Akne İzleri Nasıl Oluşur ?


Akne izleri nelerdir?

Akne izlerini anlamak, sivilce izini önlemek ve en aza indirmek için ilk adımdır.

Akne vulgaristen muzdarip bireylerde % 10-15 oranında kalıcı sivilce izi olma ihtimali vardır. Sivilce izlerine neyin sebep olduğu ile ilgili risk faktörleri, sivilce şiddetli olduğunda ve tıbbi tedavi arayışında bir gecikme olduğunda artar. Sivilce izleri sıklıkla şiddetli kistik sivilceler veya uzun süredir yüzeysel sivilce aktifliğinden kaynaklanır.Hastalarımıza sivilceyi erken tedavi etmenin önemini vurgulamalıyız. Sivilcenin erken tedavisi ciltte enflamatuar saldırıyı azaltır ve dermal tabakada kalıcı zararı önler.

Akne izlerinin nedenlerinin belirlenmesi dogru sivilce ve yara izi  tedavilerinin bulunmasını sağlamaktadır.  Sivilce izlerinin tedavisi söz konusu olduğunda yara izi tipini belirlemek esastır çünkü spesifik tedaviler belli yara izi tipleri için dogru sonucu verir.

blank

Sivilce izlerinin en yaygın türü nedir ?

En sık görülen akne skar tipi genellikle ice pick skar, boxcar ve Rolling skar izlerinin karışımıdır. Akne izleri sıklıkla alın, yanak, burun, çene çizgisi ve sırtta bulunur. Skar derecesi bireyler arasında farklılık gösterir çünkü akne izlerine neyin sebep olduğuna katkıda bulunan faktörler de önemlidir.

Ice Pick izleri nedir ?

Çukur izleri olarak da bilinir. Dar ve derindir;  burada yara izinin açılması izin tabanından daha geniştir ve “V” şekli oluşturur.Çukur izlerinin ne kadar derin olabileceği hakkında bir fikir vermek için, bazen cildin yağ tabakasına ulaştıgını söyliyebiliriz. Bu izler için lazerle yeniden yüzeylendirme yara izi derinliğinden dolayı iyi bir sonuç vermeyecektir. Bunun yerine delme eksizyonu gibi sivilce yara izi kaldırma teknikleri uygulanabilir.

Boxcar Yara İzleri Nedir ?

Boxcar izleri ice pick izlerinden daha geniştir. Düz bir tabanı ve neredeyse dikey kenarları vardır. Boxcar yara izleri yanaklarda yaygın olarak görülebilir. Lazer ile cilt yenileme ve sivilce yara izi kaldırma işlemleri boxcar izleri için iyi tedavi seçenekleridir.

Rolling Scars nedir?

Yuvarlak  yara izleri olarakda bilinir. Cilt yüzeyini yağ tabakasına doğru çekerek yara dokusunun cilt altında bantlaşmasını sağlar ve cilde dalgalı bir görünüm kazandırır. Skar dokusu bandını serbest bırakmak için çeşitli akne skar giderme yöntemleri uygulanabilir.

  • Subcision
  • Lazer yenileme
  • Dermal iğneleme tedavileri
  • Dermal dolgu maddelerini içerir.

Keloid yara izleri nelerdir?

Keloid yara izleri kırmızı renkli, kaşıntılı ve  kabarık  görünümlü izlerdir. Çene hattı, göğüs, omuz üst kol olup özellikle keloid oluşumuna yatkındır. Çeşitli Keloid yara izi tedavi seçenekleri bulunmaktadır;

  • Anti-enflamatuar enjeksiyonları
  • Botulinum toksini uygulaması
  • Lazer tedavileri

Kahverengi sivilce izleri nelerdir ?

Sivilceniz azaldıktan sonra çevredeki alanın karardığını fark edebilirsiniz. Bu renk değişikliği, enflamatuar yanıttan kaynaklanmaktadır ve koyu tenli bireylerde daha belirgin halde görülür. Bu akne lekeleri, iltihap sonrası hiperpigmentasyon (PIH) olarak bilinir. Birçok PIH zamanla çözülebilir olsa da bazı inatçı olanlar kalabilir. Çeşitli aydınlatıcı kremler işlemi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Lazer ile pigment giderimi daha dirençli durumlar için başka bir tedavi seçeneğidir. Cildi daha fazla pigmentasyondan korumak için düzenli olarak güneş kremi kullanmayı da unutmamak gerekir.

Kırmızı sivilce izleri nelerdir ?

Yaygın bir sivilce salgının ardından devam eden kırmızı sivilce izleridir. PIH’ye benzer şekilde görülebildigi gibi bu kırmızı renklenme iltihaplanma tepksi nedeniyle düz yamalar halinde de ortaya çıkabilir. Sivilce lekelerinin bu şekli, iltihap sonrası eritem (PIE) olarak bilinir ve cilt renginin daha açık olduğu kişilerde daha yaygındır. Çoğu vaka kendiliğinden çözülürken, PIE kızarıklık önleyici kremler ve kırmızı akne izleri için Pulsed Dye Laser ile daha da geliştirilebilir.

Akne Skar Derecelendirme Sistemi Nedir?

Sivilce yara izi derecelendirme sistemi, sivilce şiddeti ve bu sivilce izi derecesi için en uygun tedavi hakkında anlaşılması kolay bir iletişim sağlar.

Derece 1: Rengi kırmızı, kahverengi ve hatta beyaz olan düz izler. Uzaktan kolayca görülebilirler

Derece 2: Sadece 50 cm’den daha kısa bir mesafede görülebilen ve makyajla kaplanabilen hafif yara izleridir.

Derece 3: 50 cm’den daha uzakda görünen ve traşlı sakalın gölgesi veya makyajı ile kolayca kaplanmayan orta derecede yara izi. Cildi germek yara izini düzleştirir. Örneğin. daha derin yuvarlanma izleri, sığ boxcar izleri.

Derece 4: Grade 3’teki gibi ciddi yara izi ve izler cilt gerilerek düzleştirilemez. Örneğin. derin boxcar izleri, buzlanma izleri, keloidler.

Skar Tipinizi Ve Skar Notunuzu Bilmek Neden Önemlidir ?

Sivilce izine ve ortaya çıkan cilt hasarına neden olan faktörler büyük ölçüde farklılık gösterir. Cildinizin kalitesini, cildin rengini, tıbbi geçmişinizi ve spesifik yara izlerini dikkate alan bir tedavi yaklaşımı sivilce izleriniz için dogru yönteminin tercih edilmesini sağlayacaktır.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?