Gummy Smile Tedavisi

Gummy smile nedir?

Gummy Smile Tedavisi; Konuşurken ve gülerken diş etlerinin normalden fazla görülmesine denir.

Üst dudak altında kalan diş etlerinin konuşurken veya gülerken 2-3 mm den fazla görünür olması durumuna gummy smile (Dişeti gülüşü) denir. Dişlerin olduğundan daha büyük algısı oluşturur. Gummy smile durum gülüş estetiğini bozan önemli bir sorundur. Gülüşü etkileyen kasların aşırı reaksiyonunun azaltılması ile tedavi edilir.

Tedavide botulinum toksin kullanılır, duruma göre 2 veya 4 bazen de 5 ayrı noktaya enjeksiyon yapılabilir. Enjeksiyonlar ağrısız olup etkisi 4-6 aya kadar devam etmektedir. Gummy smile veya dişeti gülüşünün toplumda rastlanma oranı %7-9 arasında değişmektedir. Kas problemleri dışında diş, diş eti, kısa üst dudak yapısı ve iskelet problemlerinden kaynaklanabilir.

Hiperaktif veya kaslara bağlı gelişen dişeti gülüşü dışında kalan nedenler için bir diş hekimi veya çene cerrahından yardım almak gerekir.

Kas kaynaklı gummy smile

Bu estetik problemden sorumlu kas levator labi süperior alaque nasi, levator labi superior, depressor septi nasi, zigomatik majör ve zigomatik minor kasıdır. Aktif hareketle öncelikle üst dudak ve diş arasında kalan dişetinin görünene kısmına ve yönüne göre enjeksiyon yapılacak kaslar belirlenir.

Botulinum toksin, aşırı yüz hareketlerinden ve mimiklerinden kaynaklanan hat ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili olan bakteriyel kökenli bir toksindir. Tıpta ilk olarak şaşılık tedavisi için kullanılmış ve tedavi sırasında tesadüfen göz çevresindeki ve kırışıklıkların azaldığı fark edilerek kozmetik alanında kullanımı başlamıştır.

Botulinum toksin uygulamaları özellikle diş sıkma,diş gıcırtdatma, temporamandibular eklem sorunları, mimik kasların düzeltilmesi, gummy smile hastaları, yüz asimetrilerinin düzeltilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi için kullanılır.

Botoks uygulaması için hangi madde kullanılır?

Botulinum toksin tip A olarak adlandırılan bir proteindir. Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri tarafından üretilir.

Botoks uygulaması ile gummy smile tedavisi nasıl yapılır?

Uygulama öncesinde botulinum toksin yapılacak bölgeye lokal anestetik krem sürülerek lokal uyuşturma yapılabilir, genellikle  hastalar ağrı hissetmezler. Nazolabial hat üzerine uygun noktalara enjeksiyonlar uygulanır. Uygulama yaklaşık 5-10 dk süren bir işlem olup hastalar uygulama sonrasında hemen günlük hayatına dönebilir. Hastalar 10-15 gün sonra kontrol için çağırılabilir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara

Tırnak mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Mantarlar tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Mantarlar karanlık ve…

Botulinum Toksini Nedir?

Clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen Botulinum toksini piyasada Botoks veya Botox olarak adlandırılmaktadır.Botulinum adı, Latince botulus (sosis) kelimesinden türetilmiştir. Botulinum…

Porto Şarabı Lekesinin Tedavisi

Porto şarabı lekelerinin çoğu ya doğumda mevcuttur ya da doğumdan sonraki birkaç ay içinde ortaya çıkarlar. Leke erken evrelerinde genellikle…