Rozasea Tedavisi


Rozasea Tedavisi;Oldukça sık görülen bir cilt hastalığıdır. Hastalarda diğer bireylere göre yüzde kızarıklığa daha çok yatkınlığı vardır.

Kızarıklık yavaşça burun, çene, kulaklar hatta göğse doğru yayılır. Kızarıklık dışında papül, püstül ve ciltte kalınlaşma gibi cilt bulgularına da neden olur.

Rozasea’nIn dört ayrı tipi vardır ;

  • Yüzde kızarıklık ve damarlanma
  • Kızarıklık, ödem ve akne benzeri görüntü
  • Ciltte kalınlaşma ve kızarıklık
  • Göz tutulumu ile seyreden rozasea olarak sınıflandırılabilir.

Rozasea kronik bir rahatsızlık olduğundan hayat kalitesini azaltabilir. Özgüven kaybı, utanma, kaygı, iş yaşamında problemler ve depresyona neden olabilir.En sık 30-50 yaşları arasında görülür. Açık renk ciltler, sarı saçlılar, aile hikayesi olanlar Rozasea’ya daha yatkındırlar. Erkeklerde biraz daha sık görülür.

Rozaseanın Sebepleri Nelerdir?

Aslında tam olarak sebebi bilinmemektedir. Kalıtımsal ve immun sistemin aşırı cevabı olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Ayrıca mide rahatsızlıklarında rol alan bir bakteri ile sıklıkla ilişkili bulunmuştur. Demodeks denilen bir tür cilt akarı Rozasea’lı hastalarda sık olarak bulunur.

Rozasea’yı Arttıran Faktörler Nelerdir?

Güneş, stres, sıcak hava, sıcak banyo, rüzgar, çeşitli cilt bakım ürünleri en çok bilinen arttırıcı faktörler arasında yer alır.

Yiyecekler Rozasea’yı Tetikleyebilir mi ?

Alkol ve kafeinli içecekler, acı ve baharatlı yiyecekler sıklıkla bilinenlerdir.

Rozasea Tanısı Nasıl Konur ?

Dermatoloğunuz çeşitli sorular sorarak ve muayene ile kolaylıkla tanı koyacaktır.

Rozasea Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Rozasea’nın evresi ve hangi tipinin ön planda olduğu tedaviyi belirleyecektir. Ağızdan antibiotikler, antiparaziter kremler, güneş koruyucular, lazer ve diğer ışık tedavileri başlıca tedavi yöntemlerini oluşturur.

Bunun dışında en önemlisi tetikleyici ve artırıcı faktörlerden uzak durulmasıdır.

 

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?