Sık Sorulan Sorunlar

Botoks 

Senede Kaç Seans Botulinum Toksin ve Dolgu Uygulamaları Yaptırabilirim?

Botoks ve Dolgu, bu konuda kesin bilgi olmamakla birlikte sınırlı sayıda yayın da, iki ay içerisinde botoks yapılması halinde antikor gelişebileceği bildirilmiştir. Uygulama sayıları genellikle 2 veya 3 seans arasında değişir. Yeni seans etkinin sona ermesi ile birlikte yapılabilir. Botoks etki süresi kişiden kişiye değişir, genellikle 3-6 ay arasındadır. Sürenin ne ile ilişkili olduğu tam olarak anlaşılamamıştır. Etki bittikten sonra tekrarlanabilir.

Botoks uygulamasının yaş sınırı nedir? Erken yaşta başlamak sakıncalı mıdır?

Uygulama için bir yaş sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için yasal zorunluluk gereği ailelerinin onayı gerekmektedir.

Botoks uygulamasını geç yaşlarda yaptırmak sağlıklı mıdır?

İleri yaşlarda uygulanan botulinum toksin etkili olmayabilir. Özellikle 70 yaş üstü hastalarda kas ve sinir fonksiyonları bozulduğundan önerilmemektedir.

Botulinum toksin bir zehir ise vücuda zarar verir mi?

Botulinum toksin aslında bir ilaçtır ve dolaşıma geçmemektedir. Botulinum toksinin zarar verdiğine dair kaydedilmiş bir bilgi yoktur.

Botoks uygulamasından sonra hala yüz ifadesi (mimikleri) yapabilecek miyim?

Botoks uygulaması ile gözle görülür bir sonuç olmasına rağmen botulinum toksin yüzünüzde radikal değişimler yapmaz. Yüz mimiklerini kullanabilme yüzdesi, yapılan uygulamanın etkisi kişinin isteğine göre ayarlanmakta olup doktora bağlıdır.

Botoks uygulaması ten rengimi etkiler mi?

Değişik etnik kökenlere ve cilt tiplerine sahip insanlara botulinum toksin başarı ile uygulanmıştır. Çünkü botulinum toksin yalnızca deri altındaki kaslara etki eder, cildinizin rengini ve dokusunu etkileyen bir durum söz konusu değildir.

Botoks uygulamasının yan etkileri var mıdır?

Botulinum toksin uygulamalarının sistemik bir yan etkisi olmayıp oluşan yan etkiler de geçicidir. Olası yan etkileri: baş ağrısı, kısa süreli yanma hissi, kızarıklık, şişlik, göz kapağı düşmesi.

Botoks tedavisi diğer ürünler ve işlemlerle kombine edilebilir mi?

Birçok kişi botulinum toksin uygulaması ile kozmetik ürünleri kombine şekilde kullanıyor. Doktorunuz size kullanıp kullanmamanız veya kullanma sonucu oluşabilecek sonuçları bildirecektir.

Ne kadar süre sonra farkı görebilirim?

Etkileri 3 gün içinde görülmeye başlar, tam etkinin görülmesi 7 gün sonunda olur. Botulinum toksinin uygulama yapılan alana tam olarak yayılması, yerleşmesi 1 ay sürer.

Botoks tedavisi daha fazla kırışıklığa sebep olur mu?

Botulinum toksin mimik yaparken kullanılan yüz kaslarını rahatlatır. Kırışıklık olmasını önler. İşlemi yaptırmak bırakıldığı takdirde kaslar eski aktivitesini geri kazanır ve yüzdeki kırışıklıklar yavaş yavaş eski halini alır. Eski halinden daha fazla kırışıklığa sebep olmaz.

Botulinum toksin kırışıklıkların azaltılması dışında başka amaçlar için de kullanılır mı?

Botulinum toksin ayrıca aşırı terleme tedavisi için kullanılır. El, ayak, koltuk altı gibi bölgelere uygulanabilir. Terleyen bölgelere uygulandığında, ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltır. Bu işlemin etkisi 6-12 ay devam eder.

Botulinum toksin maddesi nasıl elde edilir?

Botulinum toksin tip A’nın yüksek düzeyde saflaştırılmış, steril ve vakumla kurutularak şişelenmiş halidir.

Botoks uygulaması yüzde şişme yapar mı?

Yüze yapılan dolgu uygulamaları ile botulinum toksin uygulamaları birbirine karıştırılmamalıdır. Botulinum toksin bir dolgu maddesi değildir, kırışıklığa yol açan  kasları gevşetmekte kullanılan bir ilaçtır. Yüzde şişmeye neden olmaz.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Seboreik Dermatit

Seboreik Dermatit Nedir? Seboreik dermatit toplum genelinde yaygın olarak gözlemlenen bulaşıcı özelliği olmayan bir cilt problemidir. Saçlı kafa derisine tutunan…

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Ankara

Tırnak mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Mantarlar tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Mantarlar karanlık ve…

Kılcal Damar Tedavisi

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Etki Eder ? Lazer ışığı damar içindeki hemoglobin tarafından emilir. Damarın içinde belli bir ısıya…

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir? Tırnak etinde kızarma, tırnakta kalınlaşma,çabuk kırılma ve tırnağın saydamlığını kaybetmesi tırnak mantarının belirtileri arasında yer almaktadır.Tırnak…

Rozasea Cilt Bakımı

Rozasea Cilt Bakımı En son Çin’de 3439 hasta üzerinde yapılan çalışmada hastaların günlük cilt bakım alışkanlıkları ile Rozasea arasındaki ilişki…