BOTOKS VEGAN MI?

Botoks esasında bakteri bazlı bir toksinin yüzünüze veya sorunlu bölgenize enjekte edilmesi işlemidir.

Botoks yaptırma ile ilgili çeşitli endişelerin yanında son zamanlarda birçok kişi için önemli soru da şudur:

Botoks vegan mı?

 

Botox Nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen botulinum toksininden yapılan bir nörotoksin maddedir. Botox aslında ticari bir isim olup Allergan ilaç firması tarafından üretilen ürünlerden biridir.

Botoksun üretiminde hayvansal ürünler veya işlemler kullanılmaz. Birçok kişi botoksu vegan olarak kabul eder. Evet, bakteriler canlıdır fakat hayvanlar aleminde yer almazlar. Eskiden bitki olarak kabul edilirken, şimdi tek hücreli prokaryotlar (ilkel yapılı hücre) olarak kabul edilir. Yani Botoks yapımında hayvanlar kullanılmaz ve üretimi hayvanlara zarar vermez onları sömürmez. Sadece ev hayvanınız varsa sizi kırışıksız ve pürüzsüz görünce bir süre şaşkınlık yaşayabilir.

Botoksun, vegan olmadığını söyleyen pek çok kişinin ileri sürdüğü asıl önemli nedeni hayvanlar üzerinde yapılan testlerdir. Peki botoks hayvanlar üzerinde denenmekte midir?

Botox hayvanlar üzerinde denendi mi?

Birçok kişi botoksun sadece kozmetik amaçla kullanıldığını düşünür. Aslında çok çeşitli tıbbi durumlarda hastaları iyileştirici tıbbi bir üründür. Hemen hemen tüm tıbbi ürünler gibi piyasaya girmeden önce hayvanlar üzerinde test edilmesi kanunen zorunludur.

Allergan, ürünlerinde hayvan üzerinde yapılan testleri en aza indirmeye kararlı olsa da botoks da hayvan üzerinde test edilmiştir. Aşılar söz konusu olduğunda hayvan testlerinin toplumsal sağlığa faydaları, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin olumsuzluklarından ağır basmaktadır. Birçok insan, vegan olanlar da dahil bu durumda testleri kabul etmektedir. Vegan topluluğunun veganlık tanımında “mümkün olduğunca ve uygulanabilir olduğu kadar” maddesi bu durumla ilgilidir. Maalesef piyasadaki hemen hemen her ilaç ve tıbbi ürün için hayvan testleri yapılmaktadır. Tabiiki ölü bir veganın kimseye faydası yoktur. Tıbbi tavsiyelere uymadığınız için yaşamını yitirdiyseniz, hayvanların hayatını kurtarmanız ve başka veganları da teşvik etmeniz de mümkün olmaz.

Botoks, 30 yılı aşkın bir süre önce ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay almıştır.  İlk olarak yalnızca oküler distoniler için (blefarospazm için yani ağrılı spazmlar veya göz çevresindeki kasların kasılmaları) kullanıldı. Yani kozmetik amaçlı kullanımından çok önce tıbbi amaçla kullanılmaktaydı.

Veganlığa gelince, herkes kendi seçimini yapmakta özgürdür. Birçok vegan botoks yaptırmaktan mutlu olurken, diğerleri (kozmetik amaçlı olduğunu düşünürsek) gereksiz olduğunu ve inançlarına aykırı olduğunu düşünmektedir. Hiç kimseyi bu konuda yargılamak veya vaaz vermek haddimiz değildir, sadece bilgilendirmek amacıyla çalışıyoruz.

Botox uzun yıllardır tıbbi sorunlar ve kozmetik amaçlı kullanılmaktadır ve genel olarak güvenlidir. Tamamen lisanslı olup, çok az ciddi advers reaksiyon raporu vardır. Bununla beraber, her zaman yeni çalışmalar yapılmaktadır.

Sonuç olarak, idealimiz insan sağlığı ile ilgili araştırmalarda hiçbir bitkiye ya da hayvana zarar verilmemesidir. Gelecekte bunun sağlanabileceğine inanıyoruz. Botoksun veganlığına gelince, bununla ilgili testler çok uzun zaman önce tıbbi nedenlerle yapılıyordu. Botoks’un hayvansal ürünlerden yapılmadığı, üretiminde hayvanları kullanmadığı, zarar vermediği göz önünde bulundurulduğunda veganlar rahatlıkla botoksu tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanabilirler.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi

En etkili lazer epilasyon sistemi hangisidir? En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi; Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak…

Lazerle Akne Tedavisi

Lazerler akne tedavisi hafif-orta sivilceleri önlemeyi amaçlayan bir tedavi seçeneğidir. Sivilce bakterileri gözeneklerde oluştuğunda cilt iltihaplanır akne lezyonlarına ve lekelere…

Cilt Yenileme Tedavi Yöntemleri

Yüz Cilt Yenileme ile daha iyi bir cilde sahip olabilir miyim? Evet. Yaşlanma veya diğer hasarlara bağlı oluşan yüz cildi…