Kılcal Damar Tedavisi


Kılcal Damarlar, genişlemiş ve yüzeye yakın damarlar olarak adlandırılır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabildiği gibi daha çok yüz ve bacaklarda rastlanır. Yüzde kılcal damar çatlamaları beraberinde yüz kızarıklıklarını getirmektedir; bu durum toplumda sık rastlanan istenmeyen bir sorundur. Bacaktakiler ise meslek gruplarına orantılı olarakta değerlendirilebilir. İyileşme genellikle hastanın durumuna göre 2 – 4 hafta arasında değişmektedir.  Tedaviler ise 4 – 6 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Tedavi esnasında güneşten kaçınılmalıdır; sonrasında ise güneş koruyucu kullanılması önerilmektedir. Genellikle sağlık açısından bir sıkıntı oluşturmazlar.

Kılcal Damarların Oluşum Sebepleri Nelerdir ve Kullanılan Yöntemler Nelerdir ?

Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, kalıtımsal faktörler, gebelik, travma, yaşlanma, güneş hasarı, ayakta durmayı gerektiren işler, şişmanlık, selülit, gebelik, ağır kaldırmak , sıkı ve dar giyinmek, su tüketiminde azalma, yüksek ökçeli ayakkabı  ve hormonsal faktörlerin bu oluşuma katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Kadınların %40’ından fazlasında kılcal damar formlarının çeşitli tipleri görülebilmektedir. Kadınlar için istenmeyen bir kozmetik durum olup varis açısından hastaların değerlendirilmesi gerekir. Bacakta ödem, kaşıntı, gece krampları ve yorgunluk belirtileri olabilir.

Kılcal damar tedavisi yıllarca skleroterapi ve radyofrekans sistemleri ile tedavi edilmiştir. Ancak son yıllarda lazer sistemleri etki ve yan etki profili açısından daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Lazer uygulamasında daha az ağrı hissedilmektedir. Yine de ağrı eşiği düşük olan kişilerde anestetik krem yada ağrı kesici kullanılabilir. Diğer bir yöntem ise soğutma yöntemidir. Soğutma; başlıkta yada dışardan soğutma şeklinde olabilir.

Skleroterapi ile kalıcı leke ve iz oluşması gibi komplikasyonlar özellikle damar çapı küçüldükçe ilacın deri dışına çıkması ile oluşmaktadır. Radyofrekans, elektrokoter ve TC 3000 metot ile seanslar oldukça uzun sürmesi ve ağrılı olması kılcal damar tedavisindeki kısıtlamalar arasında yer alır.

Kılcal Damar Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Kılcal damar çatlamasının sebepleri nelerdir?
Başlıca sebepleri; ciltte hassasiyet, aşırı güneş hasarı, doğum kontrol hapları, yaşlılık ve genetik faktörler, hormonsal tedavi metotları, kortizonlu kremlerin uzun süre kullanılması ve hematojik hastalıklar kılcal damarın çatlamasına sebep olabilir.

Kılcal damar çatlaması hangi bölgelerde olur?
Vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Fakat en sık görülen yerler; bacak, yüz ( burun yanı, yanak ) ve kalçadır.

Kılcal damar çatlamasının belirtileri nelerdir?
Başlıca belirtileri; oluşan pembelik ve kızarıklık, mor, mavi yada kırmızı renkte deri yüzeyinde meydana gelen oluşumlardır.

Bacakta kılcal damar çatlaması neden olur?
Bacakta kılcal damar çatlamasının nedenleri; östrojen hormonu, ailesel yatkınlık, ayakta durmak, şişmanlık, yüksek topuk,dar pantolon nedenler arasındadır.

Yüzdeki kılcal damarın sebepleri nelerdir?
Ciltte hassasiyet, aşırı güneşe maruz kalma, rozasea hastalığı, metabolik ve romatizmal rahatsızlıklar, kortizonlu kremler, alkol, genetik hastalıklar sebepler arasındadır.

Kılcal damar tedavi edildikten sonra tekrarlar mı?
Kılcal damar bulunan yerler tedavi edildikten sonra kaybedilir, oluşabilecek yerlere engel değildir.

Kılcal damar tedavi yöntemleri nelerdir?
Şu anda lazer, skleroterapi ve ışık cihazlarıyla tedavi edilmektedir.

Uygulama yapılmadan önce nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?
Tedaviden önce vücutta herhangi bir krem, losyon vs var ise temizlenmelidir. İşlem yapılacak bölge tamamen temiz olmalıdır.

Uygulama yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?
Tedaviden sonra; güneşe maruz kalmamak adına güneş koruyucu kullanılmalıdır. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda krem uygulanabilir.

Uygulama sonrası kaç günde iyileşme sağlanır?
Ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Bazen birkaç gün sürecek küçük kabuklanmalar olabilir ancak bu şikayetler birkaç günde geçer, uygulama yapılan bölge güneş koruyucu krem ile korunmalıdır.

Tedavi esnasında ağrı hissiyatı var mıdır?
Tedavi esnasında geçici olarak anlık, ısıdan kaynaklı ağrı hissiyatı olabilir fakat katlanabilen bir ağrı olup lazer soğutucu başlığı ile ağrı minimize edilebilir.

Tedavi sonrası seans aralıkları ne olmalıdır?
Bölgeye göre 4-6 hafta arası değişmektedir.

Tedaviden sonra hemen sonuç alınıyor mu?
Hemen sonuç alınır. İşleme bağlı olarak kızarıklık görülebilir. 4-6 hafta içerisinde tamamen yok olur.

İşlem için kullanılan lazer cihazları nelerdir?
Nd:YAG lazer (1064 nm) kullanılır.

Cilt kızarıklığı ile aynı anda uygulanır mı?
Evet ikisi aynı anda uygulanabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur, ciltte tahribat bırakmaz.

Daha detaylı bilgi almak adına lazer ile kılcal damar tedavisi sayfamıza tıklayabilirsiniz.

 

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?