Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesi - Saç Kaybı - Saç Dökülmesi Tedavisi Ankaraİlkbahar ve Güz Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Genellikle günde 100 saç teli dökülmesi sayısı bazı aylarda bu sayı 150 ye kadar çıkabilir. Saçlarımız yazın telojen evresinde dinlenir ve sonbaharda ve bazen de ilkbaharda eksojen evreye (ya da dökülme evresine) girerek dökülür (mevsimsel saç dökülmesi). Bu fenomen tam olarak anlaşılmasa da 2009 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada altı yıl boyunca değerlendirilen 823 kadının telojen faza yaz aylarında yılın diğer zamanlarından daha fazla girdiğini göstermiştir. Bununla birlikte sonbaharın eksojen faz ile bağlantısı hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtilmiştir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi mevsimsel saç dökülmesinin en önemli belirtisi yılın belirli dönemlerinde saç dökülmesinin artmasıdır. Taramadan sonra fırçanızda daha fazla saç teli olduğunu veya duş giderinde eskisinden daha fazla saç fark edebilirsiniz. 50-150 tel arasında saç dökülmesi normal olarak kabul edildiğini unutmamak gerekir.

Mevsimsel saç dökülmeleri hem erkekler hem de kadınlarda görülür.

Dökülen saçlar geri çıkar mı?

Mevsimsel saç dökülmeleri başka bir sebebe bağlı değil ise geçicidir. Kısa bir süre içinde tekrar normale gelecektir. Bu yüzden tedaviye karar vermeden önce diğer saç dökülmesi nedenlerinden ayırt edilmesi gerekir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Daha Fazla Görülür?

Bugüne kadar yapılan araştırmalar insanların en çok yaz sonu ve sonbahar başında saç dökülmesi eğiliminde olduklarını göstermektedir. Bu insanların günlük saç dökülmesinin en fazla olduğu mevsimsel dönemdir. Mevsimsel saç dökülmeleri aslında “telogen effluvium” hastalığının bir alt varyantıdır.

Bazı araştırmalar saç dökülmesi dalgasının İlkbahar aylarında daha çok meydana geldiğini öne sürerken diğer çalışmalar ilkbaharda daha az en çok ise kış ve sonbahar aylarında meydana geldiğini söylemektedir.

Ortalama kaç ay sürer?

Mevsimsel saç dökülmeleri 2-3 ay içinde düzelir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Azaltılır?

Mevsimsel saç dökülmesi için spesifik bir tedavi yöntemi yoktur.

Mevsimsel Saç Dökülmesini Azaltmanın üç Yolu!

Saç büyümesi ve saç kaybı öngörülebilir aşamaları yoktur. Değişen mevsimler ile saç dökülmesindeki artış söz konusu olduğunda kendi saç kaybı aşamalarınızı fark etmiş olabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar saç dökülmesinin mevsimsel bir eğilim izlediğini ve bunun maruz kaldığınız güneş ışığı miktarındaki değişikliklerle ilgisi olduğunu göstermiştir.

Mevsimsel Saç Dökülmenize Karşı Ne Yapabilirsiniz?

Melatonin ve Saç Dökülmesinin Arkasındaki Bilim

Mevsimsel saç dökülmesi en çok sonbaharın başında Eylül ve Ekim aylarında görülür. Yaz aylarında çok fazla güneş ışığına maruz kalırsınız. Çok fazla güneşe maruz kaldığınızda vücudunuz fazla melatonin üretmeyi bırakır. Beynin epifiz bezi tarafından üretilen ve vücutta uyku düzenini ayarlayan Melatonin hormonu yaz aylarında az salgılanır. Yeterli oranda melatonin hormonu olmadan saçlar anajen veya büyüme fazından katagen ve telojen fazlarına geçerler. Birkaç ay sonra saçlarınız dökülmeye başladığı eksojen fazına ulaşır. Bu da sonbaharda saç dökülmesini fark etmeye başladığınız zamandır.

