blank
Botulinum Toksin (Dysport, Botoks) Enjeksiyonları İle Yüz Mimiklerinin Engellenmesi Depresyonu Azaltır Mı ?
3 Mart 2020
blank
Güneş ve Deri
24 Mart 2020

Aknenin Gençler Üzerinde Psikolojik Etkileri

blank

Aknenin Gençler Üzerinde Psikolojik Etkileri


Amerika da bir ilaç firması toplumda akne bilincini ve akne sorununun gündelik yaşam üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak için ‘’ Akneniz siz değilsiniz’’ ve ‘’ Yüzünüzü geri alın’’ gibi güçlendirici mesajlara sahip bir reklam kampanyası başlattı.

Akne reklam kampanyası, özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında sivilcenin neden olduğu rahatsızlığı ve sosyal hayatlarında ki aksamayı vurgularken, akne oluşumunun her zaman kötü hijyen veya diyetten kaynaklandığı yönündeki yanlış algıları da gidermeyi amaçlıyor.

Yaygın bir durum olan akne ergenlerin %85’inden fazlasını etkiler. Akne rahatsızlığı şiddetine, kalıcılığına ve diğer faktörlere bağlı olarak psikososyal sorunlar ve düşük benlik saygısı ile yüksek oranda ilişkili bulunmuştur.

İlgili firma sivilcenin gençleri ve genç yetişkinleri nasıl etkilediğini ve bu durumu kendi ifadeleriyle nasıl yaşadıklarını anlamak için yaptığı araştırmanın sonucunda psikososyal anksiyete, umutsuzluk ve izolasyonun katılımcıların kişisel ifadeleriyle ortak temalarını ortaya çıkardı.

Araştırma katılımcıları, akne durumlarından dolayı toplum tarafından yargılanmamak için kendilerini geri çektiklerini kabul ettiklerini bildirdiler.

Sonuç Olarak;

Ergenlik, herkes için son derece savunmasız bir yaş dönemidir ve öz güven açığı, daha şiddetli akne formlarından muzdarip olanlar için sıklıkla büyür. Akne hastalarını daha erken müdahale etmeye teşvik etmek sadece fiziksel yara izlerinin oluşmasını değil, aynı zamanda yaşam boyu psikososyal yara izlerini de önleyebilir. Hastalar bazı sivilce formlarının klinik müdahale gerektiren tıbbi durumlar olduğunu bilmeli ve uzman yardımı almalıdırlar.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?