blank
Saç boyalarına bağlı yüksek meme kanseri riski var mıdır ?
12 Aralık 2019
blank
Regenera Activa-Otolog Kök Hücre Transferi, Saç Ekimi tedavisinin alternatifi midir ?
6 Ocak 2020

Rozasea tedavisinde yenilikler,Lazer ve Botulinum toksin (Botoks, Dysport) ile Rozasea Tedavisi

blank

Rozasea tedavisinde yenilikler,
Lazer ve Botulinum toksin (Botoks, Dysport) ile Rozasea Tedavisi


Topikal, intradermal Botulinum Toksin-A ve lazer ile ışık tedavileri günümüzün yeni Rosacea tedavi seçenekleri arasındadır.

Eritem, papüller, püstüller, telangiektaziler, deri fibrozisi ve rinofima olarak ortaya çıkan Rosacea’nın (Rozasea) tedavisi sadece hastanın yaşam kalitesi için değil, aynı zamanda blefarit veya konjonktivit komplikasyonlarından kaçınmak için de önemlidir.

Dermatologlar bu güne kadar kronik papülopüstüler rozasea ve periyodik dermatiti tedavi etmek için topikalleri ve sistemik ajanları kullanmaktaydılar.

Rosacea (Rozasea) için bugünün yeni tedavi seçenekleri arasında neler var?
Rozasea için lazer ve ışık tedavileri;

Lazer ve ışık cihazları, rozaseanın vasküler formlarını hedefler. Kızarıklık ve damarlanmanın ön planda olduğu Rozasea hastaları lazer tedavisi için uygun adaylardır. Dermatoloji uzmanınız tedaviye uygun olup olmadığınızı ve lazer tedavisi dışında ek ilaç tedavi ihtiyacı konusunda gerekli eklemeleri yapacaktır.
Rozasea için kullanılan lazer dalga boyları genellikle derin ve yüzeysel dalga lazerlerinin kombinasyonlarını içerir.

Topıcal Ivermectın %1 krem;

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 2014 yılında rosacea tedavisi için onaylanmıştır, topikal ivermektin% 1 krem, Demodex folliculorum ve Demodex brevis’i tedavisini hedef almaktadır. Her iki parazitte Rozaseanın etyolojisinde suçlanmaktadır.

Araştırmacılar 2014 yılında Ivermectin% 1 kremayı etkin ve güvenli bir şekilde tedavi ettiklerini bildiren Dermatoloji İlaçları Dergisi’nde papulopustüler rosaceanın enflamatuar lezyonlarını tedavi ettiklerini bildirmiştir.

Brımonıdıne ve Oxymetazolıne;

FDA ayrıca 2013 yılında rozaseayı tedavi etmek için brimonidin % 0.33 jeli onayladı. Yayımlanmış kılavuzlar en az orta şiddette yaygın tekrarlayıcı papül-püstillerle ve kızarıklık ile seyereden rozaseanın tedavisi için topikal ivermektin ile birlikte topikal brimonidinin kullanılmasını önermektedir. Topikal brimonidin ayrıca Klinik ve Estetik Dermatoloji uygulamalarında rosacea ile ilişkili yaygın kalıcı yüz kızarıklığını gidermek için lazer ile kombinasyon tedavileri ile birlikte önerilmektedir.

Oxymetazoline topikal bir α-1 agonistidir. Yetişkin rosaceada kalıcı yüz eriteminin tedavisi FDA tarafından onaylanmıştır. Yetişkinlerde rozasea ile ilişkili kalıcı, yüz eritemini tedavi etmek için% 1 Oxymetazolinin krem formu kullanılabilir.

İntradermal Botulinum Toksin-A  (Botoks/ Dysport);

Dermatolojik Terapi makalesine göre “Nörojenik vasküler disfonksiyonlara bağlı rozasea içinönemli bir tedavi alternatifidir”. Botulinum toksin-A (Botoks/ Dysport) presinaptik asetilkolin salınımını bloke ederek ve asetilkolinin ile vazodilatasyon üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.

İntradermal Botulinum Toksini (Botoks/ Dysport) enjeksiyonları, Dermatolojik Cerrah dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, rozasea hastalarının yüzlerinde ki eritemi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Umut verici olmakla birlikte, bu yeni tedavilerin rozasea tedavisindeki etkinliğini ve güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?