Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi


Damarlarda oluşan kalıcı büyük damar genişlemelerine varis denir. Kalıtımsal faktörler, varis ve kılcal damar oluşumunda önemli olup bunun yanında hormonsal problemler, travma ve uzun süre ayakta durma diğer kolaylaştırıcı faktörler arasında yer almaktadır.

Damar içine katater aracılığı ile lazer uygulanması ile varis tedavisi, deri üzerinden (transdermal) olarak lazer ışığının gönderilmesi ile 4 mm ye kadar olan kılcal damarlar tedavi edilebilir. Kısaca lazer ile kılcal damar tedavisinde damarın çapı, derin damarın etkilenip etkilenmediği ve damarlarda kapak yetmezliği olup olmamasına göre tedavi yöntemi belirlenir.

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Etki Eder ?

Lazer ışığı damar içindeki hemoglobin tarafından emilir. Damarın içinde belli bir ısıya ulaşarak damarı koagüle eder. İşlevsiz hale gelen damar ilgili hücresel mekanizmalarla sindirilir.

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi Ağrılı mıdır ?

Günümüzde son çıkan lazer teknolojileri sayesinde eskiye oranla daha az ağrı hissedilmektedir. Buna rağmen ağrı eşiği düşük kişilerde anestezik krem ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrıyı azaltmanın diğer bir yolu ise soğutmadır. Soğutma, başlıkta veya dışardan soğutma şeklinde olabilir.

Lazer ile Damar Tedavisi İşleminden Sonra Yan Etkileri Nelerdir ve Cildimde Ne Gibi Değişiklikler Beklemeliyim ?

İşlemin yapıldığı yerde ağrı hissi yaşanabilmesi olağan bir durumdur. Bu durumun geçmesi uzun zaman almayacağı gibi yanma riski oluşturmamaktadır. Uygulama bölgelerinde oluşabilecek kabarıklıklar birkaç günde düzelmektedir.

Yüz Kılcal Damarları da Lazer ile Tedavi Edilebiliyor mu? Bacak Dışında Tedavi Edilebilecek Diğer Bölgeler Nerelerdir ?

Etkili dalga boyları ve enerji parametreleri ile tüm vücut bölgeleri tedavi edilebilir. Yüz bölgesinde bulunan kılcal damar tedavileri genellikle 1-2 seansta sonuç vermektedir.

Lazer ile Kılcal Damar Tedavilerinin Zararları Var mıdır? Güvenli midir ?

Lazer, istenmeyen damar içinde emilip çevre dokuda herhangi bir zarar oluşturmadan etki eder. İşlem sonrasında uygulama yapılan yerde kabarıklıklar ve hafif ödem görülebilir. Genel olarak yarım gün içerisinde iyileşme görülür. İşlem sonrasında güneş koruyucu kullanılması ve bir hafta süre ile güneşlenilmemesi önerilir. Kullanılan sistem ve deneyimle ilişkili olarak yan etki riski oluşturur. Lazerle kılcal damar tedavilerinde en önemli risk tüm lazer tedavilerinde olduğu gibi yanık ve leke riskidir.

Kimler Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi için Uygun Aday Değildir ?

Işığa karşı kalıtımsal duyarlılığı olanlar veya ışık duyarlandırıcı ilaç kullananlar, ışık ile tetiklenen epileptik atak geçirenler kılcal damar tedavisi için uygun aday olarak görülmezler.

Diğer lazer uygulamalarımız ile ilgili bilgi için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz