Cilt Bakımı ve Nemlendirme

Cilt bakımı ve nemlendirme nedir?

Güzellik dünyanın her yerinde her kesim için cinsiyet ve yaş fark etmeksizin son derece önem arz eden olguların başında gelmektedir. Cilt bakımı ve nemlendirme konusu da tam olarak bu noktada devreye girer. Her insan sahip olduğu cilt bakımından şanslı olmayabilir ama cildine uygun bir cilt bakımının yapılması ve doğru bir nemlendirme yapılması ile cilt olduğundan daha fresh ve  güzel görünebilir. Bu noktada kavramları doğru olarak ifade etmek gerekir.

Cilt bakımı ile cilt nemlendirme birbiri ile alakalı olmakla beraber altta da verilen detaylarından da görüleceği gibi farklı uygulamalardır.

Nemlendirme cilt tipine uygun olarak cildin uygun cilt nemlendirme ürünleri ile nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı ise yine cilt tipine göre farklı katmanları olan adım adım yapılan bir uygulamadır.  Nemlendirme sadece kuru ciltler için değil tüm cilt tiplerinde erken yaşlardan itibaren yapılması gereken bir uygulamadır. Kadınlar günlük rutinlerine cilt tiplerine uygun makyaj öncesi bir nemlendirici kullanmayı eklemelidir.

Cilt Bakımı ve Nemlendirme Nasıl Uygulanır?

Cilt bakımı ve nemlendirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermek gerekir. Nemlendirme cilt bakımının en önemli adımıdır. Yine bu noktada şunu da belirtmek gerekir ki cilt bakımı komplike olarak evde kişinin bireysel olarak gerçekleştirebileceği bir işlem değildir. Mutlaka bu alanda uzman, eğitimli ve deneyimli kişilerin çalıştığı ilgili standartlara göre cilt bakımı yapan merkezlerden böylesi bir hizmet alımına gidilmelidir. Çünkü cilt bakımında doğru cilt bakım ürünleri, kişinin cilt yapısına uygun olarak gerçekleştirilmez ise yapılan bakımlar cildimize yarar yerine zarar verir. O yüzden cilt bakım merkezi seçerken de son derece ciddi bir araştırma yapılmalı ve sonra karar verilmelidir.

Adım 1

Öncelikle ilk adım olarak cilt yapısının tipi teşhiş edilir. Kuru mu, yağlı mı, normal mi yoksa karma bir cilt mi ona karar verilir. Bu son derece önemlidir zira yapılacak cilt bakımı sahip olduğunuz cilt tipine göre belirlenir.

 Adım 2

Cilt tipi belirlendikten sonra ikinci aşamada cildin temizliği yapılır. Temizlik sırasında cilt tipine uygun temizleyiciler kullanılır. Böylece dış ortamlardan kaynaklı kirlenen cildin kirlerden arınması sağlanır.

 Adım 3

Temizlik işleminden sonra cildin ölü hücrelerden arındırılması için peeling yapılır. Bu aşamada gerekli görülmesi durumunda buhar uygulamasına da gidilebilir. Bu işlem ile eğer ciltte akne ve siyah nokta varsa temizlenir. Gözeneklerin açılması sağlanır

 Adım 4

Açılan gözenekler yine cilt tipine uygun seçilen tonikler ile temizlenir. Tonik, cildin pH dengesini düzenler, cildi sakinleştirir.

 Adım 5

Cildin su dengesini sağlamak için, cilde nemlendirici ürünler kullanılması önemlidir. Bu nemlendirici ürün cilt yapınıza uygun olmalıdır.

 Adım 6

Sondan bir önceki adımda cildin gereksinimlerine uygun maske uygulaması gerçekleşir. Bu adım özellikle yaşlanma belirtilerini en aza indirgemek ve cildi sıkılaştırmak için belli bir yaştan sonra mutlaka uygulanan bir cilt bakımı adımıdır.

 Adım 7

Son olarak da sıkılaştırıcı tonik uygulanarak cilt bakımı işlemi sonlandırılır.

Sonuç

Profesyonel cilt bakımı  için söylenebilecek olan temel işlemler bunlardır. Evde yapılan uygulamalarda günlük rutin olarak temizleme, tonik ve nemlendirme cilt tipine uygun olarak dermokozmetik ürünler ile yapılır. Yine de bu işlem günlük olarak yapılsa da belli periyotlar ile profesyonel olarak bu hizmet alınmalıdır

Cilt Bakımı ve Nemlendirme Kullanım Alanları

Cilt bakımı ve nemlendirme kullanım alanı elbette yüz, boyun, dekolte bölgesi, ellere uygulanan bir metottur. Her yaşta kadın erkek fark etmeksizin yapılır.

Genel olarak ele alındığını da kullanım alanı noktasında cilt bakımı ve nemlendirme niçin yapılır?

Bu uygulamanın en temel amacı elbette güzel bir cilde sahip olmaktır ama bir diğer kullanım alanı da cildin yaşlanma belirtilerini en aza indirgemek ve daha genç bir görünüme sahip olmakdır.

Cilt Bakımı Uygulama Çeşitleri

Oksijenli cilt bakımı, klasik cilt bakımı, Normal peeling dışında kimyasal peeling, jel peel, eyecell,casmara maske. Bu bakım türlerinin hangilerinin uygulanacağı tamamen cilt bakım merkezinin kararıdır. Cilt yapısının tipine göre tercih edilen cilt bakımı  uygulaması farklılık gösterir.

Bir diğer Cilt bakımı ve nemlendirme çeşidi olarak kapsamı daha sınırlı olan evde yapılan uygulamalardır. Kapsam o kadar geniş değildir ve yeterli cilt bakımı gerçekleştirilmiş olmaz.

Cilt Bakımı ve Nemlendirme Fiyatları

Fiyatlar cilt bakımını ve nemlendirme işlemini yapan merkezden merkeze göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra cilt bakımı türü, kullanılan cilt bakım ürünlerinin özellikleri,yerli ya da yabancı ürünlerin kullanılması  gibi faktörler de fiyatları değiştirir. Kimi zaman cilt bakım merkezleri belli dönemlerde özel kampanyalar düzenlemekte o zaman fiyatlar düşebilmektedir. Yine cilt bakım merkezinin bulunduğu kente göre de rakamlar değişiklik gösterebilir. Cilt bakımın içeriğine göre Cilt bakımı ve nemlendirme fiyatlarının değiştiğini ifade etmek gerekir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

HPV Tedavi Edilebilir mi?

HPV nasıl bulaşır belirtileri nelerdir ? Human papillomavirus en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel olarak aktif olan çoğu erkek…

COVID-19 Sonrası Saç Dökülmesi Olur Mu?

Koronavirüs Hastalığı Sonrası Saç Dökülmesi (Sars-CoV-2 Telogen Effluvium) SARS-COV-2 virüsü vücuttan ayrıldıktan sonra da uzun süre etkileri devam edebilmekte veya…

Paris Işıltısı Ankara

Paris Işıltısı Nedir? Paris ışıltısı, diğer bilinen adıyla NCTF-135 HA cilt güçlendirme ve yenileme yani anti-aging amacıyla kullanılan bir mezoterapi…

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara

Tırnak mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Mantarlar tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Mantarlar karanlık ve…

Akne Tedavisi

Akne Nedir ? Genç nüfusun %85’ini etkileyen akneler vücutta yüz, sırt ve gövdede yağ bezlerinin aşırı aktivitesi sonucunda oluşan bir…