Saç Ekimi Ankara

Saç Ekimi

Saç Ekimi Teknikleri Ve Saç Hastalıklarında Transplantasyon

Saç ekimi  estetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Saç dökülmesini düzeltmek için tek alternatif yöntemdir. Genetik saç dökülmesi veya sikatrisyel alopesi dahil bazı saç hastalıklarında doğal sonuçlar elde etmek mümkündür. Saçlı foliküler ünitenin transplantasyonu cerrahi bir işlemdir. Foliküler unite ekstraksiyon tekniği ile  son 10 yılda  FUE endikasyonları artmaktadır. Her geçen gün doğrusal bir iz kalmaması nedeniyle donör bölgesi ve saç gibi farklı vücut parçalarından sakal bölgesi ve göğüs bölgesi donör olarak kullanılabilir. Saç dökülmesi en sık görülen dermatolojik durumlardan biridir.

Saç kaybı sağlık problemi olarak kabul edilmemesine rağmen, kozmetik sonuçları açısından hastalar için çoğunlukta büyük sıkıntıların kaynağı olabilir. Saç, görünümün önemli bileşenlerinden biridir. Saç dökülmesi ile karşı karşıya olan bireyler için bu durum sosyal bir dezavantaj sağlayabilir. Araştırmalara göre saç dökülmesi yaşıyan hastaların yaşam kalitesinin bozuldugu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu durumu yaşıyan hastalarda depresyona yatkınlık, özgüven eksikliği ve daha az sosyal entegrasyon gözlemlenmiştir. Bu nedenle saç dökülmesi olan bireyler bu potansiyel etkilerin düzeyini  indirgemek amacıyla tedavi edilmelidir. Saç ekimi sadece genetik saç dökülmesi sorunu olan hastalar için uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Aynı zamanda alopesi tipleri için tedavi alternatifleri arasındadır. Saç ekimi için geliştirilen modern teknikler ve doğal sonuçlar sayesinde saç ekimi için uygun aday olan hasta sayısı günümüzde artmaktadır.

Saç Ekiminin Kısa Tarihi

Saç ekimi ile ilgili ilk raporlar 1930’ların başında Japonya’dan Dr. Okuda, 2- 4 mm çapındaki delikler kullanılarak yapılan işlemlerin daha iyi kozmetik sonuçlar verdiğini gösterdi. Dr.Okuda nın ilk raporu saç ekimi hakkındaydı. İlk saç ekimi operasyonu yanıklı bir hastanın kasık bölgesinde yapıldı. Ama operasyon İkinci Dünya Savaşı yıllarında yapıldıgı için rapor göz ardı edildi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk saç ekimi dermatolog Dr. Orentreich tarafından büyük yumrular kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışma New York Akademisi Annals’ta yayınlandı. 1984 yılında saç nakli yapılmaya başlandı.

Donör bölgeden alınan şeritler halinde ki parçalardan hazırlanan makro ve mikro greftler ile saç nakli sağlanmıştır. Foliküler ünite nakli (FUT) (greft diseksiyonu ile) ile doğal görünen sonuçlar elde edildi. Donör bölgelerinden doğrudan foliküler ünitenin (FU) ekstraksiyonuna dayanan foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) tekniği, 2002 yılında Rassman ve Bernstein tarafından tanımlanmış ve tedavi yaygınlaşmıştır. Harris’in 2005’teki katkılarıyla donör bölgesinde doğrusal izler bırakan FUT tekniğinden FUE tekniğine geçilmiştir. Bugün, saç ekimi ile ulaşılan noktada, FUT veya FUE tekniği ile  doğal görünen sonuçlar elde edilir hale gelmiştir. Seans başına ortalama 3000’den fazla greft içeren yöntemler metrekare başına 40 FU transfer imkanı mümkündür.

Saç Ekimi Endikasyonları Ve Uygun Adayların Seçimi

Uygun adayın belirlenmesi, saç ekiminin önemli bir aşamasıdır. Aslında, tüm başarılı kozmetik prosedürlerdeki sonuçlar adayın uygun ya da uygun olmama durumuna göre değişiklik gösterir.

