blank
Korono virüsten (Covid 19) korunmak için beslenme önerileri
7 Nisan 2020
blank
Kadınlar İçin Saç Ekimi
15 Nisan 2020

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

blank

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri


Birçok insan saç dökülmesini erkek sorunu olarak düşünür. Ancak kadınların en az üçte birinde saç dökülmesi şikâyeti gözlemlenir. Erkeklerden farklı olarak kadınlar genellikle kelleşmeden saçlarını kaybederler ve sorunun erkeklerden farklı olarak altta yatan birkaç farklı nedeni olabilir. Saç dökülmesi tedavi ile yavaşlatılabilir veya durdurulabilir böylece geri dönüşümlü olabilir. Dökülen saçlar kelliğe neden olmuşsa ve tedavi ile geri gelmiyorsa yardımcı olabilecek bir dizi yeni kozmetik yaklaşım vardır.

Saç Dökülmesini Anlama

Belirli seviyelere kadar görünen saç kaybı normaldir. Herkes saçın üç aşamada gerçekleşen doğal büyüme döngüsünün bir parçası olarak saçlarının bir bölümünü düzenli olarak kaybeder ve aynı miktarı düzenli olarak geri kazanır.

Anagen aşaması, bir saç telinin aktif olarak ne zaman büyüdüğünü ifade eder. Bu aşama iki ile sekiz yıl arasında sürebilir.

Katagen aşaması, üç haftaya kadar süren kısa bir geçiş aşamasıdır. Bu noktada saçlar büyümeyi durdurur ve dökülmeye hazırlanmaya başlar.

Telojen aşamasında saç, saç folikülünden (saç üreten ve saçı tutan yapı) atılır. Gerçekleşen bu durum saç döngüsünün bir parçasıdır. Saç döküldükten sonra folikül yeni bir saç filizlenmeye başlamadan önce tipik olarak yaklaşık üç ay uykuda kalır.

Normal saç dökülmesi son derece bireyseldir. Çoğu hastanın kendi için ne kadar saç kaybının normal olduğu hakkında bir fikri vardır. Aniden her zamankinden daha fazla saç kaybınız varsa bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir fikriniz olabilir.

Saç Dökülmesinin Altında Yatan Nedenler

Birçok sorun kadın saç dökülmesini tetikleyebilir. Bazı ilaçları almak, sık sık saçları çok sıkı çeken saç modellerini kullanıyor olmak, ameliyat gibi stresli bir olay yaşamış olmak saç kaybını tetikleyebilir. Diğer durumlarda ise saç kaybı vücudun içinde olan bir şey tarafından tetiklenir- örneğin, bir tiroid problemi, hormonlarda bir değişiklik, son zamanlarda hamilelik veya enflamatuar bir hastalık durumu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Saç dökülmesi genetik de olabilir. En yaygın genetik durum kadın tipi saç dökülmesi veya androgenetik alopesi olarak bilinir. Bu duruma sahip kadınlar, genellikle 20 li yaşlardan başlayarak  50 li yaşlara kadar ortaya çıkabilen başın üst kısmında başlayarak saç kaybının genişlediğini fark edebilir. Bir veya her iki ebeveynden saç kaybında etkili belirli genleri miras alırsanız bunu yaşayabilirsiniz. Menopoz sırasında meydana gelen hormonal kaymalar da genetik saç dökülmesine neden olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi için başka bir tetikleyici faktör ise; kafa derisini etkileyen enflamatuar bir durumdur. Egzama, sedef hastalığı veya alnın üstündeki kafa derisinin hemen altında oluşan skarlı alopesiler içinde yer alan frontal fibrozan alopesi adı verilen bir rahatsızlığa neden olabilir.

Saç yapı bozukluklarının  yaygın nedeni ise saça zarar veren saç ürünlerinin aşırı kullanımı, kurutucular ve saça şekil veren ısıtıcılardır. Uzun dönemde bu tarz yanlış uygulamalar saç dökülmesine neden olabilir.

Altta yatan hastalık lupus, beslenme yetersizlikleri veya hormonsal dengesizlikler gibi otoimmün durumlar da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi
İlaç Tedavisi

Saç kaybının altında yatan nedenlere bağlı olarak saç dökülmesine neden olan tıbbi bir durumu ele almak saçın yeniden büyümesi için yeterli olabilmektedir. Diğer durumlardan kaynaklı saç kaybı yaşayan hastalar için minoksidil gibi bir ilac kullanımı veya başka bir tedavi yöntemi  tercih edilebilir.

PRP Tedavisi

PRP nin saç dökülmesinde ki etkinliği ile ilgili bilimsel çalışmalar tatmin edici bir sonuç oluşturamamıştır. FDA tarafından onaylanmamıştır.

Saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan yeni bir seçenek, trombosit açısından zengin olan plazma (PRP) enjeksiyonlarıdır. Bu tedavi yönteminde; hastanın kanı özel bir alet ile bileşenlerine ayrılır, kan sıvısı (plazma) yüksek bir trombosit konsantrasyonuyla (kandaki diğer fonksiyonların yanı sıra pıhtılaşmaya yardımcı olan yapılar) birleştirilir ve ortaya çıkan preparat saç kaybı yaşanılan kafa derisi içine enjekte edilir.

“Bu konudaki bilim tamamen işe yaramadı. PRP’nin arkasındaki mekanizmayı hala tam olarak anlaşılmamıştır, ancak trombositlerde bulunan büyüme faktörleri saç foliküllerinin ve diğer dokuların yenilenmesini de teşvik edebilir” deniyor.

Lazer Tedavisi

Düşük seviyeli LED lazer ışıklarının bazı durumlarda saçların yeniden uzamasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Yakın gelecekte daha da fazla tedavinin geliştirilmesi muhtemeldir. FDA tarafından onaylanmıştır.

Saç Dökülmesi İçin Kozmetik Seçenekler

Tıbbi tedaviler yetersiz kaldığında kadınlar peruk takmak gibi kayıp saçları telafi etmek için kozmetik seçenekleri de düşünebilirler. Spektrumun diğer ucunda, aktif folikülleri kafa derisinin arkasından saçın inceltildiği bölgelere taşıyan cerrahi bir prosedür olan saç ekimi tedavisinde düşünülebilir. Bir kez nakledildikten sonra saç normal döngüsünde ilerlemeye devam eder.

Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekimi tipik olarak ayakta tedavi prosedürü olarak uygulanır. Uygun hastalarda son derece başarılı sonuçlar ile karşılaşılabilir.  Saç ekimi tedavisi iyileşme süreci gerektirir. Tüm kafa derisi üzerinde dağınık saç kaybı yaşayan kadınlar için uygun olmayabilir. Daha çok saç kaybı tamamlanmış saçsız alanların tedavisinde etkilidir. Uygun adayın belirlenmesi önemlidir.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?