Telogen Effluvium Saç Dökülmesi


Telogen Effluvium Saç Dökülmesi Nedir ?

Ortalama olarak bir insanın kafasındaki kılların yaklaşık % 85 ile % 90’ı aktif olarak büyürken (anajen fazı) diğer kıl kökleri dinlenir (telojen fazı). Bir saç 2- 4 yıl boyunca anajen fazında kalıp daha sonra telojen fazına girerek yaklaşık 2-4 ay dinlenir ve dökülür. Dökülen saçların yerine yeni büyüyen saçlar alır. Ortalama bir insan doğal olarak günde yaklaşık 100 kıl kaybeder. Telojen effluvium olan bir kişide, bazı vücut değişiklikleri veya şoklar daha fazla kılı telojen fazına iter. Tipik olarak bu durumda, kılların yaklaşık% 30’u büyümeyi durdurur ve dökülmeden önce dinlenme aşamasına geçerler. Yani telogen effluvium’unuz varsa, 100 yerine günde ortalama 300 kıl kaybedebilirsiniz.

Telogen effluvium, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı olayla tetiklenebilir:

• Cerrahi
• Majör fiziksel travma
• Büyük psikolojik stres
• Yüksek ateş, şiddetli enfeksiyon veya diğer hastalıklar
• Aşırı kilo kaybı
• Diyette aşırı değişiklik
• Doğum ve menopoz ile ilişkili olanlar da dahil olmak üzere ani hormonal değişiklikler
• Demir eksikliği
• Hipotiroidizm veya hipertiroidizm

Bazı ilaçlar Telojen fazına giren kılları dökülmeden önce 2-4 ay yerinde durduğundan, soruna neden olan olaydan 2-4 ay öncesine kadar saç dökülmesi fark etmeyebilirsiniz.

Kısa bir süre içinde çok sayıda kıl kaybetmek korkutucu olsa da, durum genellikle geçicidir. Telojen fazına erken itilen her saçın yerini yeni, büyüyen bir saç alır, bu nedenle tam kellik tehlikesi yoktur. Saçlı derideki saçlar yavaş büyüdüğü için, saçlarınız bir süre normalden daha ince hissedebilir veya daha ince görünebilir ancak yeni kıllar büyüdükçe dolgunluk geri döner.

Telogen Effluvium Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Telogen effluvium’unuz varsa yastık kılıfınızda, duşta, banyo zeminde ve saç fırçanızda normalden daha fazla saç görürsünüz.

Telogen Effluvium Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir ?

Telogen effluvium vakalarının çoğu hastanın tıbbi geçmişine, kafa derisi ve saç incelemesine dayanarak teşhis edilebilir. Saç dökülmesi birkaç aydır meydana geliyorsa, gözle görülür bir seyrelme olabilir ancak çoğu zaman saç dökülmesi bir doktorun fark edebileceği kadar yoğun olmayabilir.
. Hastalardan 24 saatlik bir süre boyunca saçlı deriden çıkan tüm kılları toplaması ve saç dökülmesinin gerçekten aşırı olup olmadığını görmek için onları sayması istenebilir. Günde 100’den az tüy kaybetmek normal kabul edilir. Ayrıca dökülmenin ne zaman azalmaya başladığını görmek için 1-2 hafta dökülen saçları toplamanız ve saymanız istenebilir.
Bazı nadir durumlarda, teşhisten şüphe duymak için bir neden varsa, kafa derisinin biyopsisi yapılabilir. Bu prosedürde, birkaç saç folikülü içeren kafa derisinin küçük bir parçası çıkarılır ve mikroskop altında incelenir.
Doktorunuz ayrıca saç dökülmesine katkıda bulunabilecek tiroid anormallikleri gibi durumları kontrol etmek için kan testleri yapabilir.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?