Botulinum Toksin (Botox, Dysport) Uygulaması Sonrası Neden Baş Ağrısı Olur?

Botoks sonrası baş ağrısı olur muBazı hastalar botulinum toksin (botox, dysport) uygulama sonrası bir kaç gün devam eden baş ağrısından şikayet ederler. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte botulinum toxin ile ilişkisi tam olarak ortaya konulamamıştır. Kişisel duyarlılık olabileceği tahmin edilmektedir.

Botulinum Toksin (botoks, dysport) uygulması sonrası hafif veya şiddetli baş ağrısı olmasının nedenleri konusunda uzmanlar ararında bir fikir birliği oluşmamış olup çalışmalar devam etmektedir. Baş ağrısının oluşması ile ilgili geliştirilen teorileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Botoks uygulayıcının tekniği, kullandığı doz ve ilacın niteliğinin iyi olmaması ağrı oluşturabilir, bu nedenle botoks enjeksiyonu uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır
  • Botoks enjeksiyonlarının frontal kemiğe çok yakın yapılması ile ilgili olabilir fikri (çok taraf bulmamaktadır)
  • Enjeksiyondan hemen sonra baş ağrınız oluyorsa bu strese bağlı olabilir. Bu durum ilk kez yaptıranlarda daha çok görülür.
  • Baş ağrısı daha sonra oluşuyorsa, kasları hareket etmeye zorlamayla ilişkili olabilir.

Botoks enjeksiyonunun baş ağrısına neden olması ironiktir. Çünkü yetişkinlerde kronik migreni hafifletmek için 2010 yılından bu yana FDA onayıyla botoks kullanılmaktadır. Botoks migreni tedavi etmese de kronik migren ataklarının yoğunluğunu ve sıklığını azaltabilir.

Ankara Botoks Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilebilir?

Genellikle botoks sonrası oluşan baş ağrısı hafiftir ve birkaç gün içinde geçer. Bazı hastalar çok uzun sürdüğünü ileri sürmektedir, fakat bu ağrının botoksa bağlı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Baş ağrısını azaltmak veya ağrıyı kesmek için reçetesiz satılan asetaminofen veya ibufren kullanılabilir. Kan sulandırıcı ağrı kesicilerden kaçınmak gerekir.

Bunula beraber baş ağrılarınız botoks enjeksiyonu ile ilgili olmayabilir, altta yatan başka sebepler olma olasılığını düşünerek konu ile ilgili bir uzmana başvurmanız uygun olabilir.

Botulinum toksini (Botox, dysport) baş ağrısı tedavisinde kullanılır mı ?

Migren, tekrarlayan baş ağrısını içeren yaygın bir nörolojik bozukluktur. Tipik migren atakları 4-72 saat sürer. Kronik migren (CM), tek taraflı ya da iki taraflı baş ağrısına neden olan şiddetli nörolojik bir durumdur.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2010 yılında CM’nin profilaktik tedavisi için botulinum toksini (Botoks , Dysport) ‘ u onaylamıştır. CM’li hastalarda baş ağrısı sıklığının ve şiddetinin azaltılmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Tedavi hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Porto Şarabı Lekesinin Tedavisi

Porto şarabı lekelerinin çoğu ya doğumda mevcuttur ya da doğumdan sonraki birkaç ay içinde ortaya çıkarlar. Leke erken evrelerinde genellikle…

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama, Bölgesel incelme ve Selülit tedavisi  Beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, yağ yakıcı diyetler ve egzersiz, bazı durumlarda bölgesel…

Botulinum Toksinin Etki Süresi Ne Kadardır?

Botulinum toksin, kasların çalışmasını sağlamak için sinir sinyalleri veren reseptörlere bağlanarak çalışır. Ancak, vücudumuz her zaman yeni reseptörler ve nörotransmitter…