Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesini Azaltmanın üç Yolu !

Saç büyümesi ve saç kaybı öngörülebilen bir aşama izlemez. Değişen mevsimler ile saç dökülmesinde ki artış söz konusu olduğunda kendi saç kaybı aşamalarınızı fark etmiş olabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar saç dökülmesinin mevsimsel bir eğilim izlediğini ve bunun maruz kaldığınız güneş ışığı miktarındaki değişikliklerle ilgisi olduğunu göstermiştir.

Mevsimsel Saç Dökülmenize Karşı Ne Yapabilirsiniz ?

Melatonin Ve Saç Dökülmesinin Arkasındaki Bilim

Mevsimsel saç dökülmesi en çok sonbaharın başında Eylül ve Ekim aylarında görülür. Yaz aylarında çok fazla güneş ışığına maruz kalırsınız.Çok fazla güneşe maruz kaldığınızda, vücudunuz fazla melatonin üretmeyi bırakır. Beynin epifiz bezi tarafından üretilen ve vücutta uyku düzenini ayarlayan Melatonin hormonu yaz aylarında az salgılanır. Yeterli oranda melatonin hormonu olmadan saçlar anajen veya büyüme fazından, katagen ve telojen fazlarına geçerler. Birkaç ay sonra saçlarınız dökülmeye başladığı eksojen fazına ulaşır. Bu da sonbaharda saç dökülmesini fark etmeye başladığınız zamandır.

Prolaktin ve Saç Dökülmesi

Vücudunuzun daha fazla melatonin üretmesi için güneşten uzak durmaya çalışarak sorunu tam olarak çözemezsiniz. Vücudumuz doğal olarak gün boyunca mevcut olan gün ışığı saatlerine kontrol dışı tepki gösterir. Ayrıca, bol miktarda güneş ışığı almak, vücudunuzun ürettiği prolaktin miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Prolaktin Hormonu

Saç foliküllerinin, saçların büyümesini durduracakları katajen faza girmesine neden olan hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormondur.

Araştırma sonucuna göre, fazla miktarda üretilen prolaktin hormonu saç büyümesini engelleyebilir. Bu da güneşin saçlarınız için iyi olabileceği anlamına gelir. Güneş ayrıca, başın UV ışınlarına maruz kalması nedeniyle saç büyümesini de uyarır. Saç büyümesi, saç derisini ultraviyole ışınlarından korumak için daha dolgun ve güçlü bir büyüme göstererek kullanılır.

Diyet İle Mevsimsel Saç Dökülmesiyle Mücadele

Sonbaharda başlayan mevsimsel saç dökülmesiyle mücadele etmek istiyorsanız vücudumuzun doğal olarak ürettiği melatonin miktarını arttırmalısınız.

Yapılan bir araştırmaya göre bazı tropik meyvelerin insanlarda melatonin üretimini arttırdığı gösterilmiştir.  Bu meyveler arasında ananas, muz ve portakal bulunur. Vücudunuzun melatonin üretmesine yardımcı olmanın en tatmin edici ve en kolay yolu bir meyve suyu kokteyli oluşturmak ve içmektir. Yaz aylarında içilen meyve suyu karışımı, vücuda tutarlı bir şekilde melatonin seviyelerini korumak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için en iyi yöntemdir. Meyveler ve meyve suları doğal antioksidan içerir ve antioksidanlar saç büyümesini destekler.

Saçınızı Güneşten Korumak

Her gün en az 15 veya 20 dakika güneşte oturmak prolaktin seviyenizi düşük tutarak mevsimsel saç dökülmesine karşı savaşmanıza yardımcı olabilir. Güneş ayrıca vücudunuzun ürettiği D vitamini miktarını da artırabilir. D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceği bilinmektedir. Güneşin faydaları olsa da UV ışığı önemli miktarda saç kırılmasına ve saç dökülmesine neden olur.

Korunmak İçin Ne Yapabiliriz:

Pamuk gibi nefes alabilen bir malzemeden yapılmış geniş kenarlı bir şapka takabilir ve saçlı deriniz ile saçlarınıza güneş kremlerini uygulayabilirsiniz.

Sonuç

Mevsimsel dökülme zahmetli ve kafa karıştırıcı olabilir. Ancak vücudunuzun doğal olarak ürettiği melatonin miktarını artırarak ve Prolaktin seviyelerinizi kontrol altında tutarak mevsimsel saç dökülmesi probleminiz ile mücadele edebilirsiniz.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi

En etkili lazer epilasyon sistemi hangisidir? En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi; Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak…

Botulinum Toksin Nedir, Nasıl Uygulanır?

Botulinum Toksin içeriğine sahip ilaçlar uygulama yapılan kasın aktivitesinde geçici paralizi oluşturarak etki etmektedir. Toksin bir tür bakteri tarafından üretilir.…