Skar Yara İzi Tedavisi

Skar tedavisi ankara, ankara skar tedavisi, ankara yara izi tedavisi, yara izi tedavisi ankaraSkar, Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavileri ile yaranın boyutunu ve görünümünü değiştirebilir, rahatsız edici olmaktan çıkarabiliriz. Bazı yöntemler yara iyileşirken izin oluşmasını engeller.

Skar tedavileri şunlardır:

Dermabrazyon: Çok kullanılan bir sivilce izi tedavisi olan dermabrazyon , cildin üst tabakasını hafifçe zımparalama işlemidir. Bu yöntemle cilt yumuşatılır, pürüzsüzleştirilerek sivilce izlerinin görünümü azaltılır.

 

Enjeksiyonlar: İlaç doğrudan yara izine enjekte edilerek yara izi küçültülür ve düzleştirilir. Keloid izlerini kortikosterod enjeksiyonları ile azaltabiliriz.

Lazer tedavileri: Lazer tedavileri ve ışık tedavileri de yara izlerini küçültüp hafifletebilir. Klinik olarak farklı lazer uygulamaları ile yara izi tedavisi konusunda iyi sonuçlar alabilmekteyiz.

Basınç tedavisi: Elastik bir bandaj, pansuman veya çorap, iyileşme sürecinde yaraya baskı uygulayarak yara izinin oluşmasını veya büyümesini engelleyebilir. Masaj uygulaması da yara dokusunun parçalanıp yeniden şekillenmesini sağlayabilir.

Skar revizyon cerrahisi: Cerrahi bir yöntemle yara izinin görünümü değiştirilebilir.

Topikal kremler ve merhemler: Kortikosteroid krem veya silikon jel ile yara iziniz küçültülebilir veya oluşmasını engellenebilir. Doktorunuz size uygun tedaviyi seçip sorununuza çözümler sunacaktır.

Yara İzlerinin Sebepleri Nelerdir?

İnsan dokusundaki normal iyileşme süreci yara izi oluşumuna neden olur.

Yara izleri kişilerin cilt rengine göre farklı görünebilir. Açık tenlilerde ilk oluşumunda pembe veya kırmızıdır, daha sonra kırmızılık kaybolur ve cilt renginden biraz daha koyu veya açık hale gelebilir.

Koyu renkli kişilerde pembemsi yara izleri zamanla koyu lekelere dönüşebilir. Bazen yara izleri kaşıntılı, ağrılı ve hassas olabilir.

Bir yara izinin görünümü, çeşitli faktörlere bağlıdır:

Skar ve Yara İzi Nedenleri
İnflamatuar Sebepler Akne
Kist
Discoid lupus eritamatozus
Enfeksiyonlar Su Çiçeği Sonrası
Travma Yaralanma veya kazalar
Yanık
Cerrahi Grişimler
Hastaya Bağlı Faktörler Atrofik skara yatkınlık
Var olan atrofik skarlar
Ehler-Danlos sendromu

Doku Hasarı Oluşma Sebepleri

  1. Kazara yaralanmalar
  2. Cerrahi işlem sonrası oluşan kesik izleri
  3. Hayvan ısırması vb. izler
  4. Yanık izleri
  5. Enjeksiyonlar

Yara izi, başka koşulların bir yan etkisi olabilir. Örneğin; su çiçeği veya akne gibi döküntülere neden olan bir durum varsa döküntülerin kaldığı yerde iz kalmış olabilir.

Skar Semptomları ve Belirtileri Nelerdir?

Yara izi cilt hasarı üzerinde kırmızı mor renkte gelişen sıkı fibröz doku olup zaman içinde yassılaşıp daha açık bir renk alır.

Dermatologlar Yara İzlerini Nasıl Teşhis Eder?

Yara izleri genellikle görsel muayene ile teşhis ederler. Bazı durumlarda skarın gerçek kimliğini anlamak için mikroskop altında bakmak yada biyopsi yapmaları gerekebilir.

Skar (Yara İzi) Tedavisi İçin E Vitamini Uygulamak Fayda Sağlar Mı?

Birçok kişi, E vitamini, aloe vera veya kakao yağı için yarayı iyileştirebileceğini düşünüyor. Tüm bunların skarı uzun vadeli iyileştirdiğine dair bir bulgu bulunmamaktadır.

Yara İzi Zamanla Yok Olur Mu?

Ankara skar izi tedavisi, Skar tedavisi, Skar ve yara izi tedavisiYara izinin oluştuktan sonra stabil hale gelmesi iki yıl kadar sürebilir. Bu süreç vücudun kendi iyileştirme yöntemlerinden kaynaklanır.

Vücut yarayı iyileştirmek için çok sayıda kollajen üretir. Ayrıca yeni kan damarları ürettiği için yara izi koyu renkli, kırmızımsı gözükecektir. Zamanla yara izine daha az kan iletilir ve böylece düzleşmeye başlar.

