FDA Şiddetli Alopesi Areata (Saç Kıran) Hastalarının Olumiant İlacını Onayladı

Şiddetli alopesi areata saç kıran tedavisi onaylandıŞiddetli Alopesi Areata (Saç Kıran) hastaları için FDA ilk defa sistemik bir tedaviyi onaylamış bulunuyor. Olumiant sadece ileri evre Alopesi Areata hastalarında kullanılmakta olup kadın ve erkeklerde görülen genetik saç dökülmeleri dahil diğer nedenlere bağlı saç dökülmeleri için kullanılmamaktadır.

Alopesi Areata halk arasındaki adı ile “Saç Kıran” her yıl dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir sağlık problemi olup hastaların bir kısmında ileri ve kalıcı saç dökülmesi ile sonuçlanabilmektedir. Şiddetli Alopesi Areata kaş ve kirpiklerin dahil tüm vücut kıllarının döküldüğü formu tanımlamaktadır.

Bu onay ile birlikte bu hastaların tedavisi için bir yardımcı olabilecek bir seçeneğimizin (Olumiant) olması oldukça sevindiricidir.

Olumiant ile yapılan çalışmalarda hastalarda saçlı deride %60 ile %80 oranında saçlarının yeniden büyüdüğü gösterilmiştir. Kaş ve kirpik gibi dirençli bölgelerde bu oran %40 olarak bulunmuştur.

Alopesi Areata Nedir?

Alopesi Areata; kişinin kendi saç köklerine saldırdığı otoimmun bir hastalıktır. Bu saldırı devam ettikçe saçların yeniden çıkışı mümkün değildir.

Alopesi Areta (Saç Kıran) hastalığı küçük madeni para büyüklüğünde olabileceği gibi tüm vücut kıllarını etkileyecek şekilde de olabilir. Saçlı derinin tüm kıllarını kaybettiği forma Alopesi totalis, tüm vücut kıllarının kaybedildiği forma ise alopesi universalis denir.

Hastalar saç dökülmesi şikâyeti dışında genellikle sağlıklıdır. Nadiren de olsa diğer otoimmun hastalıklar görülebilir. Alopesi Areata’da birçok insan, çeyrek büyüklüğünde küçük dairesel yamalar halinde saç kümelerini kaybeder. Saç dökülmesi tipik olarak aniden başlar ve hastalığı olan kişiler genellikle sağlıklıdır ve başka semptomları yoktur.

Hastaların bir kısmında saçlar tedavi ile uzarken diğer bir kısmında ise kronikleşebilmektedir.

FDA in onay verdiği Olumiant ileri vakalarda kullanılmaktadır.

İlaç genetik saç dökülmeleri (Androgenetik Alopesi), telogen effluvium, primer skarlı alopesiler ve frontal fibrozan alopesi, liken pilanopilaris gibi diğer saç dökülmelerinde kullanılmamaktadır.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

2022 Saç Ekimi Fiyatları Ankara

Saç Ekimi Fiyatları 2024 Ankara Saç Ekimi fiyatları 2024 yılında yine klinikler arasında değişkenlik gösterecektir. Fiyattan daha önemli olan öncelikle…

Yüz ve Boyun Dolgusu

Yüz ve boyun dolgusu; Yıllar ilerledikçe, yüzde ve boyunda çökmeler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu görünümden kurtulmak isteyenlerin en büyük…

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Dermatolojik Cilt Bakımı/ Cilt Bakımı Ankara Dermatolojik cilt bakımı nasıl yapılmalı, cildinizdeki soruna yönelik yapılmaktadır. Düzenli olarak cilt bakımı yaptırmak…