blank
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
10 Nisan 2020
blank
Kadınlarda ve Erkeklerde Saç Dökülmesi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
27 Nisan 2020

Kadınlar İçin Saç Ekimi

blank

KADINLAR İÇİN SAÇ EKİMİ


Saç dökülmesinden muzdarip kadın hastalar saç ekimine karar vermeden önce, saç dökülmesine neden olabilecek tedavi edilebilir tıbbi durumları ekarte etmek için bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir.

Saç ekimi prosedürü için uygun aday olup olmadıklarını bulmak için kadınlarda mikroskobik bir saç değerlendirilmesi yapılmalı ve dökülme şiddeti  teşhis edilmelidir.

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerden farklıdır. Kadınlar saçlı deri boyunca saç dökülmesine eşit derecede eğilimlidirler. Bu gerçek, hastanın saç ekimi tedavisi ile de nakledilen saçları bir noktada tekrar kaybedebileceğini de göstermektedir.

Saç ekimi prosedürüne karar vermeden önce doktorunuzun aktif saçsız alanların büyüklüğünü dikkate alması ve hastanın saç restorasyon cerrahisi sürecinde kullanılabilecek sahip olduğu kalıcı saç sayısını tahmin etmesi gerekir. İşlem öncesi ”Alınacak saç kökleri ekim yapılacak bölge için yeterli kapamayı sağlayacak mı? ” sorusuna cevap verilmelidir.

Kadınlarda Saç Ekim’i Tedavisine Uygun Olmayan Adaylar Nasıl Belirlenir ?

Tipik olarak dağınık saç dökülmesine sahip olan ve yeterli donör kaynağı bulunmayan kadın hastalar saç ekimi için uygun adaylar değillerdir.

Kadınlarda Saç Ekim’i Tedavisine Uygun Olan Adaylar Nasıl Belirlenir ?
  • Erkek tipi saç dökülmesine sahip olan kadın hastalar saç ekimi tedavisi için uygun adaylardır. Erkeklerde olduğu gibi donor bölge denilen ense bölgesindeki saçlar güçlü ve dökülmeye karşı dirençlidir. Yeterli donor saçı olanlar.
  • Saç çizgisinin geride olması durumunda yüzün daha az kadınsı görünümde olmasına neden olabilir. Bu hastalar için saç ekimi tedavisi ile saç çizgisinin öne alınması ile daha çekici bir görünüm kazandırılabilir.
  • Skar ve travmaya bağlı yaşanılan saç kaybı görünümü saç ekimi yöntemi ile kamufle edilebilir.
  • Traksiyon alopesisi – Örgü, sıkı at kuyruğu, sıkkı ve sert tokalar ve özellikle kıvırıcık saçlılarda saçı düzleştirmek için geriye kuvvetli olarak çekilerek tutturulması sonucu oluşan saç çizigisinde geri çekilme durumuna denir. Saç ekimi ile düzeltilebilir.
  • Trikotillomania; saç koparma hastalığı olarak da bilinir. Kontrol bozukluğu olarak kabul edilen bu rahatsızlık kişinin kaş, kirpik, sakal, genital bölge veya saçlarını koparma dürtüsüne karşı koyamaması durumudur. Bu durum öncelikle psikolojik olarak tedavi edilmelidir. Saç koparma hastalığı tamamen düzelmişse saç ekimi için hasta değerlendirilebilir.
Saç Ekimi Yaptıracak Kadınların İşlemden Beklentisinin Belirlenmesi ?

Kadınların saç restorasyonu konusunda erkeklerden farklı beklentileri vardır. Kadın hastalar için gerçekçi beklentilerin belirlemesi saç ekimi tedavisinin en önemli aşamasıdır. Öncelikle mevcut dökülmenin nedeni doğru tespit edilmelidir.

Saç ekimi tedavisi sonucunda yeniden oluşturulan saç çizgisi kadın hastalarda dökülmenin başlamadığı zaman kadar yoğun olmayabilir. Bazı kadın hastalar için saç yoğunluğunu artırmak ve beklentilerini karşılamak için birden fazla saç ekimine ihtiyaç duyulabilir.

Kadınlarda Genetik Saç Dökülmesi İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?
  • Saç dökülmesini yavaşlatmak için Minoxidil olarak da bilinen ilaçlar saç kaybını azaltmak için kullanılabilir.
  • Saç dökülmesi için Düşük Seviye Işık Terapisi (LLLT); Diğer tedavileri kullanarak saç dökülmesiyle mücadelede ilerleme görmemiş hastalarda kullanılabilir. Lazer ile saç dökülmesi tedavisi saç ekimi için uygun aday olmayan hastalarda ve saç ekimi tedavisi görmüş hastalarda ek bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir. LLLT, saç dökülmesinin erken aşamalarında saç foliküllerini düşük seviyeli ışığa maruz bırakarak saç büyümesini uyaran noninvaziv bir prosedürdür. Genel olarak aktif saç dökülmesinin saçlarının% 20’sinden daha az minyatürleştirilmesi olan hastalar lazer saç restorasyonu için uygun adaylardır.
  • SMP – Saç Derisi Mirco-Pigmentasyon (SMP); Saç köklerinin görünümünü çoğaltmak için pigmenti kafa derisinin dermal tabakasına yerleştiren cerrahi bir tedavi yöntemidir. SMP saç derisinin inceltme alanlarını koyulaştırır ve saç rengi ile cilt tonu arasındaki kontrastı en aza indirerek saç görünümü oluşturmaya yardımcı olur.
  • Kozmetik Yöntemler; Toppik ve DerMatch gibi kozmetikler, saç ve saç derisi arasındaki renk kontrastlarını geçici olarak azaltabilir ve saç dökülmesinin görünümünü azaltabilir.
Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?