Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

İstenmeyen kılların azaltılmasında ağda, jilet, iğneli epilasyon uygulamaları, uygun adaylarda yerini lazer epilasyon gibi kalıcı yöntemlere bırakmıştır. Lazer teknolojisinin gelişmesi ile birlikte 1990’lı yılların ortalarında yüzeysel dalga boyları ile başlayan lazerle epilasyon bugün artık kıl kalınlığı ve cilt rengine uygun olarak seçilebilen böylece güvenli ve etkili sonuçlar oluşturabilen lazerlerin kullanılabilmesini sağlamıştır.

Lazer kıl kökünde bulunan pigment tarafından absorbe olan ışık ısıya dönüşerek kıl kökünde hasar oluşturarak etki eder. Aynı pigment koyu cilt renginde kişilerde daha fazla olmak üzere deride’de mevcuttur. Bu sebeple kişinin cilt rengine göre lazer dalga boyunun seçilmesi yan etki riskini azaltacaktır. Bunun yanında ince kıl yapılarında daha yüksek enerjiler yine orta ve derin dalga boyları için kişinin cilt rengine göre belirlenmelidir. Çoğu zaman aynı hastada vücudun farklı bölgelerinde farklı kıl kalınlıkları sebebi ile birden çok dalga boyu kullanılarak güvenli ve etkili lazer epilasyon sonuçları oluşur.

Lazerle epilasyon amacı ile kullanılan lazer dalga boyları nelerdir ve nasıl etki eder ?

Dört farklı dalga boyu (1064 nm NdYag, 810nm Diod, 755m Alexandrite ve 694nm Ruby) ile IPL sistemleri kalıcı epilasyon için kullanılmaktadır. Ruby lazer dalga boyları 1996 yılından bu yana yan etkilerinden dolayı terkedilmiştir.

IPL Lazer ile Epilasyon

IPL denilen sistemler aslında lazer olmayıp yoğun ışık kaynaklarıdır. Belli aralıkta dalga boyuna özgün olmadığından kullanımı ve güvenilirliliği, lazer sistemlerine göre risk gözetmektedir.

Alexandrite Lazer ile Epilasyon

Alexandrite lazer 855 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Orta ve açık cilt renklerinde kullanılan lazer dalga boyudur. Yüz bölgesi ve koyu ciltler ile ince kıllarda daha az etkiye sahiptirler. Yaygın olarak bilinen markalar Candela, Cynosure ve Cutera tarafından üretilen Excell HR dir.

Diod Lazer ile Epilasyon

Diod Lazer 810 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Cilt tipi 2 ve 4 olanlar için uygun lazerler olup koyu cilt rengi ve ince kıllı kişilerde Alexandrite ve NdYag lazerle epilasyon sistemlerine göre etkisinin daha az olduğunu gösteren yayınlar vardır.

NdYag Lazer ile Epilasyon

Nd-yag Lazer 1064 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Bronz cilt ve koyu renk ciltlerde kullanılabilen dalga boyudur. Deride yanık ve leke oluşturmadan istenilen enerjilere çıkılabileceği tecrübe edilmiştir. İnce kıllar ve yüz cildi için ayrıca doğru seçim olacaktır.

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Yaz aylarında bronz tene lazer epilasyon yapılır mı?

Yaz aylarında bronz tene lazer epilasyon yapılması çok tercih edilmez. Lazer yapılan bölge fazla güneşe maruz kaldığı takdirde yanık ve lekeler oluşabileceğinden bu risk göze alınmaz. Ancak derin nanometreye sahip olan ND:YAG Lazer sayesinde esmer ve siyah tenlere ,bronz tene sahip kişilerde uygulama yapılabilir.

Lazer epilasyona başlama yaşı kaç olmalıdır?
Kesin bir yaş belirtilmemekle birlikte tercih edilen ortalama yaş 14-16’dır.

Lazerle tüyler kaç seansta biter?
Herkesin fiziki yapısı ve kıl yapısı farklı olduğundan seans süresi kişiden kişiye göre değişir. Koltuk altı, bacak ve genital bölge için ortalama seans süresi 4-8 seans, yüz, kol, sırt bölgeleri için bu süre ortalama 6-12 seanstır.

Esmer tenlere epilasyon yapılır mı?
Esmer tenli insanlara doğru cihaz tercih edildiği sürece lazer yapılabilir. Esmer tenli insanlara lazer yapılırken Nd:YAG lazer tercih edilmelidir. Her cihazla yapılmamasının sebebi ise; lazer, melanin pigmentinin ışığı emmesiyle gerçekleşir ve esmer tenli insanlar daha çok melanine sahip olduğu için yanma, kabarma gibi şeylerin olma ihtimali vardır. Bu riski yaratmayan tek cihaz olan Nd:YAG lazer kullanılmalıdır.

Lazerle epilasyon yaptıran bayanların yumurtalıkları zarar görür mü?
Lazer epilasyonun yumurtalıklara zarar verdiğine dair bir bulgu yoktur. Epilasyonda uygulanan ışıklar sadece orta deriye kadar ulaştığından deri altında ve iç organlara yayılması söz konusu değildir.

