Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri

Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için ortak bir sorundur. Erkeklerin alopesiden muzdarip olma eğilimleri kadınlara göre daha fazladır. Erkeklerin neredeyse 1 / 5’i 20 yaşına kadar saç dökülme problemleriyle karşı karşıya kalırlar.

Kadınlar saçları duygusallık, cinsellik ve cazibe ile ilişkilendirirken, erkekler saçlarını çoğunlukla güç ve erkeklik belirtisi olarak görürler.

Saç dökülmesi, erkeklerin ve kadınların psikolojisini eşit derecede etkiler. Saç dökülmesi problemi güven kaybı, değersizlik kompleksi, sosyal fobi ve strese neden olur.

Saç Dökülmesi Neden Olan Stresle Başa Çıkma

Saç dökülmesi sorunuyla başa çıkmak zor değildir. Her şey hayata bakış açınızı değiştirmekle ilgilidir.
Saç dökülmesi ve kelleşmiş bölgelerin oluşması herhangi bir yaşam riski oluşturmaz. Bu durum tamamen zihinseldir ve sağlığınız, refahınız üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hayatınızı tehdit etmez.

Saç Dökülmesinin Sosyal Hayatınızla Hiçbir İlgisi Yoktur

Bazı insanların saçı dökülmüş insanlara zorbalık yapmaya başladıkları gerçeği inkâr edilemez. Ancak bu durum doğrudan saç dökülmesi ile ilgili değildir. Aksine bu yön, yaşamda her yönüyle sizi destekleyen gerçek arkadaşlar bulmanıza yardımcı olabilir.

Saç Dökülmesi Cinsel Hayatınızı Etkilemez

Herhangi bir cinsel bozukluktan muzdarip olmadığınız sürece, cinsel yaşamınızda herhangi bir sorun olmamalıdır. Eşinizle mutlu bir cinsel ilişki için her şeye sahipsiniz demektir. Saç dökülmesi sadece siz de negatif algı oluşturmaktadır.

Saç Dökülmeniz İçin Tıbbi Tedavi Yöntemlerini Deneyebilirsiniz

Saç dökülmesinin sebebinin anlaşılması tedavi için ilk adım olacaktır. Bu konuda dermatoloğunuza danışabilirsiniz.
Son dönemdeki tıbbi gelişmeler ile saç dökülmesi probleminize yönelik alabileceğiniz tedavi seçenekleri artmıştır. Doktorunuzla görüşüp tedavinizle ilgili bir yol haritası belirleyerek tedavinize başlayabilirsiniz.

Psikiyatrik Terapi Almayı Düşünebilirsiniz

Alopesi stresi ile mücadele ediyorsanız, psikolojik destek almanızın size faydası olacaktır. Bir uzman, arkadaşlarınız, aileniz veya akrabalarınız ile paylaşamayacağınız duyguları konuşmanıza ve temizlemenize yardımcı olabilir. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, anksiyete semptomlarının üstesinden gelmek için herhangi bir depresörün gerekli olup olmadığını görmek için size bazı testler yapabilirler.

Özetle

Saç dökülmesi doğal bir fenomendir ve her yaşta herkesin başına gelebilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, zihninizi rahatlatmaya çalışın. Stresli oluşunuz sadece durumu kötüleştirecektir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

COVID-19 Sonrası Saç Dökülmesi Olur Mu?

Koronavirüs Hastalığı Sonrası Saç Dökülmesi (Sars-CoV-2 Telogen Effluvium) SARS-COV-2 virüsü vücuttan ayrıldıktan sonra da uzun süre etkileri devam edebilmekte veya…

Botulinum Toksin ile Migren Tedavisi

Botulinum toksin ile migren tedavisi için önemli adım tetikleyen noktalarının tespit edilmesidir. Bu bağlamda atakların başlangıç noktaları hakkında hastadan alınan…

Corona Enfeksiyonu Sonrası Diş Sıkma

Geçen günlerde yayınlanan bir makale de Diş hekimlerinin Pandemi sonrası diş sıkmaya bağlı daha sık komplikasyon ile karşılaştıkları belirtilmekteydi. “Gerçekten…

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir? Tırnak etinde kızarma, tırnakta kalınlaşma,çabuk kırılma ve tırnağın saydamlığını kaybetmesi tırnak mantarının belirtileri arasında yer almaktadır.Tırnak…

Titan ile Ameliyatsız Yüz Germe

Titan ile ameliyatsız yüz germe; Titan enerjisi sayesinde ilk seansta kolajen kalitesinde iyileşme ve uzun dönemde ise kolajenin sayıca arttığı…

Lazerle Akne Tedavisi

Lazerler akne tedavisi hafif-orta sivilceleri önlemeyi amaçlayan bir tedavi seçeneğidir. Sivilce bakterileri gözeneklerde oluştuğunda cilt iltihaplanır akne lezyonlarına ve lekelere…