Saçı Her Gün Şampuanla Yıkamak Deriye Zarar Verir Mi?

Saçı Her Gün Şampuanla Yıkamak Deriye Zarar Verir Mi - Saç Yıkama Rutini Nasıl Olmalıdır - Doğru Saç Yıkama Nasıl Olur Saçı Her Gün Şampuanla Yıkamak Deriye Zarar Verir Mi?

Günlük kişisel bakımınızda her gün saçınızı şampuanlama da varsa burada durup biraz düşünmek gerekir. Çünkü şampuanlar ve kullanılan bakım ürünleri derinize zarar verebilir. Saçınızı her gün şampuanla yıkayıp yıkamamanız bir dizi faktöre bağlıdır. Bun faktörlerin arasında saçınızın dokusu ne kadar yağlandığı ne kadar işlendiği, yaşam tarzı alışkanlıklarınız ve yaşınız yer alır.

Şampuan, kir ve polen gibi çevresel kirleticilerin yanı sıra kepek, ter ve saç bakım ürünlerini de temizleyerek saç derinizi ve saçınızı temizler. Ayrıca saç foliküllerinin yanındaki yağ bezleri tarafından üretilen yağlı, mumsu bir madde olan sebumu da çözer. Sebum derinizin fazla kurumasını önlediği gibi cildi enfeksiyonlara karşı koruyan bir maddedir. Ancak fazla sebum üretimi ve bunların birikmesi de sorun oluşturabilir.

Her Gün Şampuan Kullanılır Mı?

Sebumun çok salgılandığı ve birikerek, saçları gevşek, yağlı ve muhtemelen kötü kokulu hale getirdiği yağlı saç derisine sahip kişiler için her gün saçı şampuanlamak doğru bir seçim olabilir. Fakat krem veya besleyici ürünlere gerek yoktur.

İnce ve düz saçları olanlar, yağı emecek saç miktarlarının daha az olması nedeniyle saçlarının daha çabuk yağlandığından şikayetçidirler. Bu durumda saçlarını haklı olarak her gün yıkamak isterler. Kremsiz şampuanlar kullanarak günlük köpük yapılabilir.

Eğer günlük bakımınızda saç spreyleri veya jeller kullanıyorsanız saçlarınızı her gün şampuanla yıkamanız gerekebilir. Çünkü bu tip ürünler saç derinizde birikerek tahrişe neden olabileceği gibi, saç foliküllerini tıkayarak saç büyümesini de engelleyebilir.

Kuru saç tipi olanların her gün şampuan ve sıcak su ile saçlarını yıkamaları saç derilerinin dolayısıyla saçlarının daha kuru hale gelmesine sebep olacaktır. Bu nedenle 2-3 günde bir yıkamaları ayrıca sülfatsız ve parabensiz ürünler kullanmaları uygun olur.

Karma ve normal bir saç tipine sahip olanların da saçlarını her gün yıkamamaları saç derisi sağlıkları açısından daha iyi olacaktır. 3-4 günde bir saçınıza uygun bir şampuan kullanılabilir.

Kıvırcık saçlar genelde en az yağlanan saç tipleridir haftada 2-3 defa yıkanmaları yeterli olur.

Günlük şampuanlamadan ne zaman kaçınılmalıdır?

Bazı yaklaşımlara göre her gün, hatta birkaç günde bir yıkandığında kuruyabilen, kırılgan hale gelen veya kırılabilen kıvırcık veya yağlı saçlar da dahil olmak üzere tüm saç tiplerinde saç dokusunun günlük yıkamayı tolere edemediği düşünülmektedir. Siyahi olanlara Amerikan Dermatoloji Akademisi saçlarını haftada bir veya iki haftada bir yıkamalarını önerir. Saç derisinin sağlığı için her gün saçların düzenli yıkanmaması gerektiğini, her gün yıkandığı takdirde deride tahriş, iltihaplanma ve saç hastalıkları oluşabileceği ileri sürülmektedir.

Saç boyaları ve düzleştirici gibi kimyasal uygulamalar saç gövdesini hasara daha yatkın hale getirebileceği için kimyasal işlem görmüş saçların haftada iki ila üç kez yıkanması önerilir.

Ayrıca kullandığınız ilaçlara bağlı olarak, örneğin statinler, antihistaminikler ve diüretikler gibi ilaçların cilt ve saç derisi kuruluğunu artırabileceğinden, kuruluğu ve tahrişi önlemek için nemlendiriciler içeren yumuşak bir şampuanla yıkamak doğru olabilir.

Şampuanlamanın sıcak su yerine ılık suyla yapılması daha yararlıdır, çünkü sıcak suyla köpürtmek saç derisinden çok fazla yağı uzaklaştırıp kuruluğu arttırmaktadır. Saç derimiz vücudumuzun yaşayan bir organıdır. Onu temizlerken olabilecek en nazik ve en sağlıklı şekilde temizlemeliyiz.

Şampuanlama sıklığımızda yaşın da önemli yeri vardır. Sebum üretimi genellikle erken çocukluk döneminde yavaştır, ergenlik döneminde aşırı hızlanır, yetişkinlik döneminde dengelenir ve 70 yaşından sonra yavaşlar. Yani yaş aldıysanız saç deriniz, daha kuru olabilir ve her gün yıkama gerektirmeyebilir.

Düzenli egzersiz yapıyorsanız ne yapmalısınız?

Düzenli egzersiz yapıyorsanız ve aşırı terliyorsanız, terden gelen tuz gözenekleri ve saç köklerini tıkayabilir. Bunun için günlük yıkama zorunlu hale gelebilir

Egzersiz yaptıktan sonra her zaman duş almak gerekirken şampuanlamayı her zaman yapmayabiliriz. Saçınızı sadece su ile yıkamak yeterli olabilir. Şampuandan vazgeçemiyorsak sülfat içermeyen, cildimize uygun şampuanları tercih etmeliyiz.

Saçınızı her gün yıkıyorsanız ve herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, dökülme, kuruma, kırılma gibi, o zaman rutininize devam edebilirsiniz.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman semptomlara neden…

Demodeks Nedir Demodeks Tedavisi

Demodeks Nedir? Demodeks Nedir? Demodeks Tedavisi Demodeks, saç köklerinde ve sıklıkla da yüz bölgesinde yaşayan bir akar çeşididir. İki parçalı…

Lazer Epilasyon Tedavisi Nedir?

Lazer Epilasyon Tedavisi Nedir? İstenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılan konsantre bir ışık demeti olan lazerin epilasyon tedavisinde kullanılmasına Lazer Epilasyon…