Saç Kıran (Alopesi Areata) Olan Bölgeye Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

Saç Kıran Hastalığı TedavisiSaç kıran gerçek ismi ile Alopesi areata, her yaşta görülebilen, iz bırakmayan saç dökülmelerinin yaygın bir nedenidir. Otoimmün bir hastalık olan alopesi areata (saç kıran), kılların bulunduğu herhangi bir alanı etkileyebilir ve birçok farklı modelde kendini gösterebilir. Sakal, kaş, kirpik, vücut ve uzuvlar gibi başka yerlerdeki saçlar etkilenebilse de, genellikle kafa derisinde küçük, madeni para büyüklüğünde yuvarlak kellik lekelerine neden olur.

Herhangi bir zamanda, dünya nüfusunun yaklaşık %0,2’si alopesi areatadan muzdariptir. Alopesi areatadan mustarip hastaların %5’inde saç derisinin tamamında saç dökülmesi (alopecia areata totalis) ve %1’inde alopesi areata universalis (tüm vücut kıllarının kaybı) gelişir. Alopesi areata (saç kıran) önceden tahmin edilemez ve bu nedenle hastalığın şiddetine bağlı olarak spontan iyileşme %8 ile %68 arasında değiştiği için bir hasta alt grubu için hiçbir tedavi uygun olmayabilir.

Alopesi Areata (saç kıran) için tedavi seçenekleri

  • İntralezyonel kortikosteroidler
  • Topikal kortikosteroidler
  • Minoxidil köpük veya solüsyon
  • Oral kortikosteroidler
  • Metotreksat
  • Topikal immünoterapi (kare asit dibütilester (SADBE) ve difenilsiklopropenon (DPCP))
  • Tofacitinib, ruxolitinib ve baricitinib dahil olmak üzere oral Janus kinaz inhibitörleri

Saç Kıran Hastalığı Tedavisi Nasıldır?Saç ekimi, alopesilere kalıcı çözümler sunan cerrahi bir tekniktir. Modern saç ekim cerrahisi, foliküler ünite transplantasyonu olarak bilinen bir tekniğe dayanmaktadır.

FUE (Foliküler ünite eksizyon) tekniği en sık uygulanan teknik olarak kabul edilmekte ve en iyi sonuçlar tüm dünyada alınmaktadır.

Doğru hasta seçimi ve cerrahi deneyim cerrahi işlemin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir. Saç ekimi, saç dökülmesi (alopesi) olan her hastaya uygun değildir.

Dermatolog tarafından yapılacak saç muayenesinden sonra alopesinin tipine ve durumuna göre saç ekimine karar verilmelidir.

Alopesi areatada (saç kıran) saç ekimi yapılabilir mi?

HAYIR. Alopesi areata’nın otoimmün ve tekrarlayan doğası nedeniyle, saç ekimi alopesi areata için uygun bir tedavi seçeneği değildir. Çalışmalar, alopesi areatada cerrahi işlem sonrası hastalık aktivasyonu nedeniyle saç dökülmesinin tekrar ortaya çıktığını göstermiştir. Bu nedenle dirençli alopesi areata vakalarında saç ekimi yerine medikal tedaviler uygulamak ve diğer kamuflaj yöntemlerini uygulamak daha iyidir.

Türkiye’nin en donanımlı saç ekim kliniği olan Civaş saç ekiminde, saç hastalıkları konusunda uzman dermatologlar tarafından yapılan saç muayenesi sonrasında en uygun tedaviler belirlenir. Saç ekimi için doğru hastaları belirledikten sonra deneyimli cerrahi ekibimiz son teknoloji ameliyatları gerçekleştirmektedir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

Tırnak Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı Tırnaklar mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Tırnaklar üzerinde…

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir?

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi ✓  Tırnak Mantarı Nedir? ✓ Tırnak plağının tırnak yatağından kısmen veya tümüyle ayrılması dermatologlar tarafından görülen…

Ankara Lazer Epilasyon

Hızlı ve Kalıcı Lazer Epilasyon Nedir? Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yaşamlarımıza giren lazerler birçok alanda olduğu gibi estetik alanında da kullanılmaktadır. Lazer epilasyon  uygulamaları…

Ameliyatsız Burun Estetiği Ankara

Burun Dolgusu Son yıllarda özellikle ameliyat olmaktan çekinen ya da iyileşmek için yeterli zamanı olmayan kişiler için yapılabilecek pratik ameliyatsız…

Botoks İle Cilt Gençleştirme

Botoks ile Cilt Gençleştirme Botoks ile cilt gençleştirme enjeksiyonları uygulamayı tercih eden hastalara daha genç bir görünüm kazandırmak için yüz…