Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç hastalıklarının önemli bir kısmı kalıcı saç dökülmesi ile sonuçlanır. Erken teşhis ve tedavi hastanın saçlarını kalıcı olarak kaybetmesini önlemede kritik öneme sahiptir.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi ile diğer saç dökülmelerini ayırt etmek kolaydır. Kadınlarda ise genetik saç dökülmeleri ile diğer sebeplere bağlı saç dökülmelerinin ayırımı Dermatologlar için bile her zaman kolay değildir. Kan testleri, mikroskopik ve dermatoskopik incelemeler yapılması hatta deride biopsi yapılarak patolojiye gönderilmesi gerekebilir.

Genetik veya Patern Saç Dökülmesi Tedavilerinde Kullanılan Yöntemler

 • İlaçlar ile tedavi, (Finasterid, Minoksidil, Dutaserid)
 • Lazerle saç dökülmesi tedavisi,
 • PRP,
 • Otolog kök hücre ile saç dökülmesinin tedavisi,
 • Mikro İğneleme ile saç dökülmesinin tedavisi.

Saç Ekimi ile Saç Dökülmesinin Tedavisi

İlaç tedavileri saç dökülmesinin durdurulmasında ve tedavisin de önemli yer tutmaktadır. Saç dökülmesinin erken dönemlerinde tedaviye başlanması daha yararlı olacaktır. FDA Minoksil (Minoksidil) ve Finasterid (sadece erkeklerde) denilen içerikler ile Low level lazer denilen soğuk lazerleri genetik saç dökülmelerinin tedavisinde onaylamıştır. Son birkaç yıldır genetik saç dökülmelerinin tedavisinde kök hücre tedavileri başlanmış ve bu konuda umut vermiştir.

Onaylı ve onaysız tedavilerde önemli olan doğru seçilmesi ve tedaviye hastalığın erken dönemlerinde başlanması tedavi başarısını etkiler. İleri dökülmelerde saç ekimi hem kadınlar hem de erkekler için iyi bir tedavi alternatifi olacaktır.

Genetik ve Patern Saç Dökülmelerinin Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

 • Tedavi seçenekleri iki kategoride sınıflandırılabilir Topikal ve sistemik ilaçlar olarak.
 • Topikal tedaviler
 • Minoxidil, Minoksidil: Antihipertansif olarak kullanılan bu ilacın topikal olarak kullanıldığında erkelerde saç dökülmesini tedavi ettiği fark edilmiştir. 1989 yılında erkek ve kadınların genetik saç dökülmeleri için FDA tarafından onaylanmıştır. Minoksidil saç döngüsünün anajen fazını artırarak saç büyümesini uyarır. Minoksidil ayrıca folikül çevresindeki anjiyogenezi artırarak etki eder. Etkinin görülmesi için en az 6 ay beklemek gerekir. Etkinliğinin anlaşılması için en az 12 ay kullanılmalıdır.

Prostaglandin Analogları

Latanoprost ve bimatoprost başlangıçta göz glokomu tedavisinde kullanılan ilaçlar iken kirpiklerde uzama etkisi fark edilmiştir. Saçlı deride anajen fazı uzatarak etkisini gösterir. Androgenetik alopesisi olan erkelerde yapılan çalışmalarda etkinliği gösterilmiştir.

Ketokonazol

Androgenetik alopesinin (AGA) fizyopatolojisi tam olarak net değildir. Androjenlerin genetik yatkınlığı ve etkisinin genetic saç dökülmelerinde rol oynadığı bilinmektedir. Bununla birlikte bu faktörler seboreik deri enflamasyonu açıklamamaktadır. AGA de ketakonazolün anti enflamatuvar etkisinin faydalı olabileceği gösterilmiştir.

Melatonin

Sirkadiyen ritimle salınan ve yaşlanma sürecini etkileyen farklı fizyolojik süreçleri düzenleyen bir nöro hormonudur. Melatonin güçlü bir antioksidandır.  Aktif olarak serbest radikalleri yakalama kabiliyeti nedeniyle koruyucu özellik gösterir. Ayrıca anti apoptotik etkisi vardır. Saç folikülü nöroendokrin organ olarak tanınır. Bu sebeple Melatoninin saç büyümesi, saç pigmentasyonu ve saçlı deri üzerine etkileri vardır.

Sistemik Tedaviler

Finasterid

Finasteride testosteronun çok daha aktif kimyasal 5 dihidrotestosterona dönüşümünü katalize eden 5α-redüktaz II enzimini bloke ederek çalışır. Finasteride  kadınlarda kullanım için FDA onaylı değildir.  Hamile kadınlarda ve emzirenlerde erkek fetüsün feminizasyon riski nedeniyle kontrendikedir. Kadınlarda da etkili olabileceğini gösteren vaka raporları mevcuttur. Erkeklerde AGA tedavisinde FDA tarafından onaylanmıştır.

