Skatrisyel Alopesi


Primer Skatrisyel Alopesi (saç dökülmesi) veya Skarlı Alopesi Nedir?

blank

Skatrisyel Alopesi

Skarlı alopesi saç köklerinin zarar görerek yerine skar dokusunun (yara dokusu) geçtiği kalıcı saç dökülmelerini tanımlar. Hastalığın gidişi ve saç dökülmesi değişkenlik gösterir. Yıllar içinde bulgu vermeden sinsi bir şekilde ilerleyebileceği gibi aylar içinde çok hızlı seyredebilir.

Etkilenen saçlı deri bölgelerinde saç dökülmesi, deride kızarıklık, kepeklenme ve sivilce gibi cilt bulguları oluşabilir. Bulaşıcı olmayıp hem kadın hem de erkeklerde her yaş grubunda görülebilir. Kalıtımsal özelliği yoktur.

Skarlı Saç Dökülmesi Kaça Ayrılır ?

Primer ve sekonder sebeplere bağlı saç dökülmeleri olarak ikiye ayrılır.

Primer skarlı tipte saç kökleri hastalıktan direkt olarak etkilenerek yok olurken ; sekonder skarlı saç dökülmelerinde kaza, travma, radyasyon ve enfeksiyon gibi sebeplerle saç köklerinin indirekt olarak yok olmasını sağlar.

Primer skatrisyel alopesiler; lenfositik, nötrofilik ve mikst tip olarak ayrılır.

Lenfositik: Kronik kutanöz lupus eritematozus, liken pilanopilaris, frontal fibrozan alopesi, graham little sendromu, klasik psödopelad, santral sentrifugal sikatrisyel alopesi, alopesi müsinoza, keratosis folikülaris spinuloza dekalvans

Nötrofilik: Folikülitis dekalvans, dissekan selülit

Mikst: Akne keloidalis, Akne nekrotika

Skatrisyel Alopesilerin Nedenleri Nelerdir ?

Primer olanların sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte kıl follikülü içinde kök hücrelere karşı geriye dönüşsüz direkt hasar sonucunda meydana gelir. Sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Sekonder skatrisyel saç dökülmeleri ise , çok çeşitli sebeplerle oluşabilir (kaza, yanık, kimyasal, ameliyat…).

Daha Çok Kimlerde Görülür ?

Her iki cinste ve çocuklarda çok olmamakla birlikte her yaşta görülebilir. Görülme sıklığı ile ilgili yapılmış bilimsel çalışma yoktur. Ailesel olduğuna dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Skatrisyel Alopesilere Eşlik Eden Hastalıklar Var mıdır ?

Genellikle tek başınadır, eşlik eden başka bir hastalık yoktur. Diğer açılardan sağlıklı erkek ve kadınlarda görülür.

Skatrisyel Saç Dökülmelerinin Tanısı Nasıl Konur ?

Saçlı deriden alınacak biopsi ayırıcı tanıda önemli yer tutar. Ayrıca yapılan klinik ve dermatolojik muayenede biopsi ile birlikte değerlendirilmelidir.

Skatrisyel Alopesilerde Tedavi Nasıl Olur ?

Tedavi hastalığın gidişini durdurmaya yönelik olup dökülmüş saçları kazandırmaz. Tanı ne kadar erken konur, tedavi ne kadar hızlı başlarsa deride oluşacak hasar o kadar az olacaktır.

Saçsız alanlar için cerrahi eksizyon veya saç ekimi ,dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra düşünülebilir.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?