blank
Ankara Saç Ekimi
10 Aralık 2019
blank
Rozasea tedavisinde yenilikler,Lazer ve Botulinum toksin (Botoks, Dysport) ile Rozasea Tedavisi
18 Aralık 2019

Saç boyalarına bağlı yüksek meme kanseri riski var mıdır ?

blank

Saç boyalarına bağlı yüksek meme kanseri riski var mıdır ?


Saç düzleştirici kimyasal maddelerin ve saç boyalarının sık kullanılması meme kanseri riskini arttırmakta olduğu tespit edilmiştir. Saçlarını en az 5-8 haftada bir renklendirenler için meme kanseri riski diğer kadınlara göre %60 oranında daha yüksektir.

50.000 kadının alındığı araştırmaya göre; açık renkli saç boyası kullanan kadınlar da meme kanserine yakalanma riski %12 artmış olup koyu renkli saç boyası kullanılanlarda aynı risk görülmemiştir. Çalışmaya katılanlar arasında 12 ay içinde bir çeşit saç düzleştirici maddesi kullanan kadınların kullanmayanlara göre %31 oranında daha yüksek göreceli meme kanseri riski mevcut olduğu görülmüştür.

Yarı kalıcı boya kullanımı riskle ilişkili bulunmamakla birlikte, yarı kalıcı saç boyasının profesyonel olmayan bir kişi tarafından saça uygulanması %28 oranında göreceli meme kanseri riskini artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Kimyasal düzleştiricilerin içeriğinde bulunan formaldehit veya ısıtıldığında keratin ile reaksiyona giren türevlerinin bilinen bir kanserojen madde olduğu bilinmekte olup profesyonel olmayan bir kişi tarafından uygulanmasında meme kanseri için %27 oranında daha yüksek bir risk oluşturduğu saptanmıştır.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?