Dutasterid

Dutasteride, saç dökülmesinin tedavisinde 5α-redüktaz hem tip I ve hem de Tip II enzim inhibitörüdür. Dutasterid günlük 0.5 mg dozda benign prostat hiperplazisinin tedavisi için onaylanmıştır. Erkeklerde AGA tedavisinde 0.5 mg dozda kullanılır. Karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlar ve hamilerede kullanılmaz.

Siproteron Asetat

Siproteron asetat gonadotropin salgılayan hormonları bloke ederek androjen reseptörlerini inhibe eder. Siproteron asetat özellikle hiperandrojenemi ile birlikte saç dökülmesi olan kadınlarda etkilidir.

Spironolakton

Spironolakton kadınlarda görülen Androgenetik alopesi ve kıllanma tedavisi için en yaygın kullanılan, anti androjendir. Spironolakto, potasyum tutucu bir diüretik olarak kullanılmıştır.  Androjen reseptörlerini rekabetçi bir şekilde bloke ederek ve yumurtalık androjen üretimini inhibe ederek bir androjen antagonisti olarak işlev görür.

Oral Minoksidil

Oral minoksidil solüsyon şeklinde ilacı kullanamayanlarda veya lokal ilaca bağlı alerji gösterenlerde kullanılabilir. Düşük doz oral Minoksidil kadın tipi saç dökülmesi olanlar için makul bir alternatiftir.

Besin Takviyesi

Amino asitler, biotin, çinko ve diğer mikro besinlerle oral takviyelerin saç dökülmelerinin tedavilerinde ki yeri tartışmalıdır. Telogen effluviumlu hastalar için eksik olan besin veya vitaminin tespit edilerek takviye edilmesi önerilir. Demir eksikliğinin saç dökülmesi üzerinde ki etkileri net olarak bilinmektedir.  D vitamini ile Demir saç dökülmesi üzerine benzer etki gösterirler.

Saç Dökülmesinde Enjeksiyon Tedavileri

PRP

Trombositten zengin plazma (PRP) olarak da bilinir. Plazma da bulunan insan trombositlerinin otolog konsantrasyonudur. Trombositler, kök hücrelerin çoğalmasını ve mezenkimal hücrelerin, fibroblastların, osteoblastların ve endotelyal hücrelerin çoğalmasını uyarabilen çok sayıda büyüme faktörünü üreten, depolayan ve salan hücre rezervuarlarına benzetilebilir. PRP birkaç farklı büyüme faktöründen oluşur:

 1. Trombositten türetilen büyüme faktörü,
 2.  Dönüştürücü büyüme faktörü,
 3.  Vasküler endotelyal büyüme faktörü,
 4.  İnsülin benzeri büyüme faktörü,
 5.  Epidermal büyüme faktörü,
 6.  Fibroblast büyüme faktörü,
 7.  Dönüştürücü büyüme faktörü-b1,
 8.  Trombosit degranülasyon yoluyla salınan ve kemik ve yumuşak doku iyileşmesini uyaran aktive edici faktör. Bu büyüme faktörlerinin salgılanması pıhtılaşmadan 10 dakika sonra başlar ve önceden sentezlenmiş büyüme faktörlerinin % 95’i genellikle bir saat içinde salgılanır.

Saç dökülmesinin tedavisinde etkinliği ve uygulama protokolü konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Mikro İğneleme

Mikro İğneleme saç dökülmelerinin tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında faydalı olmaktadır.

Işık (Lazer) Tedavileri

Düşük seviyeli ışık tedavisi (LLLT) AGA tedavisinde kullanılan nispeten yeni bir yöntemdir. FDA tarafından onaylanmıştır. Etki mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır. Mitokondride enerji akışınıo artırarak etki ettiği düşünülmektedir.

Saç Ekimi ile Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç köklerinin güvenli bölgeden alınarak seyrek veya açık alanlara nakledilmesi işlemidir. Uygun vakalarda doğal ve kalıcı sonuçlar oluşturulabilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanılır.

 

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

2022 Saç Ekimi Fiyatları Ankara

Saç Ekimi Fiyatları 2022 Ankara Saç Ekim fiyatları klinikler arasında değişkenlik gösterir, klinikler saç ekim fiyatlarını belirlenirken aşağıdaki faktörleri göz…

Tırnak Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı Tırnaklar mantarı enfeksiyonu tüm deri hastalıklarının % 4-8’ini oluşturur. Tırnaklarda dermatofit denilen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyondur. Tırnaklar üzerinde…

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Ayrılması Nedenleri Nelerdir? Tırnak plağının tırnak yatağından kısmen veya tümüyle ayrılması dermatologlar tarafından görülen yaygın bir problemdir. Kırılgan, yumuşak…

Titan ile Ameliyatsız Yüz Germe

Titan ile Ameliyatsız Yüz Germe Titan ile ameliyatsız yüz germe; Titan enerjisi sayesinde ilk seansta kolajen kalitesinde iyileşme ve uzun…

Leke ve Kızarıklık Tedavisi

2D Cilt Yenileme İle Leke Ve Kızarıklık Tedavisi Yaşla birlikte güneş, çevresel faktörler ve yapısal durumlardan dolayı yüzde oluşan lekeler…
Menü