Prolaktin ve Saç Dökülmesi

Vücudunuzun daha fazla melatonin üretmesi için güneşten uzak durmaya çalışarak sorunu tam olarak çözemezsiniz. Vücudumuz doğal olarak gün boyunca mevcut olan gün ışığı saatlerine kontrol dışı tepki gösterir. Ayrıca bol miktarda güneş ışığı almak vücudunuzun ürettiği prolaktin miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Prolaktin Hormonu

Saç foliküllerinin, saçların büyümesini durduracakları katajen faza girmesine neden olan hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormondur.

Araştırma sonucuna göre fazla miktarda üretilen prolaktin hormonu saç büyümesini engelleyebilir. Bu da güneşin saçlarınız için iyi olabileceği anlamına gelir. Güneş ayrıca başın UV ışınlarına maruz kalması nedeniyle saç büyümesini de uyarır. Saç büyümesi saç derisini ultraviyole ışınlarından korumak için daha dolgun ve güçlü bir büyüme göstererek kullanılır.

Diyet ile Mevsimsel Saç Dökülmesiyle Mücadele

Sonbaharda başlayan mevsimsel saç dökülmesiyle mücadele etmek istiyorsanız vücudumuzun doğal olarak ürettiği melatonin miktarını arttırmalısınız.

Yapılan bir araştırmaya göre bazı tropik meyvelerin insanlarda melatonin üretimini arttırdığı gösterilmiştir.  Bu meyveler arasında ananas, muz ve portakal bulunur. Vücudunuzun melatonin üretmesine yardımcı olmanın en tatmin edici ve en kolay yolu bir meyve kokteyli oluşturmak ve düzenli tüketmektir. Yaz aylarında tüketilen meyve karışımları vücuda tutarlı bir şekilde melatonin seviyelerini korumak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için iyi bir yöntemdir. Meyveler ve meyve suları doğal antioksidan içerir ve antioksidanlar saç büyümesini destekler.

Saçınızı Güneşten Korumak

Her gün en az 15 veya 20 dakika güneşte oturmak prolaktin seviyenizi düşük tutarak mevsimsel saç dökülmesine karşı savaşmanıza yardımcı olabilir. Güneş ayrıca vücudunuzun ürettiği D vitamini miktarını da artırabilir. D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceği bilinmektedir. Güneşin faydaları olsa da aşırı UV ışığı ayrıca saç kırılmasına ve saç yapısal olarak hasarlanmasına neden olabilir.

Korunmak İçin Ne Yapabiliriz:

Pamuk gibi nefes alabilen bir malzemeden yapılmış geniş kenarlı bir şapka takabilir ve saçlı deriniz ile saçlarınıza uygun güneş koruyucu kremler uygulayabilirsiniz.

Sonuç

Mevsimsel dökülme zahmetli ve kafa karıştırıcı olabilir. Ancak vücudunuzun doğal olarak ürettiği melatonin miktarını artırarak ve Prolaktin seviyelerinizi kontrol altında tutarak mevsimsel saç dökülmesi probleminiz ile mücadele edebilirsiniz.

İlkbahar ve Sonbaharda Saçlarınız Daha Çok Dökülüyor mu?

Mevsim geçişleri genellikle alerjileri tetikler ancak bazı kişilerde bu geçiş dönemi saç dökülmesine de yol açabilir. Bu durum daha çok biyolojik mekanizmalarla açıklanır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Leke ve Kızarıklık Tedavisi

2D Cilt Yenileme İle Leke Ve Kızarıklık Tedavisi Yaşla birlikte güneş, çevresel faktörler ve yapısal durumlardan dolayı yüzde oluşan lekeler…

Ankara Botoks Tedavisi

Botoks Nedir ? Ankara botoks fiyatları nasıl belirlenir, Ankara Botoks; (Botox / Dysport ), kası zayıflatan veya kasın geçici felcine…

Botulinum Toksini Nedir?

Clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen Botulinum toksini piyasada Botoks veya Botox olarak adlandırılmaktadır.Botulinum adı, Latince botulus (sosis) kelimesinden türetilmiştir. Botulinum…

Ameliyatsız Burun Estetiği Ankara

Burun Dolgusu Son yıllarda özellikle ameliyat olmaktan çekinen ya da iyileşmek için yeterli zamanı olmayan kişiler için yapılabilecek pratik ameliyatsız…