Regeneratif tedaviler – Doç.Dr. Ekrem Civas – Ankara

REGENERATİVE TEDAVİLER

Rejeneratif estetik dermatolojik tedavilerin ön saflarında Kök hücre tedavileri yer alır. Rejeneratif tıp, vücudun yaşlanan hücreleri, dokuları ve organları onarmasına veya yenilemesine izin veren yenilikçi tedavileri kapsar. Deri diğer organlara göre kolay erişilebilirliği nedeniyle rejeneratif tedavilerin uygulanması kolay bir organdır. Otolog kök hücre, yağ kök hücreler, plazmadan zengin kök hücre (PRP) şu anki yöntemler arasında yer alır. Rejeneratif tedaviler Antiaging uygulamalar, yara izlerinin azaltılmasında ve saç dökülmesi tedavilerinde kullanılır.

Bu tedaviler arasında, kök hücreler ve trombositten zengin plazma (PRP), yara izi azaltma, yaşlanma-karşıtı etkiler ve alopesi tedavisindeki terapötik potansiyellerine bağlı olarak ilgi topladı.

Uzmanlaşmış yetişkin hücrelerin farklılaşmasından kaynaklanan progenitör hücreler olan multipotent kök hücreler ve indüklenmiş pluripotent kök hücreler (iPSC’ler) kullanılır.

Multipotent Kök Hücreler; Kemik iliği, göbek kordonu, yağ dokusu, dermis veya kıl folikülü çıkıntısından elde edilir. Bu kaynaklardan elde edilen kök hücreler, öncelikle vücut dışında işlenir ve alıcı bölgeye yeniden verilirler.

Yağ dokusundan üretilen kök hücreler cilt yenilenmesinin yanısıra hacmi korumaya yardımcı olur. Orta yüz şekillendirme, dudak hacimlendirme, yüz gençleştirme, yüz bölgesinde görülen yara izleri, lipodistrofi, penis büyütme ve vajina şekillendirme gibi amaçlar ile kullanılır.

Deri diğer bir otolog kök hücre kaynağıdır. Dermal fibroblastlarında multipotent potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir. Bu dermal fibroblastlar, punch biyopsi kullanılarak cildin bir bölgesinden alındıktan sonra çeşitli işlemlerden geçtikten sonra ve cildin istenen başka bir bölgesine yeniden enjekte edilir. Otolog insan fibroblastları, kırışıklıkların ve akne izlerinin tedavisinde etkilidir.
Yetişkinlerde saç kökleri epitel ve melanositik kök hücreler açısından zengin bir bölge olan Bulge olarak bilinen bir alan içerir. Bulge kök hücreler, intefroliküler epidermisi, saç folikülü yapılarını ve yağ bezlerini çoğaltma yeteneğine sahiptir.

Kök hücreleri erkek androgenetik alopesi tedaviisnde ve kadın tipi saç dökülmesini kullanılır. Bulge kök hücrelerinden elde edilen melanositik kök hücreler saç beyazlaması ve ve vitiligo tedavisinde kullanılmaktadır.

Regeneratif tedaviler hem cilt hem de diğer organ tedavilerinde oldukça güçlü gelecek vaat etmektedirler.

Ümit Mahallesi Ankaralılar Caddesi No: 2 Kat: 7 Daire: 7 Nokta Ankara Çankaya / ANKARA

Çatlak Tedavisi Ankara

Çatlaklar Nedir ve Nasıl Oluşur? Çatlaklar, cildimizin içinde doğal olarak bulunan ve derimizin esnemesini sağlayan elastinin zamanla beraber hasar görmesi…

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir? Tırnak etinde kızarma, tırnakta kalınlaşma,çabuk kırılma ve tırnağın saydamlığını kaybetmesi tırnak mantarının belirtileri arasında yer almaktadır.Tırnak…

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarları enfeksiyonlarına çeşitli mantarlar neden olabilir. En çok bilinen dermatofit adı verilen bir mantar çeşididir. Maya ve küf mantarları…

Leke ve Kızarıklık Tedavisi

2D Cilt Yenileme İle Leke Ve Kızarıklık Tedavisi Yaşla birlikte güneş, çevresel faktörler ve yapısal durumlardan dolayı yüzde oluşan lekeler…
Menü