Lazer Epilasyon Çayyolu

 

2004 yılından bu yana Gaziosmanpaşa kliniğimizde başladığımız Ankara lazer epilasyon uygulamalarına, 2021 yılında açmış olduğumuz Ümitköy şubemizde de devam etmekteyiz.

Kliniğimiz; Eskişehir yolu 17. Km’de, Gordion Alışveriş Merkezinin hemen yanında yer almaktadır. Metro ve belediye otobüsleri ile ulaşım mümkündür. Özel araçları ile gelen hastalarımız 2479. Sokak’ta, cadde üzerine park edebilir veya Nokta girişinde yer alan Vale hizmetinden yararlanabilirler.

Kliniğimizde hastalar dermatoloji uzmanları tarafından değerlendirilerek işleme kabul edilirler ve NdYag, Alexandrite ve IPL lazer sistemleri ile epilasyon yapılmaktadır.

Kullandığımız lazer epilasyon sistemlerinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

Cutera Nd Yag: 16 mm ye kadar başlık çapına ulaşabilen bronz ve Afro cilt rengine sahip her ciltte kullanılabilen ileri teknolojiye sahip lazer sistemidir. Koyu cilt renklerinde istenilen enerji seviyelerine çıkılabileceği için güvenli ve etkili seanslar yapılabilmektedir.

Cutera Alexandrite lazer başlığındaki soğutma sayesinde ağrısız lazer epilasyon seansları sağlamaktadır.Atış öncesi uygulamanın yapılacağı bölge soğutulurken hemen ardından atılan lazer atışının ağrısının zayıf olarak hissedilmesini sağlamaktadır.

Alexandrite lazer çok koyu cilt rengine sahip hastalar için uygun değildir. Bu cilt rengine sahip hastalarda NdYag tercih edilmelidir. Yüz bölgesi uygulamalarında Alexandrite lazer kıl artışına neden olabilmektedir. Yüz bölgesinde genellikle ince kıllar için yüksek enerjiler gerekir. Yine bu bölge için NdYag daha uygun bir seçim olacaktır.

Cynosure Alexandrite lazer epilasyon cihazı kliniğimizde kullandığımız yine Amerika orjinli FDA onaylı bir lazer sistemidir. Hava üflemeli bir soğutma ile çalışır. Vücut epilasyonlarında oldukça etkili ve başarılı bir sistemdir.

Cutera akıllı ışık sistemi büyük başlığı sayesinde hızlı lazer epilasyon imkanı sağlar, koyu ve bronz ciltler için uygun değildir. Yine yüz bölgesi epilasyonunda kullanılmazlar.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri ve kılları gidermek için konsantre bir ışık demeti (lazer) yolu ile çalışan tıbbi bir uygulamadır.

Lazer kıldaki pigment  tarafından emilen bir ışık yayar ve ışık enerjisi ısıya dönüşerek ciltte kıl üreten tüp şeklindeki keselere (saç köklerine) zarar verir. Bu hasar sonucunda kılların bir kısmı yok olurken bir kısmı da diğer seanslara kalır.

Hormonal bir problem yoksa, cilt renginiz ve kıl renginiz de uygunsa kıllarınızdan tamamen kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon İşlemi Kalıcı Mıdır?

Hormonsal bir bozukluk olmadığı sürece lazer epilasyon işleminin kalıcı olduğu kabul edilir. Dermatoloğunuz kıllarınızın hormon kaynaklı olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Bununla birlikte kalıcı epilasyona ulaşmayı etkileyen bazı faktörler vardır. Bunların başında kılların büyüme aşamaları gelir, çünkü tüm tüyler aynı anda büyümez.

İkinci olarak koyu pigmentli kıllar lazerler tarafından daha iyi görülür. Beyaz, gri, sarı ve kızıl kıllar lazere pek yanıt vermezler. Ayrıca ince tüylerde de sonuç alınması zordur.

Üçüncü faktör ise cilt rengidir. Cildiniz ne kadar açık renkliyse lazer epilasyon daha iyi sonuç verecektir. Bu yüzden bronzlaştıysanız cilt renginiz açıldıktan sonra lazer epilasyon yaptırmalısınız.

Lazer epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon, herhangi bir cilt hastalığı olmayan 18 yaş üzeri herkese uygulanabilir. Kadın veya erkek fark etmeksizin vücudundaki kıllardan rahatsız olan herkes Lazer epilasyon yaptırabilir.

