Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri

Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için ortak bir sorundur. Erkeklerin alopesiden muzdarip olma eğilimleri kadınlara göre daha fazladır. Erkeklerin neredeyse 1 / 5’i 20 yaşına kadar saç dökülme problemleriyle karşı karşıya kalırlar.

Kadınlar saçları duygusallık, cinsellik ve cazibe ile ilişkilendirirken, erkekler saçlarını çoğunlukla güç ve erkeklik belirtisi olarak görürler.

Saç dökülmesi, erkeklerin ve kadınların psikolojisini eşit derecede etkiler. Saç dökülmesi problemi güven kaybı, değersizlik kompleksi, sosyal fobi ve strese neden olur.

Saç Dökülmesi Neden Olan Stresle Başa Çıkma

Saç dökülmesi sorunuyla başa çıkmak zor değildir. Her şey hayata bakış açınızı değiştirmekle ilgilidir.
Saç dökülmesi ve kelleşmiş bölgelerin oluşması herhangi bir yaşam riski oluşturmaz. Bu durum tamamen zihinseldir ve sağlığınız, refahınız üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hayatınızı tehdit etmez.

Saç Dökülmesinin Sosyal Hayatınızla Hiçbir İlgisi Yoktur

Bazı insanların saçı dökülmüş insanlara zorbalık yapmaya başladıkları gerçeği inkâr edilemez. Ancak bu durum doğrudan saç dökülmesi ile ilgili değildir. Aksine bu yön, yaşamda her yönüyle sizi destekleyen gerçek arkadaşlar bulmanıza yardımcı olabilir.

Saç Dökülmesi Cinsel Hayatınızı Etkilemez

Herhangi bir cinsel bozukluktan muzdarip olmadığınız sürece, cinsel yaşamınızda herhangi bir sorun olmamalıdır. Eşinizle mutlu bir cinsel ilişki için her şeye sahipsiniz demektir. Saç dökülmesi sadece siz de negatif algı oluşturmaktadır.

Saç Dökülmeniz İçin Tıbbi Tedavi Yöntemlerini Deneyebilirsiniz

Saç dökülmesinin sebebinin anlaşılması tedavi için ilk adım olacaktır. Bu konuda dermatoloğunuza danışabilirsiniz.
Son dönemdeki tıbbi gelişmeler ile saç dökülmesi probleminize yönelik alabileceğiniz tedavi seçenekleri artmıştır. Doktorunuzla görüşüp tedavinizle ilgili bir yol haritası belirleyerek tedavinize başlayabilirsiniz.

Psikiyatrik Terapi Almayı Düşünebilirsiniz

Alopesi stresi ile mücadele ediyorsanız, psikolojik destek almanızın size faydası olacaktır. Bir uzman, arkadaşlarınız, aileniz veya akrabalarınız ile paylaşamayacağınız duyguları konuşmanıza ve temizlemenize yardımcı olabilir. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, anksiyete semptomlarının üstesinden gelmek için herhangi bir depresörün gerekli olup olmadığını görmek için size bazı testler yapabilirler.

Özetle

Saç dökülmesi doğal bir fenomendir ve her yaşta herkesin başına gelebilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, zihninizi rahatlatmaya çalışın. Stresli oluşunuz sadece durumu kötüleştirecektir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Titan ile Ameliyatsız Yüz Germe

Titan ile ameliyatsız yüz germe; Titan enerjisi sayesinde ilk seansta kolajen kalitesinde iyileşme ve uzun dönemde ise kolajenin sayıca arttığı…

Ameliyatsız Burun Estetiği Ankara

Burun Dolgusu Son yıllarda özellikle ameliyat olmaktan çekinen ya da iyileşmek için yeterli zamanı olmayan kişiler için yapılabilecek pratik ameliyatsız…

Rozasea Cilt Bakımı

Rozasea Cilt Bakımı En son Çin’de 3439 hasta üzerinde yapılan çalışmada hastaların günlük cilt bakım alışkanlıkları ile Rozasea arasındaki ilişki…

Güneş ve Deri

Güneşin Vücudunuzu Etkilediği 13 Yol: İyi Ve Kötü Güneşin Olumlu Etkileri; Ruh Halinizi Geliştirir Güneşte olmak insanları daha iyi hissettirebilir…

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama, Bölgesel incelme ve Selülit tedavisi  Beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, yağ yakıcı diyetler ve egzersiz, bazı durumlarda bölgesel…

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesini Azaltmanın üç Yolu ! Saç büyümesi ve saç kaybı öngörülebilen bir aşama izlemez. Değişen mevsimler ile saç…