Gummy Smile Tedavisi

Gummy Smile Nedir?

gummy smile tedavisi ankara botoksGummy smile tedavisi hakkında bilgi vermeden önce  Gummy smile nedir? sorusunu cevaplamak gerekir. Konuşurken ve gülerken diş etlerinin normalden fazla görülmesine gummy smile denir.

Üst dudak altında kalan diş etlerinin konuşurken veya gülerken hiç görünmemesi ya da 2-3 mm ye kadar görünür olması beklenen bir durumdur. Gummy smile (diş eti gülüşü) olan kişilerde, üst dudak alt sınırı ile görünür diş etleri arasındaki mesafe 3 mm den fazladır. Bu durum diş etlerinin çok görünmesine ve dişlerin olduğundan daha küçük ya da büyük algılanmasına neden olur.

Gummy smile durumu gülüş estetiğini bozan, kişilerde özgüven kaybı yaratabilen estetik bir sorundur. Ancak günümüzde bu estetik sorun, gülüş tasarımı botoksu ile düzeltilebilmektedir.

Gummy Smile’ın Sebepleri Nelerdir?

Gummy Smile’ın genetikten, dişlerimize nasıl baktığımız gibi daha basit şeylere kadar değişen sebepleri vardır.  Yaygın nedenleri sıralarsak:

 • Dişler veya dişlerin boyutu ile ilgili sorunlar
 • Üst dudağı yukarı kaldıran hiperaktif kas
 • Üst dudağın ince olmasından dolayı diş etinin daha fazla görünmesi
 • Genetik yapı – hiperaktif veya kısa dudaktan sorumlu olabilir
 • Kemik yapısı
 • Diş etleri – uzun veya büyümüş olabilirler

Gummy smile veya dişeti gülüşünün toplumda rastlanma oranı %7-9 arasında değişmektedir. Bu durum özellikle 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve görülme sıklığı yaşla birlikte azalır. 

Hiperaktif veya kaslara bağlı gelişen dişeti gülüşü dışında kalan nedenler için bir diş hekimi veya çene cerrahından yardım almak gerekir.

Gülüş Tasarımı Gummy Smile Tedavisi Ankara
Gummy smile diş eti gülüşü tedavisi öncesi sonrası hasta fotoğrafı

Kas Kaynaklı Gummy Smile Tedavisi

Bu estetik problemden sorumlu mimik kaslar;

 • levator labi süperior alaque nasi
 • levator labi superior
 •  depressor septi nasi,
 • zigomatik majör ve zigomatik minor kaslarıdır.

Aktif hareketle öncelikle üst dudak ve diş arasında kalan dişetinin görünene kısmına ve yönüne göre enjeksiyon yapılacak kaslar belirlenir.

Botulinum toksin enjeksiyonlarının, diş sıkma, diş gıcırdatma, temporamandibular eklem sorunları, mimik kasların düzeltilmesi, yüz asimetrilerinin düzeltilmesi, kırışıklıkların giderilmesi tedavilerinde kullanıldığı gibi gummy smile hastaları için de kullanılmaktadır.

Botoks Enjeksiyonu ile Gummy Smile Tedavisi

Gummy smile tedavisinde botulinum toksin kullanılır, yani diş eti botoksu ile gülüş tasarımı yapılır. Hastaya göre 2 veya 4 bazen de 5 ayrı noktaya enjeksiyon yapılabilir. Enjeksiyonlar ağrısız olup etkisi 4-6 aya kadar devam etmektedir.

Uygulama öncesinde botulinum toksin yapılacak bölgeye lokal anestetik krem sürülerek lokal uyuşturma yapılabilir, genellikle  hastalar ağrı hissetmezler. Nazolabial hat üzerine uygun noktalara enjeksiyonlar uygulanır. Uygulama yaklaşık 5-10 dk süren bir işlem olup hastalar uygulama sonrasında hemen günlük hayatına dönebilir. Hastalar 10-15 gün sonra kontrol için çağırılabilir.

Botoksu enjekte ettikten sonra, sonuç  için 3 veya 4 gün beklemek gerekir. Üst dudağın yüksekliği giderek azalacak ve tam sonuç tedaviden sonraki 14 gün içinde görülecektir. İstediğiniz sonuçlara bağlı olarak ek enjeksiyonlar gerekebilir.

Gummy Smile Hastalığını Botoksla Tedavi Etmenin Faydaları 

 • Botox enjeksiyonları çok az ağrılı bir işlem olup gerekirse lokal anestezi ile daha da konforlu hale getirilebilir
 • İşlem bittikten hemen sonra işe dönülebilinir
 • Botoks, cerrahi ve diğer tedavi seçeneklerine göre daha ekonomiktir.
 • Sonuçlar doğal ve hızlıdır.
 • Enjeksiyonlar, istenen sonuçlara bağlı olarak ayarlanabilir.
Bu tedavi yeme alışkanlıklarını etkilemez, gülüşünüzü iyi yönde değiştirir. Yani diş etleriniz daha az farkedilir.

Bazı hastalar, sonucu daha da iyi olması için Botox tedavisine dudak dolgusu prosedürünü de eklemeyi tercih edebilir. Bu, ince, belirsiz bir üst dudağa hacim ve dolgunluk kazandıran bir dermal dolgu enjeksiyonu ile kolayca yapılabilir.

Gummy smile tedaviniz öncesinde uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek, endişelerinizi dinlemek, isteklerinizi tartışmak için ön görüşme yapılır, tedavi zamanı ve süreci birlikte belirlenir.

Gummy smile tedavisinden sonra hemen normal hayata dönülebilir.  Ancak tedavi günü egzersiz yapmamalısınız. İşlemden sonra iki saat yatmamalısınız.

Gummy smile gülüş tedavisinden sonra bir iyileşme süresi yoktur. Tedavi edilen bölgede bir hassasiyet ve küçük bir morluk oluşabilir. Ancak bu işlemden sonra kozmetik olarak kapatılabilir.

Gummy Smile Botoksu  2024 Fiyatları

Botulinum Toksin fiyatları uygulamanın yapıldığı bölgeye göre değişir. İhtiyaç duyulan enjeksiyon sayısı yada miktarı hastadan hastaya ihtiyaç durumunun değişmesi ile birlikte botoks uygulamasının yapılacağı bölgeye göre de değişkenlik gösterebilir. Daha detaylı gummy smile botoks fiyat bilgisi alabilmek için merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarları enfeksiyonlarına çeşitli mantarlar neden olabilir. En çok bilinen dermatofit adı verilen bir mantar çeşididir. Maya ve küf mantarları…

Dermapen Tedavisi Ankara

Zamanla yüzümüzde ifade çizgileri biriktirerek yaşlanma belirtilerini göstermeye başlarız. Çevre kirliliği, yaşam tarzı ve alışkanlıklarımız cilt yaşlanmasını genetik faktörlerle birlikte…

Ankara Botoks Tedavisi

Botoks Nedir ? Ankara botoks fiyatları nasıl belirlenir, Ankara Botoks; (Botox / Dysport ), kası zayıflatan veya kasın geçici felcine…

Güneş ve Deri

Güneşin Vücudunuzu Etkilediği 13 Yol: İyi Ve Kötü Güneşin Olumlu Etkileri; Ruh Halinizi Geliştirir Güneşte olmak insanları daha iyi hissettirebilir…