blank
En Etkili Lazer Epilasyon Sistemi
2 Ocak 2018
Lazer epilasyon sonrasında iz kalır mı?
Aşırı kıllanma veya tüylenme lazer ile tedavi edilir mi ?
12 Ocak 2018

El ve avuç içi terlemesi tedavisi

blank

El ve avuç içi terlemesi tedavisi


El ve avuç içi terlemesi tedavisi; Ellerin veya avuçların aşırı ve kontrol edilemez terlemesi palmar hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu tıbbi durum birey için utanma ve özgüven kaybına neden olabilir. Hastaların sosyal hayatını, eğitim hayatlarını, meslek seçimlerini ve kariyerlerini etkileyebilir.

Kısacası avuç el terlemesinin (Palmar hiperhidroz) yaşam üzerinde önemli olumsuz etkisi olduğu kanıtlanmış ve yayınlanmıştır.

Hiperhidroz tedavi seçenekleri nelerdir?

blank

 

 

* * ETS diğer tedaviler denenip başarısız olduğunda uygulanabilir.

El terlemesi şiddetli değilse nemlenme şeklinde görülüyorsa terleme önleyici krem, losyon, sabun ve jel ürünler her gün ellere uygulanarak terleme azaltılabilir. Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezlerinden ter salınımını azaltır. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalabilir.

El ve avuç içi terlemesinde Botunilum toxin nasıl etki eder?

Terleme tedavisinde son yıllarda botulinum toxin yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Botulinum toxin uygulandığı bölgedeki kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurmada etkili olduğu zaten bilinmekteydi sonradan ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedilmiş terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle koltuk altı, yüz, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen botulinum toxin tedavisiyle 4-6 ay süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarıları azaltmaktadır. Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi azaltmaktadır.

El ve avuç içi terlemesinde Botulinum toksin tedavisi ağrılı mıdır?

Avuç içi ve ayak terlemesinin botulinum toxin tedavisinde enjeksiyonlar ağrılı olabilir. Dermatoloğunuz kullanacağı lokal kremler ve farklı teknikler ile bunu minimalize edecektir.

El ve avuç içi terlemesinde Botulinum toksin tedavisinin ne zaman etki etmeye başlar?

Uygulamadan 3 gün sonra terlemede azalma görülmeye başlayacaktır. Yaklaşık olarak 5. ve 7. günlerde etki en yüksek düzeye ulaşmaktadır.

Botulinum toksin başka hangi bölgelerin terlemesinde kullanılır?

Koltuk altı, yüz ve ayak tabanlarında görülen aşırı terlemenin tedavisinde uygulanmaktadır.

Kimlere uygulanabilir?

Gebeler, emziren anneler ve özel bazı kas-sinir hastalığı olanlar dışında ki hastalarda güvenle uygulanabilmektedir.

El ve avuç içi terlemesinde Botulinum toksin tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Yan etkiler genellikle uygulama ve doz bağımlıdır. Kaslarda geçici güçsüzlük ve enjeksiyon bölgesinde yine geçici morarma görülebilir.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?