Yağ Kök Hücre

Yağ Kök Hücre İle Yağ Aşısı

Yağ dokusu multipotent bir kök hücredir. Yağ kök hücre tedavisi,  birden fazla rejeneratif hücre içeren yağ dokusu son yıllarda klinik uygulamalarda yaygın olarak tercih edilir. Yağ kök hücreleri kemik iliğine kıyasla daha fazla kök hücre içerir ve izolasyonları kemik iliğine göre daha kolaydır.

Yağ dokusundan elde edilen kök hücre tedavisin de elde edilen ASC’ ler çoklu hücre tiplerinde farklılaşma, rejenerasyon ve bağışıklık düzenleme sistemlerinde görev alır.

Yağ Aşısı

Volumetrik Cilt Yenileme

Yağ aşısı, yağ dolgusu ve yağ kök hücre olarak da isimlendirilebilir.

Hastadan alınan yağ dokusunun deri altına enjeksiyonunu tarif eder. Uygulama hastanın kendi dokusundan alındığında Otolog yağ kök hücre nakli olarak da adlandırılabilir. Bu teknik yüz cildi gençleştirme ve yüz yağ dolgusu amacı ile kullanılabilir. Uygulama sonucunda yüzde yenilenme ve volüm artışı aynı anda oluşur.

Yağ kök hücre aşısı aynı zamanda volumetrik yüz yenileme olarak da adlandırılır. Yüz cildinde şekillendirme ve cilt yenileme aynı anda sağlanır.

Otolog Yağ Kök Hücre Aşılarının Avantajları Nelerdir?

Kişinin kendinden elde edilen otolog yağ dokusu birçok açıdan avantajlıdır. Alerji riski neredeyse yoktur, biyolojik olarak uyumludur, doğal sonuç elde etmek daha kolaydır. Yarı kalıcı veya kalıcı sonuçlar oluşturması uygulamanın avantajları arasında yer alır.

Yaşlanma Süreci Nasıl Oluşur?

Yaşla birlikte yüzümüzde oluşan en önemli değişiklik yer çekiminin etkisi ile deri ve yumuşak dokuda aşağıya doğru bir sarkma meydana gelir. Kıvrımlar derinleşir (nazolabial bölge) gölgeler oluşamaya başlar. Ciltte incelme, cilt altı yağ dokusunun ve kemik yapı kaybına bağlı olarak yüz hacminde azalma gözlenir.

Yüz hacmindeki kayıp dolgu maddeleri ile yerine konabilir. Hyaluronik asit ve Calcium kristalleri sentetik dolgular olup yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağ dolguları ise hastanın kendi yağından elde edilip hacimlendirmek için kullanılabilir.

Otolog yağ kök hücresi ile yapılan aşılamalarda yüze bir yandan hacim kazandırılırken diğer yandan kök hücreler tonu ve dokuyu iyileştirerek cildi canlandırıcı etki yaratırlar.

Yağ Kök Hücre Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

İşlem 3 aşamadan oluşur; Yağın elde edilmesi-toplanması, yağın hazırlanması ve yağ nakli

 • Yağ kök hücrelerin toplanması: Göbek çevresi, uyluk içleri ve kalçalar yağ dokusun elde edilmesinde en sık kullanılan bölgelerdir. Yağ kök hücrelerin alınacağı bölge Tumesan anestezi ile öncelikle uyuşturulur. Lokal uyuşma için genellikle 15 dakika yeterli olmaktadır. Özel olarak hazırlanmış vakumlu ve kilitli enjektörlerle yağ hücreleri toplanır.
 • Yağın hazırlanması: yağ kök hücreler toplandıktan sonra kan, adipositler ve tumesan sıvısı içindeki anestetik maddeler ile karışık haldedir. Bunların enjekte edilecek yağ kök hücrelerinden aşılama öncesi temizlenmesi yani rafine edilmesi gerekir. Aksi takdirde yağ kök hücrelerinde enflamasyon, nekroz gibi sonuçlar oluşturarak işlem sonucunu etkiler. Yağı rafine etme işlemi 3 farklı yönteme yapılır. En üst tabakadaki saf yağ hücreleri enjekte edilmelidir.
 • Yağ transferi veya aşılama: şekillendirme yapılacak bölgeye yağ dokusu enjeksiyonu yüzün 3 boyutlu anatomisine uygun şekilde yapılmalıdır.

Yağ Kök Hücre Aşısı Nerelerde Kullanılır?

 • Orta yüz şekillendirme amaçlı yağ dolgusu,
 • Dudak hacimlendirme için yağ dolgusu,
 • El gençleştirme,
 • Yüz gençleştirme,
 • Saç dökülmesi tedavisi.

Yağ Kök Hücre Aşısı Uygulamasına Bağlı Komplikasyonlar Nelerdir?

Dikkatli ve deneyimle yapılan uygulamalarda komplikasyonla karşılaşma oranı oldukça düşüktür. İşlem steril koşullarda ve alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır. Yine de aşağıda ki komplikasyon yağ kök hücre transferleri için sayılabilir.

 • Morarma ve nekroz en sık görülen komplikasyonlardır,
 • Aşırı düzeltme,
 • Yetersiz düzeltme,
 • Enfeksiyon,
 • Oftalmik arterin tıkanmasına bağlı körlük,
 • Kabarıklıklar,
 • Yağ embolisi.

Yağ Kök Hücre Aşılaması Hangi Durumlarda Yapılmasında Sakınca Vardır?

 • Keloid oluşumuna yatkınlık hikayesi,
 • Koagülopati hikayesi,
 • Lipid metabolik bozuklukları,
 • Şiddetli kronik hastalık varlığı,
 • Derin ven trombozu hikayesi,
 • Pulmoner emboli hikayesi.

 

 

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Botulinum Toksini Nedir?

Clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen Botulinum toksini piyasada Botoks veya Botox olarak adlandırılmaktadır.Botulinum adı, Latince botulus (sosis) kelimesinden türetilmiştir. Botulinum…

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? 2 hafta öncesine kadar kıllar alınmamalıdır. Çok…

Ankara Saç Ekimi

Ankara Saç Ekimi Nedir? Ankara Saç ekimi, plastik veya dermatoloji cerrahı tarafından vücudunuzdaki donör bölgeden vücudun kel veya saçsız bir…

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara

Lazer İle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara Tırnaklar mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Mantarlar tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların…

Yüz ve Boyun Dolgusu

Yüz ve Boyun Dolgusu Yüz ve boyun dolgusu; Yıllar ilerledikçe, yüzde ve boyunda çökmeler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu görünümden…
Menü