlu edecektir.
 • Dudak dolgusu işleminin sonucundan memnun değilseniz doktorunuza danışıp sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde kullanılan tüm dolgu maddeleri (Restylane, Belotero, Volbella, Voluma, Juvederm)  hiyalüronik asit bazlıdır ve bu nedenle hepsi hiyalüronidaz ile eritilebilir.(Hhyaluronik asidi hızlı ve güvenli bir şekilde Hyaluronik asidi eriten bir enzimdir).
Dudak dolgusu yapılırken ne gibi riskler vardır ?

Dudak dolgu uygulamaları diğer dolgu uygulamalarına göre nispeten daha zor bir uygulamadır. Dudakta ödem, morarma, hematom, enfeksiyon, pürtüklenme ve çok nadirde olsa arteriyel tıkanma en önemli riskler arasında yer alır.

Estetik Dolgu ile ilgili diğer işlemler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by