Saç ekimi aşağıdaki endikasyonlarla gerçekleştirilebilir;

 1. Androjenetik alopesi (AGA)
 2. Kadın tipi androjenetik alopesi (FAGA) olan dişiler
 3. Sikatrisyel alopesi
  • a. Sekonder sikatrisyel alopesi
  • b. Primer sikatrisyel alopesi
 4. Yüz bölgesine saç ekimi: Sakal, kaş ve kirpik nakli
 5. Androjenetik Alopesi (AGA) AGA, saç dökülmesi ve saç ekimi endikasyonunun  sık gözlemlenen nedenlerindendir. Yaygın desenli alopesi (DPA) ve yaygın patensiz alopesi (DUPA) olmak üzere iki formu vardır. DPA  sık görünen formudur. AGA saçı inceltme  ile başlar sonra kalıcı saç dökülmesine dönüşür. Hem erkeklerde hem de kadınlarda desensiz alopecide, kafa derisi boyunca saçların yaygın seyrekliği görülür ve bu seyreklik donör bölgeyide kapsar. Bu hastalar yetersiz donör bölgesi nedeniyle saç ekimi için uygun aday değildir.

Kadın Tipi Androgenetik Alopesi (Faga)

Kadınlarda tanı koşullarla karıştırılabildiğinden tıbbi , hormonal bozukluklardan kaynaklı  telojen saç dökülmesi ile  genetik saç dökülmesini ayırt etmek zor olabilir. Bazı hastalıklar özellikle anemi, endokrin ve tiroid bozukluklar, gebelik, doğum, ciddi kilo kaybı, bazı ilaçların kullanımı kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Telogen Effluvium İle İlgili Saç Dökülmesi

Saç ekimi endikasyonlarında belirtildiği gibi bu hastalar saç ekimi için uygun adaylar değillerdir. Sikatrisyel Alopesi saç ekimi sekonder veya stabil olarak yapılabilir. Skarın özelliklerine bağlı sikatrisyel alopesi ve uygun donör yerine göre greftlerin hayatta kalması etkilenebilir.

Yüz Bölgesine (Kaş,Sakal)  Saç Ekimi

Son yıllarda özellikle kaş ekimi ve sakal ekimi oldukça popüler hale gelmiştir. Saç kökleri seçilmiş olarak oksipital bölgenin lateral yönünden alınır. Donör bölge olarak adlandırılan bu bölge daha fazla tekli kıl FU içerir.

Kasık Bölgesi Saç Ekimi

Pubis veya tüysüz mons pubis hipotrikozu hasta düşük benlik saygısı veya sosyal utanç  yaşamaktadır. Saç folikülleri lateral oksipitalden alınarak kasık bölgesine ekimi gerçekleştirilir.

Uygun Adayların Belirlenmesi

Hastanın yaşı ve saç ekimi zamanlaması dikkate alınır. Diger tıbbi endikasyonların tersine , erken dönemlerde yapılan saç ekiminin hastaya hiçbir avantajı yoktur. Yirmili yaşlarında saç dökülmesi yaşayan genç bireylerin çoğu önceki saç çizgisine tekrar kavuşmak ister. Ancak bazı durumlar hariç, gelecekteki saç dökülmesi tahmin edilemez oldugu için 25 yaşından önce saç ekimi hastalara önerilmez.

Saç Ekiminde Göreceli Kontrendikasyonlar;

 • Kanama bozuklukları,
 • Antikoagülan kullanımı,
 • Kararsız aritmiler,
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

Majör psikiyatrik bozukluklar bağıl kontrendikasyonlara dahil edilmiştir.

İşlem Öncesi Hastanın Beklentilerinin Değerlendirilmesi

Saç ekiminde en zor aşamalarından biri de hastayla istişare ve hastanın beklentilerinin değerlendirilmesidir. Gerçekçi beklentileri olmayan hastalar işlem için kabul edilmemelidir.

Donör Alanının Değerlendirilmesi

Santimetre kare başına FU ve saç yoğunluğu değerlendirilmelidir. Donör bölgesinin değerlendirilmesinde, tüysüz alanın büyüklüğü, donör bölgesinin geleceği ve yeterliliği hastanın beklentilerine göre değerlendirilmelidir. Hastalarda kafa derisi gevşekliğinin değerlendirilmesi ile yöntem (fue, fut)  belirlenir. FUT yönteminde dikkate alınması gereken faktör kafa derisinin gevşekliği ve gerginliğidir. Aşırı gergin olan hastalarda şeridin çıkarılmasından sonra kafa derisinin birleşmesi zor olabilir. Ayrıca, bu hastalarda skar beklenenden daha büyük olabilir. Gevşek kafa derisine sahip olan hastalarda FUE yöntemi dikkate alınmalıdır.

