Erkek Tipi Kellik Nedir?

Birçok erkekte ve bazı kadınlarda görülen erkek tipi kellik nedir?

Erkek tipi kellik genellikle yetişkin erkeklerde görülen androgenetik alopesi olarak bilinen bir saç dökülmesi tipidir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Saç Dökülmesi Tedavisi ✓

Erkek tipi kellik (erkek androgenetik alopesi, MAA) erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Saçın incelmesiyle başlar ve dökülmeyle devam eder. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre 50 yaşını geçmiş erkeklerin %50’sinden fazlası bir dereceye kadar erkek tipi kellikten etkilenirler. Genç erişkin erkeklerde de erkek tipi kellik (androgenetik aleposi) görülmektedir.

Saç dökülmesi saç büyüme döngüsündeki değişiklikler sebebiyle oluşur. Saç büyüme döngüsünde normalde çoğu saç büyüme fazında (anagen faz) uzun süre kalır. Bu süre 3-6 yıl sürer. Sonrasında dökülür ve yerine yeni saç çıkar. Erkek tipi saç dökülmesinde, kafa derisinin etkilenen bölgelerindeki saçların büyüme evresi çok daha kısadır ve döngü saçların incelmesi sonrasında da dökülmesi ile son bulur.

Erkek tipi kellik nedir?

Erkek Tipi Kelliğin Belirtileri Nelerdir?

Androgenetik aleposi yani erkek tipi kellik ergenlikten sonra başlar ve yavaş yavaş ilerler.

Saçlar şakaklardan incelmeye başlar ve saç çizgisinin geriye çekilmesiyle devam eder. Kafanızın üstündeki saçlar da incelebilir ve sonunda üstte kel bir yama oluşur. Dökülme devam ederse, kafanızın arkasında ve yanlarda at nalı şeklinde bir saçınız kalır.

Erkek Tipi Kellik Neden Olur?

Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedeni aile öyküsü yani genetikle ilgilidir. Yapılan çalışmalar, erkek tipi kelliğin erkek seks hormonu androjenle ilişkili olduğunu göstermektedir. Androjenlerin birçok etkisinin yanında saç büyümesinde de etkisi yüksektir.

Erkek tipi kellik, en çok Kafkas erkeklerinde en az da Çinli ve Japonlarda görülür. Bu gruptaki erkekler daha hafif bir incelme ve dökülme yaşarlar.

Androgenetik alopesi dışındaki saç dökülmeleri nedenleri:

  • Hormon dengesizlikleri
  • Otoimmün koşullar
  • Enfeksiyonlar
  • Radyasyon tedavisi
  • Duygusal stres
  • Sıkı saç modelleri, sayılabilir.

Bu saydıklarımız erkek tipi kelliğin nedenleri arasında yer almazlar ancak erkek tipi kellikle birlikte ortaya çıkarsa daha hızlı saç kaybı gerçekleşir.

Erkek Tipi Kellik Önlenebilir Mi?

Erkek tipi kellik genetiktir ve önlenemez. Bununla birlikte yaşam tarzına ve diyete dikkat edilirse, genel sağlığınızla beraber saçınızın sağlığı da daha iyi olacaktır.

Erkek tipi kellik için saç dökülmesinin yeni başladığı dönemlerde bazı tedaviler saç dökülmesinin durdurulması ve bir miktar iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Saçınızın döküldüğünü fark ettiğiniz erken dönemlerde bir dermatoloji uzmanından yardım isteyebilirsiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kadınlarda Da Görülür Mü?

Kadınlarda birçok farklı sebebe bağlı saç dökülmesinin yanında erkek tipi saç dökülmesi de yaygın olarak görülebilmektedir. Bu tip dökülme kadınları erkeklerden daha çok etkiler. Kadınların yaşam kalitesini ve ruh sağlıklarının bozulmasına sebep olur.

Normalden fazla salgılanan androjen hormonu, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin en önemli sebebidir. Androjen hormonlarından testosteron ve dihidrostestosteron (DHT) saç köklerini bozar ve inceltip dökülmelerine sebep olur.

Menopozla birlikte östrojenin azalıp androjenin yükselmesi kadınlarda erkek tipi saç dökülmesini hızlandırır.

Erkek Tipi Kellik Nasıl Teşhis Edilir?

Saç dökülmesi fark edildiğinde gecikmeden bir dermatoloğa gidilmelidir. Doktorunuz sizi muayene ederek saç dökülmesi ile ilgili sorular sorar ve teşhisini koyar.

Çoğu zaman herhangi bir teste ihtiyaç olmadan tanı konur. Bazen de dermatoloğunuz tanıyı doğrulamak için dermatoskopi ile daha ayrıntılı bir muayene yapar, gerekirse cilt biyopsisi ister.

Erkek Tipi Kellik Nasıl Tedavi Edilir?

Androgenetik alopesi bir hastalık değildir ve tedavi kişinin görüntüsünü değiştirmek kendini daha iyi hissetmesi için isteğine bağlı olarak yapılır. Yani kozmetik bir tedavidir.