Herhangi bir tedaviden önce bir süre yaraya dokunmamak ve geldiği son durumu görmek gerekir. Deneyimli uzmanlar muayane ile tedavi zamanına karar verebilirler.

Yara İzim Neden Kaşınıyor?

Yaralar birtakım sebeplerden ötürü kaşıntı yapabilir. İyileşme döneminde kaşıntı hissedilmesi sağlıklı yaranın aktif olabileceğini gösterir. Kaşınmanın nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte yaranın etrafındaki sinir uçlarına gelmiş olan zararla ilgili olduğu düşünülüyor. Çok fazla kaşıntı yaşanıyorsa doktorunuz uygun bir tedavi önerecektir.

Yara İzi (Skar) Türleri Nelerdir?

Cildinizin çeşitli yerlerinde gelişen yara izleri, geliştiği yere göre farklılıklar gösterirler.

Yara izleri çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

Depresif (atrofik): Su çiçeği ve akneden kaynaklanan çökük şekilde olan yara izleridir. Görünümleri küçük çukurlar veya girintiler şeklindedir. Bu yara izleri en sık yüzde gelişir. Sivilce izleri yaşlandıkça daha belirgin hale gelir, çünkü cilt yaşlandıkça elastikiyetini ve kolajenini kaybetmeye başlar.

Kontraktür: Genelde yanıktan sonra oluşan yara izleridir. Cildin gerginleşmesine neden olur. Yanıklara bağlı oluşan bu yara izi kaslara ve sinirlere denk geldiğinde veya bir eklemde oluştuğunda hareket etmeyi zorlaştırır.

Keloidler: Bu izler yaralı bölgenin ötesine geçebilir ve cildin üzerinde yükselir. Yara dokusu aşırı büyür ve hareketi etkileyebilir.

Düz: İlk oluştuğunda biraz yüksek, pembe ve kırmızı görünür zamanla düzleşir cildin biraz daha açık veya koyu halinde olur. Ton açık veya bir ton koyu rengi olur.

Yükseltilmiş (hipertrofik): Üzerine dokunduğunuzda hafif yükseklik hissedebileceğiniz bir yara izidir. Bu kabarık izler zamanla küçülebilir ama yok olmazlar. Keloidler gibi büyümez ve yayılmazlar.

Çatlaklar: Cildin hızlı bir şekilde şişmanlayıp zayıflaması sonucunda deri altındaki bağ dokuları zarar görür ve çatlaklar oluşabilir. Genellikle çatlaklar ergenlik ve hamilelik dönemlerinde ortaya çıkar.

Kontraktür Yara İzi

Cildin yanması sonucu oluşan iz. Bu izler cildi sıkıştırır ve hareket yeteneğini zayıflatabilir.
Keloid yara izi: Keloid abartılı yara iyileşmesi demektir. Aradan zaman geçse bile yara izi kabarık sınırların dışına taşmış, kaşıntılı ve kızarıktır.

Hipertrofik Yara İzi

Bunlar keloidlere benzeyen, yaralanma sınırının ötesine geçmeyen kırmızı lekelerdir. Tedavilerinde iltihabı azaltmak için steroid enjeksiyonları ya da yara izini düzleştiren silikon tabaklar kullanılır.
Sivilce izleri: Derin çukurlardan, açılı veya dalgalı görünümlere kadar uzanan birçok sivilce izi türü vardır. Tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz akne izinin türüne bağlıdır.

Keloid Skar Oluşumuna En Yatkın Vücut Alanları Nelerdir?

Keloid yara izlerinin kollarda, başta, boyunda ve göğüste daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Güneş Işığının Yara İzi Üzerindeki Etkisi Nedir?

Yara izinin üstünde oluşan yeni deri ince olup, koruma içermediğinden güneşten gelen U.V ışıkları iyileşmeye zarar verecektir. Bu sebeple güneş ışınlarına karşı koruyucu krem ile korumak gerekir.

Skar, Yara İzi Lazerle Nasıl Tedavi Edilir?

Lazer, skar ve iz tedavisinde en gelişmiş tedavi yöntemidir. Seanslar şeklinde gerçekleşir. Beklenen sonuç, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte %60-70 iyileşme oranıdır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Rozasea Cilt Bakımı

Rozasea Cilt Bakımı En son Çin’de 3439 hasta üzerinde yapılan çalışmada hastaların günlük cilt bakım alışkanlıkları ile Rozasea arasındaki ilişki…

Dermapen Ankara

DERMAPEN Zamanla yüzümüzde ifade çizgileri biriktirerek yaşlanma belirtilerini göstermeye başlarız. Çevre kirliliği, yaşam tarzı ve alışkanlıklarımız cilt yaşlanmasını genetik faktörlerle…

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesini Azaltmanın üç Yolu ! Saç büyümesi ve saç kaybı öngörülebilen bir aşama izlemez. Değişen mevsimler ile saç…

Dudak Dolgusu Ankara

Dudak Dolgusu İle Dogal Sonuçlar Elde Edilebilir Mi ? Dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için uygulanan hyalüronik asit aynı zamanda vücutta…
Menü