blank
Botoks için ideal yaş ?
5 Aralık 2019
blank
Saç boyalarına bağlı yüksek meme kanseri riski var mıdır ?
12 Aralık 2019

Saç ekimi nedir ?

blank

Saç ekimi nedir ?


Saç ekimi kafanın arkasında her iki kulak arasında bulunan ve dökülmemeye programlanmış saç köklerin bölgeden alınarak dökülmüş veya seyrelmiş bölgeye nakledilmesi işlemidir.
İki ayrı yöntemle yapılmaktadır.

Şerit veya FUT yöntemi: Saç köklerin kafanın arkasından dökülmemeye programlanmış bölgeden bir şerit olarak alınması ve daha sonra mikroskop altında foliküler ünitelere ayrılması işlemidir. Saçlı deride çizgi şeklinde bir iz bırakır.

FUE (foliküler inite eksizyon yöntemi): Saç köklerinin birer birer alınması işlemidir. 1 mm ve daha küçük punchlar kullanılır. Küçük inci tanesi şeklinde izler bırakır. Manüel, Motor veya Robot yöntemi ile yapılabilir.

Saç Ekiminin amacı nedir ?

Genetik nedenler veya diğer dermatolojik hastalıklara bağlı saç dökülmeleri geriye dönüşsüzdür ve yok olan bu kökleri yeniden geri getirmenin medikal bir yolu yoktur. Kaybedilmiş bu saçların geri kazanılmasında saç ekimi, saç nakli veya saç transplantasyonu şu an için tek alternatif yöntemdir. Uygun koşullarda ve alanında uzman hekimlerce yapıldığı takdirde başarılı ve doğal sonuçlar alınabilir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir ?

Saç ekimi erkek ve kadın tipi androgenetik alopesiler, kaza yanık gibi sebeplere bağlı oluşan saçlı alanların izlerinin üzerine uygulanabilir. Ayrıca kaş, sakal ve kirpik ekimleride saç ekimi ile yapılabilmektedir.

Genetik sebeplere bağlı saç dökülmelerinde hastanın 20 yaşından büyük olması ayrıca 20-25 yaş arasında ise bir dermatolog tarafından değerlendirildikten sonra saç ekimine kabul edilmelidir.

Saç ekimi kimlere uygulanamaz ?

Estetik sebepler ile yaptırılacak saç ekimlerinde hasta 20 yaşından küçük olmamalıdır. Hastanın beklentisini karşılayacak miktarda donör saçının mevcut olması gerekir. Donörü yeterli olmayan hastalar, işlem esnasında uygulanacak anestetik maddelere allerjisi olanlar, işlem bölgesinde enfeksyonu olan hastalar, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar, kıl köklerini etkileyen cilt hastalığı olanlar, alopesi areata veya halk arasındaki adı ile saç kıranı olan hastalar saç ekimi için uygun değildir.

İşlem öncesi nelere dikkat edilmeli ?

Saç ekim işleminden önce hastanın kullandığı ilaçlar ve kronik hastalıklarını işlemi yapacak olan doktora bildirmesi gerekir. Kullanılan ilaçlarının bazılarının önceden kesilmesi gerekebilir.

Saç ekimi işlem sonrası nelere dikkat edilmeli ?

İşlem sonrasında enfeksyon oluşmamasına dikkat edilmelidir. Yıkama işlemi için kliniğin talimatlarına uyulmalıdır. Yardımcı tedavi yöntemleri için dermatolog görüşü alınabilir.

Saç ekim işleminin yan etkileri nelerdir ?

Uygun koşullarda yapıldığında komplikasyon beklenmez. Doğal olmayan sonuç, seyrek sonuç, saç diplerinde deride kabarıklık veya çökme, lokal dolaşım bozukluğuna bağlı nekroz ve donörün aşırı seyreltilmesi yan etkiler arasında yer alır.

Saç işlem sonrası beklenen sonuçlar nelerdir ?

Donörü yeterli olan ve doğru seçilmiş hastalar komplikasyon yoksa işlem sonucundan mutlu olurlar.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by