Varis Tedavisi

Varis damarlarının tedavisindeki amaç, şikayetlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması, görünümün düzeltilmesi ve komplikasyonların önlenmesi şeklindedir. Medikal ve cerrahi tedavi yanında yaşam şeklinde değişiklikler ve çeşitli egzersizlerle desteklenmesi gerekir.

Varis tedavi yöntemleri nelerdir?

Skleroterapi
Kullanılan medikal ilaçlarla amaç varisli damarın kapatılmasıdır. Damar içine enjekte edilen sklerozan ilaç varisli damarın içinde inflamasyon oluşturarak varisli damarı tıkar. Tıkanan damar daha sonra absorbe olarak kaybolur.
Skleroterapi ile varis tedavisi birkaç seans olarak planlanır. Lazerle varis tedavisinde olduğu gibi genellikle küçük çaplı damarlar için uygundur. Seans sonrası elastik bandaj ilacın varisli damar üzerindeki etkinliğinin artmasına yardımcı olur. Ortalama seans sayısı 2-4 arasında değişir. Küçük çaplı varis damarları veya kılcal damar uygulamalarında ilacın damar kaçma riski artarak kalıcı leke oluşum riskini artırır.
En önemli riskler arasında kalıcı leke ve cilt içine kaçması ile leke bırakabilmesidir.

Lazerle varis tedavisi
Genellikle 4-5 mm ye kadar olan damarlar için kullanılır. Damara yakın kan hücrelerinin ısınarak damar duvarında oluşan ısınma ve tıkanma ile etki eder. Etki mekanizması skleroterapi ile varis tedavisine benzer. Yan etki riski skleroterapiye göre oldukça düşüktür. Lazerle varis tedavisinde en çok kullanılan dalga boyu NdYag olup bunun yanında KTP ve Puls Dye lazer ayrıca bu amaçla kullanılır.
Deneyimli, ellerde lazerle varis tedavisi yan etki riski oluşturmadan memnuniyet verici sonuçlar oluşturabilir.

Endövenöz lazerle varis tedavisi
Aşırı büyük varis damarlarının içine uygulanan katater yardımı ile lazer ışığı tarafından kapatılması esasına dayanır. Lokla anestezi altında uygulanır. Klasik cerrahi ameliyattan daha az travmatik olduğu kabul edilir.

Endövenöz varis ablasyonu
Lazer yerine radyofrekans dalgalarının kullanılması ile aynı şekilde varis damarının kapatılması sağlanır. Lazerle varis tedavisi ile elde edilen sonuçlara benzer sonuçlar elde edilir.

Ayaktan küçük cerrahi ile lokal varis eksizyonu
Küçük varisli damarın cilde çok yakın olduğu durumlarda küçük bir kesi ile eksizyonu içerir.

Damarın cerrahi olarak çıkarılması
İleri varis vakalrında ameliyatla damarın çıkarıldığı yöntemdir. Genellikle anestezi altında yapılır. İyileşme 1-4 haftada tamamlanır.

Benzer diğer uygulamalarımız için aşağıdaki linlere tıklayabilirsiniz;
Hemanjiom Tedavisi
Kılcal Damar Tedavisi
Porto Şarabı Lekesi Tedavisi
Damarsal Lezyonlar SSS

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?