Koltuk Altı Botoksu Ankara

Koltuk Altı Botoksu ile Terleme Tedavisi Nedir?

Kolaltı terlemesi tedavisi, aşırı terleme tedavisi ankaraKoltuk altı terlemesi için koltuk altı botoksu ile terleme tedavisi, FDA tarafından onaylanmış etkili bir yöntemdir. Botoks bir  çok estetik alanda kullanımının yanında tıbbi hastalıklar için de kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Koltuk altı botoksu ile  terleme tedavisi yani koltuk altında oluşan aşırı terleme ve bunun sebep olduğu diğer rahatsızlıklar da botoks enjeksiyonları ile tedavi edilmektedir.

Koltuk altı  terlemesi (aksiller hiperhidroz), altta yatan sistemik bir hastalık veya ilaç gibi bir neden olmaksızın vücudun belli bölgelerinde oluşan aşırı terleme durumudur. Belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • görünür şekilde aşırı terleme
 • aşırı terlemenin en az 6 aydır devam ediyor olması
 • herhangi bir hastalığın veya ilaç kullanımına bağlı olmaması
 • vücudun her iki tarafında da olması
 • günlük yaşamında sorun haline gelmesi
 • ailesel bir bağlantısının olması
 • uyku sırasında kaybolması
 • ergenlik döneminde başlaması

Sıcakladığımızda veya bazen de kendimizi baskı altında hissettiğimizde terlemek vücudun doğal tepkisidir. Ter bezlerinin yoğun olduğu koltuk altı aşırı terlemesi (aksiller hiperhidroz) de kişilerin özel yaşamını kötü etkileyen ve toplum içinde kendine güvenini kaybettiren rahatsız edici bir durumdur. Depresyon, panik atak ve benzeri psikolojik faktörler bölgesel aşırı terlemelerde etkili olabileceği ve bunların tedavisinin de aşırı terleme rahatsızlığını geriletebileceği düşünülmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi ve Yöntemleri 

Koltuk Altı Terlemesi Durdurulabilir Mi?

Aşırı koltuk altı terlemesinde tedavi yöntemi olarak krem, jel ve spreyler kullanılabilmektedir. Fakat sürekli kullanılması gereken ilaçlardır. Uygulama sıklığına bağlı olarak zaman içinde etkisi azalmakta ve deride tahrişe neden olabilmektedir.

Botoks Enjeksiyonu; aşırı terlemede en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Uygulaması kolay, etkili ve acısız bir tedavi olan botoks enjeksiyonu FDA onaylı bir ilaçtır. Koltuk altı botoksu yaptıranlar 2 hafta sonunda aşırı terlemelerinden kurtulabilirler. Tedavinin 6 ayda bir tekrarlanması gerekir.

Aşırı terlemenin kesin çözümü hiperhidrozis ameliyatıdır. Fakat günümüzde bu cerrahi yöntem pek kullanılmamaktadır. Genelde tercih edilen yöntem, terlemeyi sağlayan sempatik sinir sisteminde iletiyi sağlayan kısmın etkisiz hale getirilmesidir. Bu da ameliyat gerektiren bir durumdur.

Aşırı Terlemenin Doğal Çözümü Var mı?

Aşırı terlemenin doğal çözümlerini arayan hastalar internet ortamın birçok tavsiye ile karşılaşabilirler. Elma sirkesi, nane, zerdeçal, karbonat, yeşil çay gibi bitkisel ürünlerin tavsiye edildiği görülebilir. Bu tip ürünleri düzenli ve fazla tüketmek tedavi etmekten çok zararlı da olabilir. Kısaca terlemeyi önleyici bitkisel çözümler bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir. Aşırı terleme sorununuz varsa bu konuda uzman olan bir doktora gitmek sizin için daha doğru olabilir.

Koltuk Altı Botoksu Nasıl Etki Eder?

Botoks enjeksiyonunda bulunan nörotoksinler, sinir sistemimizin işlevlerini ve yapısını kontrol etmede etkilidir. Yani aşırı terlemeye sebep olan sinir uçlarının işlevlerini değiştirmeye yardımcı olur. Ter bezlerini harekete geçirmek için uyaran nörotransmitterleri bloke eder ve böylece koltuk altı terlemesi azalır. Koltuk altı botoksu bu bölgedeki dokunma hissine zarar vermez.

Koltuk Altı Botoksu Nasıl Yapılır?

Koltuk altı botoksu çok ağrılı bir işlem değildir. Doktorunuz tarafından ilgili bölgeye lokal anestezi yapılır. Sonra enjeksiyon bölgeleri 1-2 cm uzakta olacak şekilde küçük doz botoks enjekte edilir.

İşlemden önce doktorunuzla tıbbi geçmişinizle ilgili bir konsültasyon yapılması önemlidir. İşlem 15-20 dakikada tamamlanır. Tedaviden 3-4 gün önce tıraş edilmemesi önerilir. Tedaviden sonra da 24 saat masaj yapılmaması gerekir.

Koltuk Altı Botoksu Vücudumuz İçin Zararlı Olabilir Mi?