Bazı kişilere ise lazer epilasyon uygulaması tavsiye edilmemektedir:

 • Kıl rengi sarı, gri, beyaz ya da kızıl olanlar
 • Hamile olanlar ya da hamilelik şüphesi bulunanlar
 • Çok ince ve çok yumuşak kıl yapısına sahip olanlar
 • Yakın zamanda solaryuma giren ya da güneşte bronzlaşanlar
 • Kısırlık tedavisi görenler
 • Hormon bozukluğu tedavisi görenler ya da hormon bozukluğu olan fakat tedaviye henüz başlamamış olanlar
 • Cildinde açık yara bulunanlar
 • Cilt kanseri olan hastalar ya da cilt kanseri riski bulunanlar
 • Uygulamadan önceki 6 ay içinde izotretinoin içerikli ilaç (örneğin Roaccutane) kullanmış olanlar veya kullanmaya devam edenler

Lazer epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer epilasyon genellikle vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir. Gözleri ışıktan korumak için özel gözlükler kullanılarak, göz çukuru ve kulak içi dışında her bölgeye epilasyon yapılır.

Yüz bölgesinde; alın, yanaklar, kaş arası, dudak üstü, favoriler, çene, kulaklar gibi

Boyun, ense, göğüs arası, göbek, sırt, omuzlar, kalça ve kasık bölgesi, bel çukuru, kollar ve bacaklar, parmak üstleri gibi çeşitli yerlere Lazer epilasyon yapılabilir.

Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yapılabilir Mi?

Günümüz  lazer epilasyon  teknolojisi ile yaz aylarında da lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Yeni nesil lazer teknolojisi kıl kökünün çevresinde bulunan cildi etkilemeden kıl kökünü etkili bir şekilde hedefleyebilir. Yaz aylarında lazer epilasyon tedavisi almadan en az iki hafta önce güneşe maruz kalmaktan ve bronzlaşmaktan kaçınmanız yeterli olacaktır.

Yaz Aylarında Lazer Epilasyonun Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar:
*Zamanlama*: Yaz başlamadan önce lazer epilasyona başlamak, plaj ve tatil sezonunda pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir.
*Teknolojik İlerlemeler*: Yeni lazer cihazları, daha koyu tenler üzerinde bile güvenli ve etkili olabilir, bu da yaz aylarında lazer epilasyon yapmayı daha uygun hale getirir.

Dezavantajlar:
*Güneşe Maruz Kalma*: Lazer epilasyondan önce ve sonra güneşe maruz kalmak ciltte yanıklara, hiperpigmentasyona ve diğer cilt problemlerine yol açabilir.
*Bronzlaşmış Cilt*: Bronzlaşmış cilt lazer epilasyon için uygun değildir. Lazer cihazları ciltteki pigmenti hedef alır ve bronzlaşmış cilt, yanıklara ve lekelere daha yatkın hale gelir.

 Yaz Aylarında Lazer Epilasyon İçin dikkat Edilmesi İpuçları

*Güneşten Korunun*: Tedaviden önce ve sonra en az 2 hafta boyunca güneşten kaçının. Güneşe çıkmanız gerekiyorsa yüksek SPF’li (en az 30) güneş kremi kullanın.
 *Bronzlaşmaktan Kaçının*: Tedaviden önce cildinizin doğal renginde olması gerekir. Solaryum ve güneşlenmekten kaçının.

 *Tedavi Sonrası Bakım*: Lazer epilasyondan sonra cildinizi nemli tutun ve tahrişi önlemek için nazik ürünler kullanın. Sıcak suyla duş almaktan ve aşındırıcı cilt ürünlerinden kaçının.

 *Kıyafet Seçimi*: Tedavi sonrası cildinizi güneşten korumak için koruyucu giysiler giyin.

 *Tedavi Zamanlaması*: Lazer epilasyon seanslarınızı akşam saatlerinde veya güneşe maruz kalma olasılığınızın düşük olduğu zamanlarda planlayın.

 *Profesyonel Danışma*: Lazer epilasyon yaptırmayı düşündüğünüzde, özellikle yaz aylarında, deneyimli bir uzmana danışarak cilt tipinize uygun en iyi yöntemi ve cihazı seçin.

Yaz Aylarında Hangi Lazer Teknolojileri Daha Uygundur?