Bazı insanlar çözümü peruk ya da postiş takarak bulurlar bazılarına da peruk ve postiş takmak çekici gelmeyebilir.

Erkek tipi kellik tedavisinde etkili birkaç tıbbi yöntem vardır:

  • Minoxidil denilen ve saç dökülmesinde kullanılan sıvı bir solüsyon veya köpük tedavi ilaçlarından biridir. Günde 1 ile 2 kez uygulanır. Minoxidil saçlı derideki kan akışını arttırır ve saçın büyümesini etkiler. En az 4 ay kullanıldıktan sonra etkisi farkedilir. Solüsyonun her gün kullanılması gerekir bırakıldığında saçlar önceki durumuna döner.
  • Finasterid, günde bir tane alınabilecek tablettir. Kelliğe sebep olan hormon seviyelerini azaltır. İlaç alındıktan 4 ay sonra saçların büyüdüğü görülür. Finasterid bırakıldığında saç önceki dökülmesine geri döner.
  • Saç Ekimi Ameliyatı; lokal anastezi altında kafa derisinin arkasındaki saç köklerinin çıkarılıp, dökülen bölgelerde açılan deliklere ekilmesi şeklindeki cerrahi bir işlemdir. Saç ekimi ile tamamen doğal sonuçlar alınabilmektedir. Yaş, donör sıklığı, açık alan ve saç yapısı saç ekiminde sonucu etkileyen verilerdir.

Lazerle Saç Dökülmesi Tedavisi; düşük seviyeli lazer veya soğuk lazer olarak adlandırılır. Lazer ışığı ile hücresel aktiviteyi uyarır, saçların dökülmesini ve incelmesini durdurabiliriz. Saç lazeri tedavisi uygulaması ağrısız ve kolay bir uygulamadır.

Saç Kök Hücre Tedavisi (Otolog Kök Hücre Ekimi); androgenetik alopesi ve diğer saç kaybı problemleriyle mücadele etmek amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavide hastalara kendi (otolog) hücrelerinin süspansiyonu enjekte edilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda kök hücre tedavisinin etkinliği kanıtlanmıştır.

Genç Erkeklerde Neden Erken Kelleşme Görülür?

Erkeklerin yaklaşık %85’i 70 yaşına kadar saç dökülmesi yaşarlar. Yapılan araştırmalar bu erkeklerin dörtte birinin 21 yaşından önce saç dökülmesi sorunu ile karşılaştıklarını göstermektedir.

25 yaş altı genç erkeklerin DHT’ye (dihidrostestosteron) daha duyarlı oldukları yapılan çalışmalarla belirlenmiştir. Dengesiz bir DHT seviyesi saç büyüme döngülerini kesintiye uğratır. Erkeklerde genetik haricinde saç dökülmesi hormonlarla ve  beslenme nedenlerini şöyle sıralayabiliriz

Hormonlar; Erkek tipi kelliğe, genetik haricinde saç köklerini küçülten testosterondan türetilen bir hormon olan dihidrotestosteronun neden olduğu da bilinmektedir. Dengesiz bir DHT seviyesi saç büyüme döngülerini kesintiye uğratabilir, saç daha uzun bir dinlenme süresine girer ve bu da saçın büyümesini durdurur.

Beslenme;

Alopesi ayrıca düşük D vitamini, demir, çinko veya protein gibi beslenme eksikliklerini de gösterebilir. Ani kilo kaybı olan, gastrik bypass geçiren veya protein alımında belirgin azalma ya da niasin eksikliği olan genç erkekler saç dökülmesi görülebilir.

Biotin saç büyümesine yardımcı olmak çokça konuşulan yaygın bir takviyedir ancak aslında gereksiz yüksek dozlarda laboratuvar testleriyle etkileşime girerek yanlış sonuçlara neden olabilir. A, E Vitaminleri, selenyum ve diğer besin maddelerinin aşırı takviyesi gerçek saç dökülmesine bağlanabilir.

Saç dökülmesinin gerçek nedenini bulmak için kan testleri de dahil olmak üzere fizik muayene yaptırmak saç dökülmenizi tedavi etmenin ilk adımı olacaktır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? İnsanlar günde yaklaşık 100 saç teli kaybederler. Bu genellikle saç derisinin belirgin şekilde incelmesine neden olmaz…

Ankara Botoks Tedavisi

Botoks Nedir ? Ankara botoks fiyatları nasıl belirlenir, Ankara Botoks; (Botox / Dysport ), kası zayıflatan veya kasın geçici felcine…

Aşırı Terleme ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı terleme, normal terlemeye oranla vücudun atması gerekenden çok daha fazla sıvıyı dışarı atması rahatsızlığıdır. Vücutta en çok aşırı terlemeyle…

Paris Işıltısı Ankara

Paris Işıltısı Nedir? Paris ışıltısı, diğer bilinen adıyla NCTF-135 HA cilt güçlendirme ve yenileme amacıyla kullanılan bir mezoterapi ürünüdür. Hyalüronik…