Lazerle Akne tedavisi


Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin Lazerle Akne tedavisi

tabakalarında kistlerle seyreden bir deri hastalığıdır. Yaygın görülen akne (Akne vulgaris) genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülebilir. Ergenlik çağında bir çok kişi belli bir ölçüye kadar akne ile karşılaşır. En sık ergenlik çağında görlmekle birlikte her yaş grubunda akne görülebilir. Akne zaman içinde tedavi edilmeden de gerileyebilir, fakat bu süreçte iz riskinden dolayı tedavi ettirmekte fayda vardır.

Akne yaşamı tehdit eden bir hasblanktalık olmadığı halde, hastayı psikolojik açıdan negatif etkileyebilir.

Akne veya sivilceler de ne gibi riskler vardır?

En sık görülen risk veya yan etki akneye bağlı ciltte görülen izlerdir. Bunun dışında kistik akneler büyüyerek içinde cerrahat biriktirip daha agresif tedaviler gerektirebilir. Yukarıda da bahsettiği gibi depresif bir duruma neden olabilir.

Akne nasıl oluşur?

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak oluş mekanizması anlaşılmıştır. Erkeklerde ve bayanlarda erkeklik hormonu ergen dönemde artarak, yağ bezlerini uyarır ve büyümesine neden olur. Yağ bezlerinin sık olduğu yüz, sırt ve göğüs gibi alanlarda akne sık görülür. Yağ bezleri, bir tür bakteri, hormon ve foliküler hücrelerde aşırı proliferasyonu akne veya diğer adıyla sivilcelerin oluş mekanizmasında rol alır.

Nadiren akne diğer hormon bozukluklarıda akneye sebep olabilir birlikte görülebilir.

Yağ bezleri folikül dediğimiz saçı da içeren bir kanalda bulunur. Yağ bezleri sebum denen yağlı bir maddeyi salgılarlar, bu madde kanal boyunca ilerleyerek deri yüzeyindeki gözeneklerden atılır. Yağ bezi kanalının deriye açıldıkları yere por denilir. Kanaldan salgılanan yağ ve yine kanaldan atılan ölü deri hücreler ile birleşerek deri gözeneklerini tıkar. Böylece bu kanalda rahatlıkla bakteri ürer. Bu bakterilerin ürettiği kimyasal maddeler yağ bezinde iltihabi reaksiyonu uyarır ve böylelikle kanalın duvarı çatlar. Sebum, bakteri ve ölü hücrelerin deri içinde dağılımı kızarıklık, şişme ve iltihabi reaksiyona neden olur.

Temizleme;

Derideki siyah noktalar yağ foliküllerinin deriye açıldıkları yerde yağ ve ölü hücrelerin oluşturduğu tıkaçlar sonucunda gelişir ve siyah noktaların kirle alakası yoktur. Normal bir cilt bakımı için cildin iki kere sabunla yıkanması gerekir. Akne kirden kaynaklanmaz. Cildi çok sık ve şiddetli yıkamak aknenin kötüleşmesine neden olur.

Diyet;

Akne yediğimiz yiyeceklerle ilişkisi kesin olarak kanıtlanmamış olsada süt, çikolata ve yüksek aklorili diet ile ilişkisi olabileceğine dair yayınlar mevcuttur.

Akne yiyeceklerden bağımsız olarak kendiliğinden iyileşebilen veya kötüleşebilen bir hastalıktır. Tek başına yapılan diyet akneyi kontrol etmeye yetmez. Fakat aknenizi arttıran gıdaları saptadıysanız, bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Herkeste olduğu gibi akneli hastalara da dengeli beslenme tavsiye edilir.

Güneş;

Bronzlaşmak akneyi baskılar, fakat bu durum geçicidir. Güneş erken deri yaşlanmasına ve kansere neden olduğundan güneşte ve solaryumda yanmak önerilmez. Bu nedenle akneli hastalar güneş altındayken, yağsız jel veya losyon tarzında güneşten koruyucular kullanmalıdırlar.

Kozmetikler;

Eğer bir nemlendirici veya fondöten kullanıyorsanız bu ürünün yağsız su bazlı olduğundan emin olun. Üzerinde non-komedojenik ( siyah nokta oluşturmaz) veya non-acnegenic ibaresi bulunan ürünleri kullanın. Her gece makyaj malzemenizi su ve sabunla temizleyiniz. Benzoil peroksit, salisilik asit ve kükürt içeren losyonlar kullanılabilir. Pudra içermeyen yağsız ürünler kapatıcı olarak kullanılabilir. Saç spreyi veya jellerini uygularken yüz bölgesi korunmalıdır.

Tedavi yöntemleri nelerdir;

  1. Kremler
  2. Ağızdan alınan ilaçlar
  3. Lazer ile akne tedavisi
Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?