*Nd:YAG Lazer*: Daha derine nüfuz edebildiği ve cilt pigmenti tarafından daha az emildiği için bronzlaşmış ve koyu tenler için daha güvenli kabul edilir.
*Diode Lazer*: Farklı dalga boyları kullanarak çeşitli cilt tiplerinde etkili olabilir ve yaz aylarında kullanımı güvenli olabilir.

Sonuç: Yaz aylarında lazer epilasyon yapılabilir, ancak dikkatli olunması gereken birçok faktör vardır. Güneşten korunmak, doğru lazer türünü seçmek ve uygun cilt bakımı ile istenmeyen yan etkilerden kaçınmak mümkündür. Her zaman bir uzmana danışarak kişisel cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun en iyi tedavi yöntemini belirlemek önemlidir.

Bronz Cilde Epilasyon Yapılabilir Mi?

Nd-yag Lazer 1064 nanometre dalga boyuna sahip lazerdir. Bronz cilt ve koyu renk ciltlerde kullanılabilen dalga boyudur. Derin dalga boyuna sahip Nd-Yag lazer cilt yüzeyindeki melanin pigmenti tarafından daha az emilir ve bronz ciltlerde güvenle kullanılabilir. Nd-yag lazer deride yanık ve leke oluşturmadan istenilen enerjilere çıkabilmektedir. İnce kıllar ve yüz için de doğru seçimdir.

Gebelerde Lazer Epilasyon Yapılabilir Mi?

Gebelerde Lazer Epilasyon yapılması uzman doktorlar tarafından önerilmemektedir. Hamilelik sırasında lazer epilasyonun güvenliğini değerlendiren yeterli bir çalışma olmamasından dolayı gebelere Lazer Epilasyon yapılmaz.

Gebelerde neden lazer epilasyon yapılmaz? sorusunu kısaca açıklayabiliriz: Bu konuda yeterli çalışmanın olmaması bir nedendir. Ayrıca hamile kalmanın kadınları daha duyarlı ve riskli bir sürece soktuğu bilinen bir gerçektir, bu yüzden de lazer epilasyon tavsiye edilmez.

Gebelik döneminde,  vücudun komplikasyonlara karşı daha açık olması ve değişen hormonlar göz önüne alındığında epilasyon riskine girmemek gerekir. Bir yanık meydana gelirse, hamileyken iyileşme daha yavaş olur ve hiper-pigmente ( ciltte koyu leke) olma olasılığı da daha yüksektir.

Lazer Epilasyona Ne Zaman Devam Edebilirim?

İster ara vermiş ister yeni başlıyor olun lazer epilasyona başlamak için hamileliğinizin sona ermesini ve hormonlarınızın normale dönmesini beklemeniz uygundur. Lazer epilasyona, doğumdan üç ay sonra  hormon seviyelerinin normale döndüğü zaman başlanabilir.

Gebelikte Güvenli Epilasyon Alternatifi Ne Olabilir?

Gebelikte lazer epilasyona alternatif olarak, eski yöntemler kullanılabilir. Ağda, kremler, tüy dökücüler ve tıraş olmak gibi. Bunların içinde de en uygun olanı, riski en az olanın tıraş olmak olduğu söylenebilir. Bu konuda uzman bir doktora danışabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Riskleri Nelerdir?

Uygulama bölgesinde kızarıklık, ödem ve irritasyon (tahriş) gibi hafif ve geçici yan etkilerin yanı sıra leke, yanık ve iz gibi kalıcı yan etkiler oluşabilir. Kliniğimizin Çayyolu/Ümitköy şubesinden Lazer epilasyon için ücretsiz ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Lazerler, yüksek yoğunluklu ışık kaynaklarıdır. Lazer ışığı koyu nesneler tarafından emilir. Işık yeterli ise koyu cisim çok ısınır ve işlev gerçekleşir. Benzer biçimde Lazer Epilasyon işleminde de lazer ışığı ciltteki koyu maddeler tarafından emilerek çalışır.

Maddelerin rengini veren moleküllere kromofor denir. Kıla rengini veren kromofor melanin pigmentidir. Epilasyon yapan lazer cihazının ürettiği ışınlar melanin pigmenti tarafından emilir. Cilt altında ısı enerjisine dönüşür ve kıl köklerini tahrip eder.

Vücudumuzda bulunan kromofor maddeler:

Melanin (derimize rengini veren madde),

Hemoglobin (Kanımıza rengini veren madde) dir.

