Ankara Leke Tedavisi

Ankara leke tedavisi; birinci aşaması teşhistir. Doktorunuz genellikle cildinize bakarak yaşlılık lekelerini teşhis edebilir. Yaşlılık lekelerini diğer cilt bozukluklarından ayırmak önemlidir.  Çünkü leke tedavisi farklılık gösterebilir ve yanlış prosedürü kullanmak gerekli olan tedaviyi geciktirebilir.

Deri biyopsisi. Doktorunuz, laboratuarda inceleme için küçük bir deri örneğinin alınması (deri biyopsisi) gibi başka testler de yapabilir. Bu, bir yaş noktasını, bir tür cilt kanseri olan lentigo maligna gibi diğer durumlardan ayırt etmeye yardımcı olabilir.

Tedavi

Yaşlılık lekelerinizin daha az fark edilmesini istiyorsanız, görünürlüğünü hafifletmek için tedaviler mevcuttur. Pigment, cildin en üst tabakası olan epidermisin tabanında yer aldığından, yaşlılık lekelerini hafifletmeyi amaçlayan herhangi bir tedavi bu cilt tabakasına nüfuz etmelidir.

Ankara Leke Tedavisi Yöntemleri

Reçeteli ağartma kremlerini (hidrokinon) tek başına veya retinoidler (tretinoin) ve hafif bir steroid ile uygulamak, birkaç ay içinde lekeleri kademeli olarak soldurabilir. Tedaviler geçici kaşıntı, kızarıklık, yanma veya kuruluğa neden olabilir.

Lazer ve yoğun darbeli ışık ile ankara leke tedavisi:

Bazı lazer ve yoğun darbeli ışık tedavileri, cildin yüzeyine zarar vermeden melanin üreten hücreleri (melanositler) yok eder. Bu yaklaşımlar tipik olarak iki ila üç seans gerektirir. Yaralama (ablatif) lazerler cildin üst katmanını (epidermis) çıkarır.

Dondurma yöntemi ile ankara leke tedavisi (kriyoterapi):

Bu prosedür, beş saniye veya daha kısa süreyle sıvı nitrojen uygulamak için pamuk uçlu bir çubuk kullanarak noktayı tedavi eder. Bu ekstra pigmenti yok eder. Alan iyileştikçe cilt daha açık görünür. Sprey dondurma, küçük bir leke grubu üzerinde kullanılabilir. Tedavi cildi geçici olarak tahriş edebilir ve hafif bir kalıcı yara izi veya renk değişikliği riski taşır.

Ankara Leke Tedavisi ile Dermabrazyon yöntemi  

Dermabrazyon, hızla dönen bir fırça ile cildin yüzey tabakasını zımparalar. Yerinde yeni deri büyür. Prosedüre birden fazla kez girmeniz gerekebilir. Olası yan etkiler arasında geçici kızarıklık, kabuklanma ve şişlik bulunur. Pembeliğin kaybolması birkaç ayı bulabilir.

Ankara Leke Tedavisi ile Mikrodermabrazyon Yöntemi  

 Mikrodermabrazyon, dermabrazyondan daha az agresif bir yaklaşımdır. Daha pürüzsüz bir görünümle hafif cilt lekeleri bırakır. Mütevazı, geçici sonuçlar elde etmek için aylar boyunca bir dizi prosedüre ihtiyacınız olacak. Tedavi edilen bölgelerde hafif bir kızarıklık veya batma hissi fark edebilirsiniz. Yüzünüzde rosacea veya küçük kırmızı damarlar varsa, bu teknik durumu daha da kötüleştirebilir.

Ankara Leke Tedavisi ile Kimyasal Soyma Yöntemi  

Bu yöntem, üst katmanları çıkarmak için cilde kimyasal bir solüsyon uygulanmasını içerir. Yeni, pürüzsüz cilt formları yerini alacak. Olası yan etkiler arasında yara izi, enfeksiyon ve cilt renginin açılması veya koyulaşması yer alır. Kızarıklık birkaç haftaya kadar sürer. Herhangi bir sonucu fark etmeden önce birkaç tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Cildi gideren yaş lekesi tedavileri genellikle bir doktorun ofisinde yapılır ve hastanede kalmayı gerektirmez. Her prosedürün uzunluğu ve sonuçları görmek için geçen süre haftalar ve aylar arasında değişir.

Tedaviden sonra, dışarıdayken güneşten koruma faktörü (SPF) en az 30 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmanız ve koruyucu giysiler giymeniz gerekir.

Leke tedavileri kozmetik olarak kabul edildiğinden, genellikle sigorta kapsamında değildir. Prosedürlerin yan etkileri olabileceğinden, seçeneklerinizi cilt hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktorla (dermatolog) dikkatlice tartışın. Ayrıca, dermatoloğunuzun düşündüğünüz teknikte özel olarak eğitilmiş ve deneyimli olduğundan emin olun.

Ankara Leke Tedavisi Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Ciltte leke oluşmasının asıl nedeni melanositlerin fazla bir şekilde melanin salgılamasıdır. Melaninin fazla salgılanmasının başlıca nedenleri ise güneş ışınlarına maruz kalmak, hormonsal dengenin bozulması, ilaçlar, kimyasallar, konjenital hastalıklar vb. şeklindedir.

Ankara leke oluşa oranı kimlerde daha yüksektir?

Lekeler herhangi bir kişide oluşabileceği gibi bazı kişilerde ihtimal daha yüksektir. Özellikle 40 yaşın üstünde olanlarda, hassas ve açık tenli olanlarda, çok fazla güneşe maruz kalan ve bronzlaşan kişilerde karşımıza çıkar.

Ankara leke oluşumunun zararları veya riskleri nelerdir?

Acı, kaşıntı vb. durumlar yada günlük hayatı etkileyen bir etkisi yoktur. Lekeleri olan kişiler daha çok estetik nedenlerle tedavi olmayı seçerler. Yalnızca uzun süredir var olan güneş lekeleri bir süre sonra tümöre dönüşmesi söz konusu olabilir. Bazı güneş lekeleri ise sonradan Melanom denilen kanserlere dönüşebilir.

Ankara lekelerin türü nasıl teşhis edilir?

Dermatoloğunuz lekenizin karakterini kolayca teşhis edecektir. Bu amaçla çeşitli ışıklar ve Dermatoskop denilen bir teşhis aracı kullanabilir. Gerekirse biopsi yapabilir.

Tedavi ile lekelerden kurtulmak zor mudur?

Sık görülen lekelerin çoğu genellikle yüzeysel lekelerdir. Ankara leke tedavisinde profesyonel yöntemler uygulanırsa zorlayıcı bir süreç değildir.

 

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?