İğneli epilasyon ve lazer epilasyon arasındaki fark nedir?
İğneli epilasyon sürecinde cildinize ince bir iğne batırılır. Bu iğne tam tüy köküne batırılmalıdır. Daha sonra az seviyede elektrik enerjisi verilir ve tüy kökü parçalanarak tüy yerinden çıkarılır. Bu işlem her tüy kökü için tek tek yapılır. Elektrosisin en büyük avantajı her renkte tüy ve cilt tipine uygulanabilmesidir.
Lazer epilasyonda ışık enerjisi kullanılır. Işık enerjisi, kıl kökündeki melanini hedefler ve kökü ısıtarak yok eder. Ama lazer epilasyon sürecinde açık renkli tüylere etki edilmesi oldukça güçtür. Eğer tüyleriniz lazer epilasyon için uygunsa her biri arasında 6-8 hafta geçecek şekilde minimum 4-5 uygulama görmesi gerekmektedir.

Lazer epilasyon sonrasında iz kalır mı?
Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir. Ancak duyarlı ciltlerde veya fazla doz verilen ciltlerde hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon sorunu bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve vakit içinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
2 hafta öncesine kadar kıllar alınmamalıdır. Çok uzamış kıllar jiletlenmelidir. 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak şeylerden uzak kalınmalıdır. Bölge temiz olmalıdır.

Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Lazer epilasyon sonrası ilk gün ılık bir duş alınabilir. Deride kızarıklık oluşursa koruyucu krem kullanılabilir. Düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. İşlemin yapıldığı yer yüz ise; cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metodlar kullanılmamalıdır.

Hamilelik döneminde lazer epilasyon yapılır mı?
Hamilelik sürecinde lazer epilasyonun kişiye zarar verdiğine dair kesin bir bulgu yoktur.

Bebeği emzirme döneminde lazer epilasyon yapılır mı?
Bebek emzirilen dönemde lazer epilasyonun verdiği herhangi bir zarar yoktur.

Erkeklerde lazer epilasyon uygulaması nasıl yapılır?
Erkekler, lazer epilasyon tedavisine genelde aşırı kıllanma şikayeti ile başvururlar.
En sık yaptırdıkları bölgeler; ense, boyun, yanak, omuz, sırt, göğüstür. Bacak ve kol seyreltmek isteyen erkeklerede birkaç seans uygulama yapılabilir.

Lazer epilasyon seans aralıkları ne kadar olmalıdır?
Seans aralıkları genelde 6 ile 10 hafta arasında bölgeye göre değişiklik gösterir.

Kimler lazer epilasyon yaptıramaz?
Lazer epilasyon; hamile olanlara, beyaz, sarı, kızıl kılları olanlara ( çünkü melanin içermezler) , cilt kanseri olanlara, ciltte aktif lezyonu olanlara, Roaccutane kullananlara uygulanmaz.

Vitiligo hastalığı olanlar lazer epilasyon yaptırabilir mi?
Vitiligo hastalığı olanlar doktor kontrolünde lazer epilasyon yaptırabilirler.

İşlem yapılırken acı hissedilir mi?
İşlem esnasında kullanılan cihazlarda bulunan soğuk başlık sayesinde acı minimize edilir.

Kıl uzama döngüsü nedir? Kıl uzaması nasıl olur?
Kılın evreleri bulunmaktadır. Anajen( Aktif büyüme), Katajen ( Geçiş evresi ), Talojen ( Dinlenme dönemi )
a) Anajen dönem; lazer epilasyonun cevap verdiği en uygun evredir. Kıl, kıl köküne bağlı olduğu için lazer ışığını en iyi şekilde kıl köküne taşır. Hangi evrede olursa olsun anajen evrede olmayan kılları yok etmek zordur.
b) Katajen dönem; kılların, kıl kökü ile bağlantısı olmadığından kıl kökleri lazer ışığından etkilenmez.
c) Talojen dönem; kılların dinlenme evresidir. Bu dönemde kıl, kıl kökünden uzaktır. Bu dönemde lazer epilasyon işleminde bu evreye denk gelen kıllar yok olsa da ancak kök tahribatı olmaz

Her cilt renginde lazer epilasyon uygulaması yapılır mı?
Cilde uygun cihaz kullanıldığı takdirde lazer uygulaması yapılabilir.

Bir lazer seansı ne kadar zaman alır?
Lazer epilasyon seans süreci yapılan bölgeye göre değişmektedir.

Epilasyon kliniğini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle doktor tarafından muayene edilip doktor kontrolünde olmasına, epilasyon yapan kişinin tecrübeli olmasına, işlemde kullanılan cihazların FDA onaylı olmasına, sonrasında kliniğin hijyenli olmasına özen göstermeliyiz.

Diğer lazer uygulamalarımız ile ilgili bilgi için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz