Kadınlar İçin Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi, Saç Ekimi Ankara,

Kadınlar İçin Saç Ekimi

Saç dökülmesinden muzdarip kadın hastalar saç ekimine karar vermeden önce, saç dökülmesine neden olabilecek tedavi edilebilir tıbbi durumları ekarte etmek için bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir.

Saç ekimi prosedürü için uygun aday olup olmadıklarını bulmak için kadınlarda mikroskobik bir saç değerlendirilmesi yapılmalı ve dökülme şiddeti  teşhis edilmelidir.

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerden farklıdır. Kadınlar tüm saçlı deri boyunca saç dökülmesine eşit derecede eğilimlidirler. Bu gerçek, hastanın saç ekimi tedavisi ile de nakledilen saçları bir noktada tekrar kaybedebileceğini de göstermektedir.

Saç ekimi prosedürüne karar vermeden önce cerrahın aktif saçsız alanların büyüklüğünü dikkate alması ve hastanın saç restorasyon cerrahisi sürecinde kullanılabilecek sahip olduğu kalıcı saç sayısını tahmin etmesi gerekir. İşlem öncesi ”Alınacak saç kökleri ekim yapılacak bölge için yeterli kapamayı sağlayacak mı? ” sorusuna cevap verilmelidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Tedavisine Uygun Olmayan Adaylar Nasıl Belirlenir ?

Tipik olarak dağınık saç dökülmesine sahip olan ve yeterli donör kaynağı bulunmayan kadın hastalar saç ekimi için uygun adaylar değillerdir.

Kadınlarda Saç Ekimi Tedavisine Uygun Olan Adaylar Nasıl Belirlenir ?

  • Erkek tipi saç dökülmesine sahip olan kadın hastalar saç ekimi tedavisi için uygun adaylardır. Erkeklerde olduğu gibi donör bölge denilen ense bölgesindeki saçlar güçlü ve dökülmeye karşı dirençlidir. Yeterli donör saçı olanlarda saç ekimi bir alternatif olabilir.
  • Saç çizgisinin geride olması durumu, yüzün daha az kadınsı görünümde olmasına neden olabilir. Bu hastalar için saç ekimi tedavisi ile saç çizgisinin öne alınması ile daha çekici bir görünüm kazandırılabilir.
  • Skar ve travmaya bağlı yaşanılan saç kaybı saç ekimi yöntemi ile kamufle edilebilir.
  • Traksiyon alopesisi – Örgü, sıkı at kuyruğu, sıkı ve sert tokalar ve özellikle kıvırcık saçlılarda saçı düzleştirmek için geriye kuvvetli olarak çekilerek tutturulması sonucu oluşan saç çizgisinde geri çekilme durumuna denir. Saç ekimi tedavi alternatiflerinden birisi olabilir.
  • Trikotillomani; saç koparma hastalığı olarak da bilinir. Kontrol bozukluğu olarak kabul edilen bu rahatsızlık kişinin kaş, kirpik, sakal, genital bölge veya saçlarını koparma dürtüsüne karşı koyamaması durumudur. Bu durum öncelikle psikiyatrik olarak tedavi edilmelidir. Saç koparma hastalığı tamamen düzelmişse saç ekimi için hasta değerlendirilebilir.

Saç Ekimi Yaptıracak Kadınların İşlemden Beklentisinin Belirlenmesi ?

Kadınların saç restorasyonu konusunda erkeklerden farklı beklentileri vardır. Kadın hastalar için gerçekçi beklentilerin belirlemesi saç ekimi tedavisinin en önemli aşamasıdır. Öncelikle mevcut dökülmenin nedeni doğru tespit edilmelidir.

Saç ekimi tedavisi sonucunda yeniden oluşturulan saç çizgisi kadın hastalarda dökülmenin olmadığı dönemdeki kadar yoğun olmayabilir. Bazı kadın hastalar için saç yoğunluğunu artırmak ve beklentilerini karşılamak için birden fazla saç ekimine ihtiyaç duyulabilir.

Kadınlarda Genetik Saç Dökülmesi İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

  • Saç dökülmesini yavaşlatmak için Minoksidil olarak da bilinen ilaçlar kullanılabilir.
  • Saç dökülmesi için Düşük Seviye Işık Terapisi (LLLT) (Soğuk lazer tedavisi); Diğer tedavileri kullanarak saç dökülmesiyle mücadelede ilerleme görmemiş hastalarda kullanılabilir. Lazer ile saç dökülmesi tedavisi saç ekimi için uygun aday olmayan hastalarda ve saç ekimi tedavisi görmüş hastalarda ek bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir. LLLT, saç dökülmesinin erken aşamalarında saç foliküllerini düşük seviyeli ışığa maruz bırakarak saç büyümesini uyaran noninvaziv bir prosedürdür. Genel olarak aktif saç dökülmesi olmayan, saçlarının% 20’sinden daha azında minyatürizasyon olan hastalar lazer saç restorasyonu için uygun adaylardır.
  • SMP – Saç Derisi Mirco-Pigmentasyon (SMP); Saç köklerinin görünümünü çoğaltmak için pigment maddesini kafa derisinin dermal tabakasına yerleştiren cerrahi bir tedavi yöntemidir. SMP saç derisinin inceltme alanlarını koyulaştırır ve saç rengi ile cilt tonu arasındaki kontrastı en aza indirerek saç görünümü oluşturmaya yardımcı olur.
  • Kozmetik Yöntemler; Toppik ve DerMatch gibi kozmetikler, saç ve saç derisi arasındaki renk kontrastlarını geçici olarak azaltabilir ve saç dökülmesinin görünümünü azaltabilir.
Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir? Tırnak plağının tırnak yatağından kısmen veya tümüyle ayrılması dermatologlar tarafından görülen yaygın bir problemdir. Kırılgan, yumuşak…

Lazer ile Cilt Yenileme Nasıl Olur?

Lazer ile Cilt Yenileme Nasıl Olur? Yıllar içinde cildimizdeki fibroblast ve dolayısı ile kollajen miktarının azalması deride gözenekler, ince çizgiler,…
Menü