Kötü yapılmış saç ekiminin düzeltilmesi

Kötü Yapılmış Saç Ekiminin Düzeltilmesi

Kötü yapılmış saç ekiminin düzeltilmesi, deneyim gerektiren karmaşık bir işlemdir. İyi bir saç cerrahı tarafından yapılmayan saç ekimi, hasta memnuniyetsizliğine neden olur. Kötü saç ekimi hem hastayı psikolojik olarak yıpratır, hem de maddi kayıplara ve zaman kaybına neden olur.

Onarım süreci birincil operasyondan daha zor olsa da deneyimli bir saç cerrahı tarafından tatmin edici ve doğal sonuçlar elde etmek mümkündür.

Saç ekimi onarımları aşağıdaki gibidir:

 • Eski Saç Ekiminin Düzeltilmesi
 • FUT Yara İzi Revizyonu

Saç Ekimi Onarımı

Daha önce kötü bir saç ekimi geçirildiyse ve tatmin edici sonuç alınamadıysa; onarımı için ikinci bir ameliyat yapılabilmektedir.

Saç ekimi düzeltilmesi sırasında yapılabilen işlemler şunlardır:

 • Saç çizgisi restorasyonu
 • Donör bölge skarının onarımı
 • Saç yoğunluğunun artırılması
 • Saç dağılımının iyileştirilmesi

Doğal Olmayan Saç Ekimi Sonuçlarının Nedenleri Nelerdir?

 • Greftlerin doğal olmayan dağılımı
 • Zayıf yoğunluk
 • Greftlerin kötü yerleştirilmesi (saçın yanlış yöne bakmasına neden olur)
 • Eski saç ekimi teknikleri, örn. şeritler ve mini greft teknikleri
 • Kötü tasarlanmış ince çizgiler (çok düşük, çok yüksek veya asimetrik ince çizgiler)
 • FUE ile greftlerin aşırı ekstraksiyonu (görünür izlere neden olur)
 • Geniş FUT skarları

Saç Ekimi Onarımında Hangi Teknikler Kullanılır?

Görünür izleri önlemek için kesiler çok ince aletlerle yapılmalıdır. FUE ile greft çıkarmak için kullanılan punch’lar maksimum 1 mm olmalıdır. Greftlerin kesi açısı, sonuçların doğal ve düzgün olması için dikkatlice belirlenmelidir. Alıcı bölgeler, daha dolgun ve daha yoğun bir görünüm sağlayacak yanal kesiler ile hazırlanır.

Greft eksizyonu: Yanlış yerlere veya yanlış yönlere ekilen greftler doğru şekilde çıkarılıp yeniden implante edilebilir. Bu, şerit teknikleri için çok kullanışlıdır, şeritler çıkarılabilir; greftler onlardan kesilerek yeniden doğal bir dağılımla yerleştirilir.

FUT skar revizyonu: Greftler, skarın boyutunu küçültmek için skar eksizyonu ile birlikte FUT skarına nakledilebilir. Transplantasyondan önce yara dokusunu düzeltmek ve hazırlamak için lazerle cilt yenileme, dolgu maddeleri ve dermabrazyon prosedürleri kullanılabilir.

İnce çizginin yeniden tasarımı: düzensiz ve asimetrik ince çizgileri düzeltmek için yapılabilir. İyi bir görünüm için saç çizgisi tasarımının mükemmelliği ve önden saç dağılımı önemli bir rol oynar.

Kamuflaj: Yumuşak, doğal bir saç çizgisi için ön tarafa 1’li ve 2’li foliküler greftler yerleştirilir, ardından daha büyük 3’lü ve 4’lü greftler arkalarına ekilir.

Lazer epilasyon: Yanlış yere ekilen saç kökleri lazerle kalıcı olarak çıkarılabilir.

FUE: Greftler seyrek yoğunluklu ve izli alanlara ekilebilir.

Vücut Kılı Ekimi: Yetersiz donör temini durumunda vücut kılı kullanılabilir.

Saç Derisi Mikro-pigmentasyonu: Geniş kel alana sahip vakalarda veya zayıf donörde, saç varlığına dair bir izlenim vermek için kafa derisi mikro pigmentasyonu yapılabilir.

FUT Yara İzi Onarımı

FUT yara izi onarımı, FUT saç ekiminden kaynaklanan yara izini gizlemek için yapılır. FUT saç ekimi sırasında, başın arka ve yanlarından alınan ince bir deri şeridinden greftler çıkarılır ve çizgisel bir iz kalır. Şerit, ortaya çıkan yara izi neredeyse görünmez olacak şekilde yeterince ince olmalıdır. Büyük bir şerit çıkarılırsa, oldukça rahatsız edici görünen geniş bir iz kalır.

FUT Yara İzi Onarımı Nasıl Yapılır?

Hastanın kafa derisinde daha fazla yara izi kalmaması için greftler FUE yöntemi kullanılarak doğrudan yara dokusuna nakledilebilir. Yara dokusunu düzleştirmek ve ekime hazırlamak için nakil öncesi lazer yara izi kaldırma teknikleri, dolgu maddeleri ve dermabrazyon yapılabilir. Ekilen greft sayısı yaranın büyüklüğüne göre değişir. Skar dokusunda tahmini greft hayatta kalma oranı yaklaşık% 70’tir. Yara izini düzeltmenin bir başka yolu da yara eksizyonudur. Burada yara dokusu çıkarılır ve trikofitik kapatma tekniği kullanılarak geriye dikilir. Bu yöntem elastik cilde sahip hastalar için uygundur. Bu yöntem aynı zamanda FUE saç ekimi ile birleştirilebilir.

Yara İzi Onarımı FUT İzini Tamamen Gizleyebilir Mi?

Evet, yaraya ekilen yeterli greft onu tamamen gizleyebilir. Yara izi eksizyonu durumunda ortaya çıkan ince yara izi uzun saçla görülmez.

FUT Yara İzi Onarımının İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Dikişin iyileşmesi (yara izi eksizyonu durumunda) 2 hafta, ekilen alanın tamamen iyileşmesi (FUE durumunda) 10 gün sürer.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir? Tırnak plağının tırnak yatağından kısmen veya tümüyle ayrılması dermatologlar tarafından görülen yaygın bir problemdir. Kırılgan, yumuşak…

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara

Lazer İle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara Tırnaklar mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Mantarlar tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların…

Regenera Activa Saç Tedavisi

Regenera Activa Saç Tedavisi Erken dönem saç dökülmelerinin önlenmesinde kullanılan ilaç tedavilerinin yanı sıra kişinin kendi dokusundan hazırlanan doku ekstrelerinin…

Tırnak Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı Tırnaklar mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Tırnaklar üzerinde…

Dudak Dolgusu Ankara

Dudak Dolgusu İle Dogal Sonuçlar Elde Edilebilir Mi ? Dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için uygulanan hyalüronik asit aynı zamanda vücutta…

Ankara Burun Dolgusu

Ameliyatsız Burun Estetiği Rinoplasti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Ameliyatsız burun estetiği  rinoplasti, sıvı rinoplasti olarak da adlandırılır. Burnunuzun yapısını…

Biotin ve Saç Dökülmesi

Laboratuvar testlerinde kanıtlanmadan saç ve tırnak hastalıklarının tedavisinde biotin kullanılması problemlere yol açabilir… Son yıllarda saç dökülmesi için destekleyici tedaviler…
Menü