Dışarıdan aldığımız dövmelerdeki boya maddeleri hedef olarak algılanır.

Tedavi edilmek istenen durum ne ise bu duruma uygun lazer cihazı kullanılarak hedef madde seçilip lazer ışığı ile tedavi yapılır.

 

Lazer Epilasyonun Komplikasyonları (Yan etkileri) nelerdir?

Lazer uygulamaları, doktor kontrolünde yapılması gereken işlemlerdir.  Doğru hasta seçimi, doğru doz ve uygun alet seçimi ile komplikasyonlar minimuma indirilmiştir. Ancak lazer uygulamasından sonra geçici olarak deri renginde değişmeler, yine geçici kızarıklık ve şişmeler meydana gelebilir.

Tıptaki teknolojik gelişmelerin içinde Lazer teknolojisi en önemlilerinden biridir. Dünyanın her yerinde güvenle kullanılmaktadır. Kanser yapıcı bir etkisi yoktur. Sadece Dermatologlar değil, göz, diş ve daha birçok alanda yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Lazer Epilasyon Ankara Çayyolu, Lazer epilasyon AnkaraErkekler İçin Lazer Epilasyon

Günümüzde erkekler de kadınlar kadar fiziksel görünüşlerine önem vermektedirler. Aşırı kıllarından rahatsız olanlar, atletler, yüzücüler ve dansçı erkekler Ankara lazer epilasyon yaptırarak kendilerini daha iyi hissettiklerini söylerler. Ayrıca ağrılı kıl batıkları erkeklerin daha sık yaşadığı bir sorundur. Bu sorun da lazer epilasyon ile çözümlenmektedir. Eskiden ağrılı olabilen lazer epilasyon uygulamaları cihazların teknolojisi geliştikçe daha ağrısısız ve konforlu hale gelmiştir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Yapılır?

Erkeklerde en sık talep edilen lazer epilasyon alanları şunlardır.

 • Erkek yüz epilasyonu
 • Erkek göğüs epilasyonu
 • Erkek omuz epilasyonu
 • Sakal üstü lazer epilasyonu
 • Boyun lazer epilasyonu
 • Erkek kaş arası lazer epilasyonu
 • Erkek ense lazer epilasyonu
 • Erkek bacak epilasyonu
 • Erkek koltukaltı epilasyonu
 • Erkek sırt epilasyonu
 • Erkek Göbek epilasyonu
 • Erkek kalça epilasyonu

Erkeklerde Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyonda kalıcılık ve sonuca ulaşmanın süresi kişilerin vücut yapılarına, kılın büyüme aşamasına, uygun cihaz, uygun doz ve tecrübeli uygulayıcıya bağlıdır. Kalıcı sonuçlar görme oranı yüksek olup bazılarında da kıl yapısı, kıl rengi, cilt rengi ve hormonal dengesi sebebiyle seanslarda uzama ya da kıllarda azalma ama tamamen bitmeme durumlar ortaya çıkabilir.

Erkeklerlerde Lazer Epilasyon Kaç Seanstır?

Ankara Lazer epilasyon seans sayısı, erkek ve kadınlarda çok farklı olmamakla birlikte, kılın büyüme evresi, kıl rengi, cilt rengi ve kişinin yaşı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Kıl yoğunluğunun azaltılması istenirse 5-6 seans, tamamen kılsız bir görünüm ise 6-8 seans sürebilir.

Evde Kullanılan Lazer Epilasyon Cihazları İşe Yarar Mı?

Epilasyon için evde kullanılan lazer cihazları bulunmaktadır. Evde Kullanılan Lazer Epilasyon cihazları ne kadar işe yaradığı ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Ayrıca yüzde kullanımı için FDA tarafından onaylı değildir.

Ev epilasyon aletleri doğru kullanılırsa yani kendinize zarar vermeden kullanabilirseniz kıllarınızda azalma görebilirsiniz ancak sonuçlar kalıcı olmaz. Ev tipi epilasyon cihazı Lazer Epilasyon cihazı değildir. Bu aletlerle geçici kıl giderme yapılabilir ancak kalıcı çözüm değildir.

Lazer Epilasyon Fiyatları Nedir?

Lazer epilasyon fiyatlarının belirlenmesi için doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Fİyatların belirlenmesinde etken olan birden fazla durum vardır.

Lazer epilasyon fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için ortak bir sorundur. Erkeklerin alopesiden muzdarip olma eğilimleri…

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir.…