blank

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri nedenleri nelerdir?


Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri  

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalındığında ilk kural korkup paniklememenizdir. Saç kaybının günlük hayatımızın bir parçası olduğunu unutmayın. Duş aldıktan sonra saç kaybı yaşıyabilirsiniz, yaşam alanınız olan evinizi iki günde bir süpürmek zorunda kalıyorda olabilirsiniz. Ama gerçek şu ki günde 100 tel saçın dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Bir günde kaybettiğiniz saç teliniz eğer 100 den fazlaysa ve dökülen saç tellerinizin yerine yenileri çıkmıyorsa alanında uzman bir doktor görüşü almalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi probleminde birden fazla potansiyel tetikleyici vardır. Bu durum saç dökülmesi nedenlerinin anlaşılmasını ve sonrasında size uygun tedavi yönteminin belirlenmesini zorlaştırabilir. Saç dökülmesi nedenleri arasında en sık rastlanan genetik saç dökülmesi ve reaktif saç dökülmesi vardır.

Genetik Saç Dökülmesi :

Genetik özelliklerinize göre saç dökülmesine yatkın olma ihtimaliniz olabilir. Genetik saç dökülmeniz varsa saçlarınızı kademeli olarak kaybedebilir ve zamanla saçlarınızda hacim kaybı yaşayabilirsiniz..  Bazı saç kökleri erkek hormonlarına duyarlı olabilir  ve bu duyarlılık, saç  foliküllerinin giderek küçülmesine neden olabilir.  Giderek küçülen foliküller  her saç büyüme döngüsünde biraz daha ince ve daha kısa saç tellerinin üretilmesine neden olur.

Reaktif Saç Dökülmesi :

Reaktif saç dökülmesi probleminde etken genetik faktörler olmaz. Burda ki saç kaybı bir veya birden fazla tetikleyicinin sonucunda olur. Günlük aşırı saç dökülmesi problemi telogen effluvium olarak bilinir. Besin yetersizliği, ani diyet değişiklikleri, yoğun stres durumu, aşırı üzüntü veya hastalık gibi iç dengesizliğe neden olan faktörlerin etkisiyle reaktif saç dökülmesi problemi yaşıyabilirsiniz.

Reaktif:

Hormonlar

Hormonal dengesizlik durumu saç dökülmesi nedenleri arasında sık gözlemlenmektedir. Hormonal durumlarda ki değişiklikler ayrıca yetişkin sivilcelerine, aşırı kilo alımına ve daha birçok sağlık sorununa neden olabilir. Hormonel bir dengesizlik yaşıyorsanız etkileri saçlarınızda dahil olmak üzere tüm vücudunuza yayılabilir. Vücudumuz tarafından salğılanan hormonlar saç büyüme döngüsünün düzenlemesinde büyük bir rol oynar. Östrojen hormonu kadınlarda daha çok salgılanan ve saç tellerinin büyümesine yardımcı olan bir hormondur. Androjen hormonu ise östrojen hormonu gibi çok saç dostu bir hormon değildir. Erkeklerde daha yoğun bulunan androjen hormonu ve saçların büyüme döngüsünü kısaltır. Kadınlarda aşırı androjen hormonunun salgılanması kadın tipi saç dökülmelerine yol açabilir. Kadınlarda androjen hormonu  Polikistik Over Sendromu gibi bir endokrin bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bunun kapsamı genellikle genlere bağlıdır – Folikül duyarlılığına genetik yatkınlığınız varsa, hormonal dengesizlik saçınızı yatkınlığı olmayan birinden daha fazla etkilenebilir.

Stres

Yoğun yaşanan stres durumlarından saç köklerimiz etkilenebilir. Aşırı stresli olduğumuz dönemlerde vücudumuz daha fazla  androjen hormonu salgılamaya başlar. Vücutta artan androjen hormonu saç fölüküllerinin büyümesine engel olup saç dökülmesi problemi yaşamamızı sağlayabilir. Stres saç dökülmesi probleminin yanında ayrıca kepeklenme, kafa derinin yapısını bozmak gibi sorunları da tetikleyebilir.

Demir eksikliği

Demir eksikliği yani anemi durumu kadınlarda karşılaştığımız saç dökülmesi probleminin en yaygın nedenlerinden biridir. Vücudumuzda bulunan demir saç hücrelerinin ihtiyaç duydugu proteini üretmek için gereklidir. Demir eksikliği durumunda saç telleri bu durumdan zarar görür ve büyüme evresine geçemeden saç tellerini kaybederiz.

