blank
Regenera Activa saç tedavisi
24 Mayıs 2019
blank
Lazer epilasyon tedavisi nedir
24 Haziran 2019

Saç dökülmesi önlenebilir mi ?

blank

Saç Dökülmesi

İnsanlar günde yaklaşık 100 saç teli kaybederler. Bu genellikle saç derisinin belirgin şekilde incelmesine neden olmaz çünkü kaybedilen saçların yerine aynı anda yeni saçlar gelir. Saç kaybı bu doğal döngü bozulduğunda ve saç folikülü tahrip edildiğinde meydana gelir.

Saç dökülmesi tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilide olabilir ;

• Aile öyküsü (kalıtım): Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedeni erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak bilinen kalıtsal bir durumdur. Genellikle yaş aldıkça ve öngörülebilir şekilde ortaya çıkar.
• Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar: Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid problemleri gibi hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar kalıcı veya geçici saç kaybına neden olabilir. Tıbbi koşullar arasında düzensiz saç dökülmesine, saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonlarına ve trikotillomani denilen saç çekme bozukluğuna neden olan düzensiz saç dökülmesine neden olan alopesi areata bulunur.
• İlaçlar ve takviyeler: Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, gut ve yüksek tansiyon gibi bazı ilaçların yan etkisi olabilir.
• Radyasyon tedavisi: Tedavi sonrasında saçlar eskiden olduğu gibi geri gelmeyebilir.
• Çok stresli bir yaşantı: Birçok insan fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç incelmesi yaşar. Bu tip saç dökülmeleri geçicidir.
• Bazı saç stilleri ve tedavileri: Saç örgüsü veya saçınızı sıkıca çeken  saç stilleri traksiyon alopesi adı verilen saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi önlenebilir mi ?

Erken dönemde tanısı doğru konulan ve tedaviye erken dönemde başlanan hastalarda saç dökülmesi yavaşlatılabilir, hatta önlenebilir. Bu yüzden akut dönem saç dökülmeleri Dermatolojik acil durumlar olarak kabul edilir. Özellikle genetik saç dökülmeleri ve Skatrisyel alopesili hastalarda hastalar tedaviye başlama konusunda vakit kaybetmektedirler.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?