Saç Kıran (Alopesi Areata) Olan Bölgeye Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

Saç Kıran Hastalığı TedavisiSaç kıran gerçek ismi ile Alopesi areata, her yaşta görülebilen, iz bırakmayan saç dökülmelerinin yaygın bir nedenidir. Otoimmün bir hastalık olan alopesi areata (saç kıran), kılların bulunduğu herhangi bir alanı etkileyebilir ve birçok farklı modelde kendini gösterebilir. Sakal, kaş, kirpik, vücut ve uzuvlar gibi başka yerlerdeki saçlar etkilenebilse de, genellikle kafa derisinde küçük, madeni para büyüklüğünde yuvarlak kellik lekelerine neden olur.

Herhangi bir zamanda, dünya nüfusunun yaklaşık %0,2’si alopesi areatadan muzdariptir. Alopesi areatadan mustarip hastaların %5’inde saç derisinin tamamında saç dökülmesi (alopecia areata totalis) ve %1’inde alopesi areata universalis (tüm vücut kıllarının kaybı) gelişir. Alopesi areata (saç kıran) önceden tahmin edilemez ve bu nedenle hastalığın şiddetine bağlı olarak spontan iyileşme %8 ile %68 arasında değiştiği için bir hasta alt grubu için hiçbir tedavi uygun olmayabilir.

Alopesi Areata (saç kıran) için tedavi seçenekleri

  • İntralezyonel kortikosteroidler
  • Topikal kortikosteroidler
  • Minoxidil köpük veya solüsyon
  • Oral kortikosteroidler
  • Metotreksat
  • Topikal immünoterapi (kare asit dibütilester (SADBE) ve difenilsiklopropenon (DPCP))
  • Tofacitinib, ruxolitinib ve baricitinib dahil olmak üzere oral Janus kinaz inhibitörleri

Saç Kıran Hastalığı Tedavisi Nasıldır?Saç ekimi, alopesilere kalıcı çözümler sunan cerrahi bir tekniktir. Modern saç ekim cerrahisi, foliküler ünite transplantasyonu olarak bilinen bir tekniğe dayanmaktadır.

FUE (Foliküler ünite eksizyon) tekniği en sık uygulanan teknik olarak kabul edilmekte ve en iyi sonuçlar tüm dünyada alınmaktadır.

Doğru hasta seçimi ve cerrahi deneyim cerrahi işlemin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir. Saç ekimi, saç dökülmesi (alopesi) olan her hastaya uygun değildir.

Dermatolog tarafından yapılacak saç muayenesinden sonra alopesinin tipine ve durumuna göre saç ekimine karar verilmelidir.

Alopesi areatada (saç kıran) saç ekimi yapılabilir mi?

HAYIR. Alopesi areata’nın otoimmün ve tekrarlayan doğası nedeniyle, saç ekimi alopesi areata için uygun bir tedavi seçeneği değildir. Çalışmalar, alopesi areatada cerrahi işlem sonrası hastalık aktivasyonu nedeniyle saç dökülmesinin tekrar ortaya çıktığını göstermiştir. Bu nedenle dirençli alopesi areata vakalarında saç ekimi yerine medikal tedaviler uygulamak ve diğer kamuflaj yöntemlerini uygulamak daha iyidir.

Türkiye’nin en donanımlı saç ekim kliniği olan Civaş saç ekiminde, saç hastalıkları konusunda uzman dermatologlar tarafından yapılan saç muayenesi sonrasında en uygun tedaviler belirlenir. Saç ekimi için doğru hastaları belirledikten sonra deneyimli cerrahi ekibimiz son teknoloji ameliyatları gerçekleştirmektedir.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

HPV Tedavi Edilebilir mi?

HPV nasıl bulaşır belirtileri nelerdir ? Human papillomavirus en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel olarak aktif olan çoğu erkek…

Yüz ve Boyun Dolgusu

Yüz ve boyun dolgusu; Yıllar ilerledikçe, yüzde ve boyunda çökmeler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu görünümden kurtulmak isteyenlerin en büyük…

Regenera Activa Saç Tedavisi

Erken dönem saç dökülmelerinin önlenmesinde kullanılan ilaç tedavilerinin yanı sıra kişinin kendi dokusundan hazırlanan doku ekstrelerinin kişiye enjeksiyonu saç hücrelerinde…

Aşırı Terleme ve Tedavisi ve Yöntemleri

Aşırı terleme, normal terlemeye oranla vücudun atması gerekenden çok daha fazla sıvıyı dışarı atması rahatsızlığıdır. Vücutta en çok aşırı terlemeyle…

Leke ve Kızarıklık Tedavisi

2D Cilt Yenileme İle Leke Ve Kızarıklık Tedavisi Yaşla birlikte güneş, çevresel faktörler ve yapısal durumlardan dolayı yüzde oluşan lekeler…