Hipotiroidizm ve Hipertiroidizm

Vücudumuzda bulunan tiroid bezi, gerekli proteinlerin üretiminde, dokularımızın oksijen kullanımı kontrolünde ve genel olarak vücut metabolizmasının düzenlenmesinde önemli görevleri üstlenir.  Bu nedenle yaşanacak olan tiroid bezindeki dengesizlik saç köklerini etkileyebilir. Ayrıca, hipotiroidizm yani tiroid bezlerinin aşırı çalışması durumu tedavi edilmezse ilerleyen süreçlerde anemiye neden olabilir.

Vitamin B12 eksikliği

B12 vitamininin eksikliği de saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır ve vücutta  yorgunluk ile beraber düşük enerjili hissetmenize de neden olabilir. B12 vitamini eksikliği dokularınıza oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını etkileyerek saç tellerinin dökülmesine neden olabilir

Dramatik kilo kaybı

Ani diyet değişiklikleri ve ani kilo kaybı saçlarınızı da etkileyebilir.

Menopoz

Menopoza ile birlikte gelen vücudunuzdaki değişiklikler saçlarınızı da etkileyebilir. Saç dökülmesi problemi yaş ile beraber saç telelrinin incelmesiyle artabilir. Bu durum yaş alma sürecinin doğal bir parçasıdır.
Saç dökülmesi probleminizi artık nelerin tetikleyebileceğini biliyorsunuz. Bu farkındalık ile beraber saç dökülmesi nedenleri hakkında bilgi edinip  birinci aşamayı tamamlayıp artık ikinci aşamaya geçmelisiniz nasıl bu sorun ile başa çıkabilirim sorusuyla başlayabilirsiniz.

Saç dökülmesi problemini hemen farketmeniz yukarda ki metinde de vurguladığımız gibi mümkün değildir. Saç tellerimiz döngüsel olarak uzar, bu da bir tetikleyici neden olduktan sonra saçların dökülmesinin 3 aya kadar sürebileceği anlamına gelir. 3 aydan uzun süredir günlük olarak 100 telden daha fazla saç telinizi kaybediyor ve yerine yeni saçların gelmediğini farkettiğinizde alanında uzman bir doktora başvurmalısınız.

Diğer kadınlarda saç dökülmesi nedenleri
 • Telogen effluvium
 • Anagen effluvium
 • Alopesi areata
 • Diffuz Alopesi
 • Doğumsal saç yapı bozuklukları
 • Primer skarlı alopesiler
 • Sekonder skarlı alopesiler
 • Trikotilomani
 • Traksyonel alopesi
 • Saçlı derinin mantar enfeksyonları
Kadınlarda erken dönemde saç dökülmesi teşhis edilebilir mi ? Saç dökülmesinin tanısında ne gibi yöntemler kullanılır ?

Kadınlarda saç dökülmesi erken dönemde dermatoloğunuzca teşhis edilebilir. Temel tanı aracı öncelikle hastanın hikayesinin alınmasıdır. Saç dökülmesinin hangi aşamada olduğu ve nedeni çeşitli muayene ve testlerle anlaşılabilir. Kadınlarda kan testleri önemli bir yere sahiptir.

 • Dermatoskopi
 • Dijital dermatoskopi
 • Saç çekme testi
 • Trikogram
 • Saçlı deri biopsisi
 • Kan testleri
 • Saçlı deri biopsisi
Kadınlarda saç dökülmesinin devam edip etmediği veya saç dökülmesi için verilen tedavinin faydalı olup olmadığı takip edilebilir mi ?

Saç dökülmesi için verilen ilaçların faydalı olup olmadığı sayısal değerlerle takip edilebilir. Bunun için aşağıda adı geçen sistemler kullanılır.

 • Trikogram
 • Haircheck System
 • Dijital total hair count test
Kadınlarda saç dökülmesinin etkili tedavisi var mıdır ?

Kadın tipi saç dökülmesi (Androgenetik alopesi) erken dönemlerde teşhis edildiğinde saç dökülmesi yavaşlatılabilir ve ilaçlar kullanıldığı sürece bir ölçüde durdulabilir.

Kadınlarda genetik sebeplere bağlı saç dökülmelerinin tedavisinde FDA tarafından onaylanmış veya kanıtlanmış tedaviler;

 • Minoksil %5 lokal formu
 • Soğuk lazer (LLLT)
 • Hormon tedavileri
 • Saç ekimi

Onaylanmamış veya kanıtlanmamış tedaviler;

 • PRP
 • Mezoterapi
 • Kök hücre tedavileri
İleri dönem kadın saç dökülmelerinde ilaçlar faydalı olabilir mi ?

Saçlı deride köklerin olmadığı saç dökülmelerinde ilaçların bir faydası olmayacaktır. İncelmiş ve dökülmek  üzere olan saçlarda ancak tedaviler etkili olabilir. Saç köklerinin kaybolduğu durumlarda donoru uygun olan kadınlar için saç ekimi alternatif olabilir.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?