blank
Botulinum Toksin ile Migren Tedavisi
13 Aralık 2017
blank
Enzim peeling (Cosmelan – Dermamelan) Tedavisi
16 Aralık 2017

Botulinum Toksin Nedir ? Nasıl Uygulanır?

blank

Botulinum Toksin Nedir ? Nasıl Uygulanır?


Botulinum Toksin içeriğine sahip ilaçlar uygulama yapılan kasın aktivitesinde geçici paralizi oluşturarak etki etmektedir. Toksin bir tür bakteri tarafından üretilir. En çok bilinen kullanım alanı yüz kırışıklıklarının azaltılması olup bunun dışında terleme tedavisi, servikal distoni, aşırı aktif mesaneye bağlı idrar kaçırma ve migren tedavisi diğer kullanım alanları arasında yer almaktadır.
Botulinum Toksin kapsamlı olarak incelenen tıbbi estetik tedavilerden biridir ve 78 ülkede kozmetik kullanımı için onaylanmıştır.
Toksini içeren ve aralarında küçük molekül farkları olan Botulinum Toksin dışında Dysport, Myobloc ve Xeomin olmak üzere 3 farklı isimle Avrupa ve Amerika’da kullanılmaktadır.

Botulinum toksin güvenli midir?

Evet güvenlidir. Ülkemizde Sağlık Bakanlı’ğı tarafından ve dünyada 70 ‘den fazla ülkede onaylı 2000’in üzerinde çalışma yapılmış bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmakta ve her yıl milyonlarca kişi bu uygulamaları güvenle tercih etmektedir.onaylıBotoks ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Ancak esas kullanım alanını estetik uygulamaların başlamasından sonra bulmuştur. Estetik amaçlı botoks uygulamaları dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmektedir.
Botulinum toksin nasıl etki eder?
Botulinum toksin uygulandığı kaslarda geçici bir hareket kısıtlılığı oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Çünkü kırışmamızın nedeni gereksiz veya fazla yaptığımız mimiklerdir.

Botulinum Toksin Nedir ? Nasıl Uygulanır?

Botulinum toksin etkisi ne kadar sürer?

Uygulamadan yaklaşık 3-4 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 aydan sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra ise etki tamamen ortadan kalkar. 4-6 ay arasında tekrarlanmasında fayda vardır. Düzenli Botoks uygulamalarında, kişi kaslarını fazla hareket ettirmemeyi öğrendiği için, artık daha az kırışacaktır. Ve de düzenli uygulamalarla süresi daha da uzayacaktır.

Botulinum toksin sonrası yüzde ifade kaybı olur mu?

Doğru uygulamalardan sonra ifade kaybı olmaz. Botulinum toksin uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir.Botulinum toksin doğru teknik ve dozla yapıldığında yüze son derece doğal ve taze görüntü veren uygulamadır. Şaşkın bakışlar ya da ifadesiz görüntüler maalesef tamamen yanlış uygulamalar sonucu oluşan görüntülerdir.

Hayat boyunca kaç kez Botulinum toksin uygulaması yapılabilir?

Uygun doz, uygun teknik ve belli aralıklarla 3 aydan erken olmamak kaydıyla ömür boyu uygulatabilirsiniz.
Botulinum toksini etkisi geçince yüz daha mı kötü bir hal alır?
Hayır. Botulinum toksin uygulandığı sürece yüzde yeni kırışıklık oluşmasını ve kırışıklıkların derinleşmesini önler. Ancak etkisi geçince yüz eski haline gelir. Düzenli botoks uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.

Botulinum toksin uygulandığında yüz ifadesi kaybolur mu?

Hayır bu doğru değildir.Uygulanan doz ve bölge seçimi ile hem kırışıklıkların giderilip hem de mimiklerin kullanılması mümkündür.
Botulinum toksin uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?
Hayır uygulamayı bıraktığınız anda kırışıklıklar yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.
Botulinum toksin enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün mü?
Hayır bu mümkün değildir. Botulinum toksin doktor tarafından kas içine enjekte edilen ve dinamik kırışıklıkları etkin şekilde gideren bir tedavidir. Kremler ise cildi besleme, nemlendirme, güneşten koruma ve çok hafif yüzeyel kırışıklıkları giderme işlevlerini yerine getirir.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?