Değerlendirme ve Planlama

Hastanın fotoğrafları daha önce mutlaka çekilmelidir. Objektif olarak sonuçları değerlendirme ve kayıt prosedüründen sonra çekilecek fotoğraflarda mavi renk arka plan kullanımı sonuçların daha net görünmesini sağlayacaktır.

Genel Değerlendirme

AGA tanısı genellikle erkeklerde laboratuvar testi gerektirmez. Bununla birlikte, telojen effluvium ve diğer nedenleri teşhis etmek için kadınlarda ayrıntılı test ve dermoskopi gerekebilir. Tam kan sayımı, metabolik durum, hepatit ve HIV testleri saç ekimi işleminden önce kadın ve erkek hastalardan istenmelidir.

Hastanın psikolojik durumu da işlem öncesinde değerlendirilmelidir. Trikotillomanisi olan hastalarda prosedür tatmin edici olmayabilir.

Saç Çizgisinin Belirlenmesi

Normal saç çizgisi yüksekliği hastaya göredir. Saç çizgisi hastanın yüzüne uyacak şekilde planlanmalıdır. Greft numarasının yeterli olmadığı durumlarda saç çizgisi daha yükseğe de yerleştirilebilir. Genel olarak saç çizgisinin mesafesi iki kaşı bağlayan çizginin 8 ila 9 cm üzerinde olacak şekilde belirlenir.

FUE Ve FUT Yöntemlerinin Karşılaştırılması

FUT Saç Ekimi

FUT prosedüründe, saçlı kafa derisinin donör alanından şeritler halinde çıkarılır. Bu nedenle FUT ‘strip’ ameliyatı olarak da bilinir. Donör bölgesinin santimetrekaresi başına düşen kök durumu ve kafa derisinin gevşekliğinden etkilenir. Alınan şeritler yüksek güçlü mikroskopların altına yerleştirilir ve cerrahi ekip bir ile dört kıldan oluşan bireysel foliküler üniteleri küçük greftlerine böler. Bu greftler, nakledilene kadar soğutulmuş bir doku depolama çözeltisine yerleştirilir. Donör alanı dikilir ve genellikle çevredeki saçlarla kaplanır. 10 ilE 14 gün sonra dikişler alınır ve verici alan doğrusal bir skar oluşturmak üzere iyileşir.

FUE Saç Ekimi

FUE prosedüründe kafa derisinin donör bölgesi tıraş edilir. Foliküler birim greftler donör bölgeden 0.8mm ile 1mm lik boyutlarda tek tek alınır. Prosedür manuel olarak veya motorlu bir cerrahi alet kullanılarak yapılabilir.

Daha detaylı bilgi için Saç Ekim Ankara merkezimize başvurabilirsiniz.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara ŞA-RA Binası Çankaya / ANKARA

BOTOKS VEGAN MI?

Botoks esasında bakteri bazlı bir toksinin yüzünüze veya sorunlu bölgenize enjekte edilmesi işlemidir. Botoks yaptırma ile ilgili çeşitli endişelerin yanında…

Ankara Dolgu Tedavisi

Ankara dolgu tedavisi; Yaş ile birlikte cildimiz kırışıklıklara ve sarkmaya daha duyarlı hale gelir. Güneşe maruz kalma ve yıllarca kas…

Lazer Epilasyon Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir.…

Rozasea Cilt Bakımı

Rozasea Cilt Bakımı En son Çin’de 3439 hasta üzerinde yapılan çalışmada hastaların günlük cilt bakım alışkanlıkları ile Rozasea arasındaki ilişki…

Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer Epilasyon Uygulamaları; Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Lazer epilasyon farklı dalga boylarındaki ışığın bir…

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman semptomlara neden…

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama, Bölgesel incelme ve Selülit tedavisi  Beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, yağ yakıcı diyetler ve egzersiz, bazı durumlarda bölgesel…