Rozasea Tedavisi

Rozasea tedavisi, rozasea tedavisi ankara, kırmızı yüz tedavisi ankara, kırmızı yüz,ankara kırmızı yüz tedavisi, lazer ile kırmızı yüz tedavisiRozasea Tedavisi Nedir?

Rozasea yüzde kızarma ve görünür kan damarlarına neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ayrıca papül ve püstül denilen kızarık küçük şişlikler üretebilir. Bu belirti ve semptomlar haftalar ila aylar arasında alevlenebilir ve daha sonra bir süreliğine ortadan kaybolabilir. Rosacea sivilce, diğer cilt sorunları veya doğal kızarıklık ile karıştırılabilir.

Rosacea herkesi etkileyebilir. Ama en çok orta yaşlı beyaz kadınlarda görülür.
Oldukça sık görülen bir cilt hastalığıdır. Hastaların diğer bireylere göre yüzde kızarıklığa daha çok yatkınlığı vardır. Kızarıklık yavaşça burun, çene, kulaklar hatta göğse doğru yayılır. Kızarıklık dışında papül, püstül ve ciltte kalınlaşma gibi cilt bulgularına da neden olur.

Rozasea Tipleri

 • Yüzde kızarıklık ve damarlanma
 • Kızarıklık, ödem ve akne benzeri görüntü
 • Ciltte kalınlaşma ve kızarıklık
 • Göz tutulumu ile seyreden rozasea olarak sınıflandırılabilir.
  Rozasea kronik bir rahatsızlık olduğundan hayat kalitesini azaltabilir.

Özgüven kaybı, utanma, kaygı, iş yaşamında problemler ve depresyona neden olabilir. En sık 30-50 yaşları arasında görülür. Açık renk ciltler, sarı saçlılar, aile hikayesi olanlar Rozasea’ya daha yatkındırlar. Erkeklerde biraz daha sık görülür.

Rozasea’nın Sebepleri Nelerdir?

Aslında tam olarak sebebi bilinmemektedir. Kalıtımsal ve immun sistemin aşırı cevabı olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Ayrıca mide rahatsızlıklarında rol alan bir bakteri ile sıklıkla ilişkili bulunmuştur. Demodeks denilen bir tür cilt akarı Rozasea’lı hastalarda sık olarak bulunur.

ANkara rozasea tedavisi, rozasea tedavisi ankara, rosacea tedavisi ankara, rozasea tedavisi, Kırmızı yüz tedavisi, kırmızı yüz tedavisi ankara,

Rozasea’yı Arttıran Faktörler Nelerdir?

Kızarıklıkları tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Sıcak içecekler ve baharatlı yiyecekler
 • Kırmızı şarap ve diğer alkollü içecekler
 • Aşırı sıcaklıklar
 • Güneş veya rüzgâr
 • Duygular
 • Egzersiz yapmak
 • Bazı tansiyon ilaçları dahil olmak üzere kan damarlarını genişleten ilaçlar
 • Bazı kozmetik, cilt veya saç bakım ürünleri

Yiyecekler Rozasea’yı Tetikleyebilir mi?

Birçok hastalıklarda olduğu gibi cilt hastalıklarının seyrinde diyet ve beslenme alışkanlıkları etkili olmaktadır. Cilt hastalıklarının tedavisi sırasında hastalığın alevlenmesi veya tekrarlanmasını önlemek için beslenme tedavisi de önemlidir.
Rozasea hastalığının beslenme şekliyle ilişkisi kesin olarak yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Rozaseayı tetikleyen besinler şunlardır;

• Baharatlı yiyecekler
• Alkollü, (özellikle kırmızı şarap) sıcak ve kafeinli içecekler
• Bazı meyveler, marine edilmiş etler ve bazı peynirler
• Kakao ve kakaolu ürünler
• Kırmızı biber ve Arnavut biberi türünde yiyecekler rozaseayı tetikleyebilir.

Rozasea Tanısı Nasıl Konur?

Rosacea tanısı için özel bir test yoktur. Doktorunuz semptomlarınıza ve cild muayyenize teşhisini koyar. Sedef veya lupus hastalıklarını ayırmak için testler uygulanabilir.
Araştırmalar, koyu renkli insanlarda rozaseanın gözden kaçabileceğini veya alerjik reaksiyon veya seboreik dermatit olarak yanlış teşhisler konulabileceğini göstermiştir. Bu nedenle iyi bir dermatolog doktorun değerlendirmesi önemlidir. Civaş Klinik olarak en doğru tanı ve tedavi için çalışmaktayız.
Belirtileriniz gözlerinizi içeriyorsa, doktorunuz değerlendirme için sizi bir göz uzmanına (göz doktoruna) sevk edebilir.

Rozasea Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rozasea’nın evresi ve hangi tipinin ön planda olduğu tedaviyi belirleyecektir. Ağızdan antibiotikler, antiparaziter kremler, güneş koruyucular, lazer ve diğer ışık tedavileri başlıca tedavi yöntemlerini oluşturur.

Bunun dışında en önemlisi tetikleyici ve artırıcı faktörlerden uzak durulmasıdır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı? Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç…

Yaşlanma

Boyun ve yüzdeki yaşlanma etkileri hangi yaşlarda başlar? Ciltte oluşan deformasyonun kanıtlanmış bir sebebi var mıdır? Örn: Genetik yatkınlıktan kaynaklı…

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi Altmış yaşına gelmiş kadınların yaklaşık %50 sinde bir ölçüde saç dökülmesi problemi vardır. 
Kadınlarda saç dökülmesinin…

Akne Tedavisi

Akne Nedir ? Genç nüfusun %85’ini etkileyen akneler vücutta yüz, sırt ve gövdede yağ bezlerinin aşırı aktivitesi sonucunda oluşan bir…

Botulinum Toksin Nedir, Nasıl Uygulanır?

Botulinum Toksin Nedir, Nasıl Uygulanır? Botulinum Toksin içeriğine sahip ilaçlar uygulama yapılan kasın aktivitesinde geçici paralizi oluşturarak etki etmektedir. Toksin…
Menü