blank
Gummy Smile Tedavisi
12 Aralık 2017
blank
Botulinum Toksin ile Migren Tedavisi
13 Aralık 2017

Lazer Epilasyon Uygulamaları

blank

Lazer Epilasyon Uygulamaları


Lazer Epilasyon Uygulamaları; Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz.

Lazer epilasyon farklı dalga boylarındaki ışığın bir demet haline getirilmesi ve farklı amaçlarla kullanılmasını sağlayan bir teknolojiyi içerir. Medikal estetikte de yoğun olarak kullanılan lazer teknolojisi, epilasyon işlemlerinin daha kısa sürede, daha yüksek sonuçlara ulaşan ve daha ağrısız işlem yapabilmesine imkan tanıyan bir teknoloji olması, sizlerin bu teknolojiyi tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biridir.

Lazer epilasyon için hangi sistemi önerirsiniz?

Lazer epilasyon sistemlerinde hastanın cilt rengi, kıl tipi ve epilasyonun yapılacağı vücut bölgesine göre belirlenmelidir. Kullanılan dalga boylarının yanı sıra lazer cihazının teknolojisi de kıl kökünü hedefleyebilecek özellikte olmalıdır. Sonuç olarak hastaya özgün olarak seçilmiş dalga boyu ve teknolojisi yeterli lazer sistemi ile daha kısa seans sayıları mümkün olup etkili ve güvenli lazer epilasyon yapılabilir. Dermatoloğunuz cildinize ve kıl yapınızı değerlendirerek sizi lazer epilasyon sistemleri konusunda yönlendirecektir

Vücudunuzda bulunan istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyon farklı teknikler ve teknolojiler aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi farklı araç ve malzemelerle de yapılabilir.

IPL Lazer ile Epilasyon;

IPL denilen sistemler aslında lazer olmayıp yoğun ışık kaynaklarıdır. Belli aralıkta dalga boyuna özgün olmadığından kullanımı ve güvenilirliliği, lazer sistemlerine göre risk gözetmektedir.

Alexandrite Lazer ile Epilasyon;

Alexandrite lazer 855 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Orta ve açık cilt renklerinde kullanılan lazer dalga boyudur. Yüz bölgesi ve koyu ciltler ile ince kıllarda daha az etkiye sahiptirler. Yaygın olarak bilinen markalar Candela, Cynosure ve Cutera tarafından üretilen Excell HR dir.

Diod Lazer ile Epilasyon;

Diod Lazer 810 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Cilt tipi 2 ve 4 olanlar için uygun lazerler olup koyu cilt rengi ve ince kıllı kişilerde Alexandrite ve NdYag lazerle epilasyon sistemlerine göre etkisinin daha az olduğunu gösteren yayınlar vardır.

NdYag Lazer ile Epilasyon;

Nd-yag Lazer 1064 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Bronz cilt ve koyu renk ciltlerde kullanılabilen dalga boyudur. Deride yanık ve leke oluşturmadan istenilen enerjilere çıkılabileceği tecrübe edilmiştir. İnce kıllar ve yüz cildi için ayrıca doğru seçim olacaktır.

Yaz aylarında bronz tene lazer epilasyon yapılır mı?

Yaz aylarında bronz tene lazer epilasyon yapılması çok tercih edilmez. Lazer yapılan bölge fazla güneşe maruz kaldığı takdirde yanık ve lekeler oluşabileceğinden bu risk göze alınmaz. Ancak derin nanometreye sahip olan ND:YAG Lazer sayesinde esmer ve siyah tenlere ,bronz tene sahip kişilerde uygulama yapılabilir.

Lazer epilasyona başlama yaşı kaç olmalıdır?

Kesin bir yaş belirtilmemekle birlikte tercih edilen ortalama yaş 14-16’dır.

Lazerle tüyler kaç seansta biter?

Herkesin fiziki yapısı ve kıl yapısı farklı olduğundan seans süresi kişiden kişiye göre değişir. Koltuk altı, bacak ve genital bölge için ortalama seans süresi 4-8 seans, yüz, kol, sırt bölgeleri için bu süre ortalama 6-12 seanstır.

Esmer tenlere epilasyon yapılır mı?

Esmer tenli insanlara doğru cihaz tercih edildiği sürece lazer yapılabilir. Esmer tenli insanlara lazer yapılırken Nd:YAG lazer tercih edilmelidir. Her cihazla yapılmamasının sebebi ise; lazer, melanin pigmentinin ışığı emmesiyle gerçekleşir ve esmer tenli insanlar daha çok melanine sahip olduğu için yanma, kabarma gibi şeylerin olma ihtimali vardır. Bu riski yaratmayan tek cihaz olan Nd:YAG lazer kullanılmalıdır.

Lazerle epilasyon yaptıran bayanların yumurtalıkları zarar görür mü?

Lazer epilasyonun yumurtalıklara zarar verdiğine dair bir bulgu yoktur. Epilasyonda uygulanan ışıklar sadece orta deriye kadar ulaştığından deri altında ve iç organlara yayılması söz konusu değildir.

İğneli epilasyon ve lazer epilasyon arasındaki fark nedir?

İğneli epilasyon sürecinde cildinize ince bir iğne batırılır. Bu iğne tam tüy köküne batırılmalıdır. Daha sonra az seviyede elektrik enerjisi verilir ve tüy kökü parçalanarak tüy yerinden çıkarılır. Bu işlem her tüy kökü için tek tek yapılır. Elektrosisin en büyük avantajı her renkte tüy ve cilt tipine uygulanabilmesidir.

Lazer epilasyon sonrasında iz kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir. Ancak duyarlı ciltlerde veya fazla doz verilen ciltlerde hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon sorunu bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve vakit içinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Bu durumu genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz; Cilt renginiz ne kadar beyaza yakın renge sahip ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da sonuç etkinliğinizin daha yüksek olacağını gösterir. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olur.

Lazer epilasyon uygulamalarında en önemli noktalardan birisi, cilt tipinizin doğru tespit edilerek sizin cildinize uygun enerji düzeyinin belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Bunun belirlenmesi ve cildinizde uygulama sonrasında kalıcı bir hasar riski ile karşı karşıya kalmamak için, Uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilen uygulamaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulamalarındaki nihai hedef; cildinize kalıcı bir zarar vermeden istenmeyen tüylerinizden büyük oranda kurtulmanızı sağlamaktır.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?