Öncelikle, “Neden terleriz, terlemek vücudumuz için gerekli mi? sorularını  cevabını kısaca;  vücudun ısı dengesini korumak ve düzenlemek, vücudumuzda oluşan bazı toksinleri dışarı atmak için terleme, gerekli  ve önemli önemli bir fiziksel fonksiyondur. Karaciğer ve böbreğin yanı sıra vücuttaki atıkların atılma yollarından biridir.

Peki koltuk altı terlemesini önlersek vücudumuzun ısı ayarlama dengesine zarar verir miyiz? diye sorulduğunda cevabımız, hayır olacaktır. Çünkü vücudumuzun terleyen her bölgesi toplam ter bezlerinin sadece küçük bir kısmına sahiptir. Koltuk altındaki ter bezleri tüm vücudun %2’sini kapsar. Böyle küçük bölgeler de terlemeyi önlemek vücudumuzun ısı dengesini etkilemeyecektir. Bunun için endişelenmeye gerek yoktur.

Koltuk Altı Terleme Botoksu Güvenli midir?

Koltuk altı botoksunun popülaritesi gittikçe artmaktadır. Çünkü kol altı aşırı terlemesi insanlar için ciddi bir sorundur. Bu tedavi yöntemi ile;

 • Aşırı terleme %80’den fazla azaldığı IHHS raporunda da belirtilmiştir.
 • Riski daha az ve kısa sürede iyileşmesi nedeniyle cerrahi tedavilerden daha çok tercih edilmektedir.
 • Çok zaman almaz 10- 15 dakikada tedavi işlemi yapılır.
 • FDA ve IHHS gibi güvenilir kaynaklar tarafından koltuk altı botksu onaylanmıştır.
 • Botoks enjeksiyonlarının bu konuda uzman bir dermatolog tarafından yapılması tedaviyi daha da güvenli hale getirecektir.
 • Ayrıca Hamile ve emziren kadınlara, aminoglikozid grubu ilaçlar kullananan ve kas hastalığı olanlara uygulama yapılmamalıdır.

Koltuk altı botoksundan sonra bazı kişiler hafif yan etkiler yaşayabilir. Bunlar anafilaksi veya kas zayıflığını içerebilir. Endişe verici olmasa da 2-3 gün devam ederse doktorunuza başvurmalısınız.

Koltuk Altı Botoksu Kokuyu Önler Mi?

kol altı terlemesi tedavisi ankaraKoltuk altı botoksu vücut kokusunu azaltabilir. Ancak yaygın olarak yanlış bilinen, kötü kokunun terlemeden kaynaklı olduğu yanılgısıdır. Terli bölgelerden gelen garip koku, sıcak, nemli yerlerde gelişen bakteriler tarafından yapılır. Nem ortadan kaldırıldığında koku da azalır veya hissedilmez.

Koltuk altı bölgesi daha az nemli hale geldikçe koku biraz azalsa da vücut kokusu devam edecektir. Vücut kokusu sorunları için deodorantınızı kullanmaya devam edecek ya da bir uzmandan yardım almanız gerekecektir.

Koltuk Altı Terleme Botoksu 2024 Fiyatları

Koltuk altında aşırı terleme sorunu olan kişiler, koltuk altı terleme botoks fiyatlarını da merak ederler. Bu tedaviyi yapacak deneyimli bir klinikten randevu alarak hem tedavi fiyatını öğrenebilir hem de doktorla görüşebilirsiniz.

Koltuk Altı Botoksu Kalıcı Mıdır?

Koltuk altı terlemesi, botoks tedavisi tekrarlanması gereken bir tedavidir. Botoks enjeksiyonu yapıldıktan 3-4 gün içinde etkisi yerleşir. 6-8 ayda bir tekrarlanması gerekir. Bazı kişilerde 1 yıla kadar etkili olabilmektedir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? İnsanlar günde yaklaşık 100 saç teli kaybederler. Bu genellikle saç derisinin belirgin şekilde incelmesine neden olmaz…

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir?

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi ✓  Tırnak Mantarı Nedir? ✓ Tırnak plağının tırnak yatağından kısmen veya tümüyle ayrılması dermatologlar tarafından görülen…

En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi

En etkili lazer epilasyon sistemi hangisidir? En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi; Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak…

Yüz Dolgusu Ankara

Yüz Dolgu Maddeleri Yüz dolgu maddeleri, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yaşla birlikte azalan yüz dolgunluğunu geri kazanmak için yüzün çizgilerine,…

Kılcal Damar Tedavisi Ankara

Kılcal Damar Nedir? Cilt yüzeyine yakın olan geniş damarlara kılcal damarlar denir. Kılcal damarlar vücudumuzun her yerinde olmakla beraber yüz…

Regenera Activa Saç Tedavisi

Erken dönem saç dökülmelerinin önlenmesinde kullanılan ilaç tedavilerinin yanı sıra kişinin kendi dokusundan hazırlanan doku ekstrelerinin kişiye enjeksiyonu saç hücrelerinde…

Ankara Botoks Tedavisi

Botoks Nedir ? Ankara botoks fiyatları nasıl belirlenir, Ankara Botoks; (Botox / Dysport ), kası zayıflatan veya kasın geçici felcine…