Kadınlarda Saç Dökülmesi


Kadınların neredeyse üçte biri hayatlarının bir döneminde saç seyrelmesi veya incelme gibi saç sorunları ile karşılaşırlar. Ancak saç çizgilerini korumaları ve yaygın seyrelme şeklinde oluştuğu için kadınların erken dönemdeki saç dökülmeleri genellikle fark edilmez. Kadınlarda saç dökülmesi  az miktarda bile olsa psikolojik olarak ciddi şekilde etkilenmelerine neden olur. Bu tip durumlarda genellikle saçlarını kamufle ederler, saklayarak maskelerler böylece çevre tarafından fark edilmez. Kadınlarda saç dökülmesi dereceli olarak kötüleşebilir, mevsimsel olabilir, menopoz ve doğum sonrası artabilir, hormonal değişiklikler ve eksternal faktörlerden etkilenebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

blank

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesine en sık genetik sebepler neden olur. Genler, hormonlar ve yaş ile birlikte kompleks faktörlerle oluşur. Aynen erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da 5 alfa Reduktaze enzimi aracılığı ile oluşan dihidro testesterone (DHT) sorumludur. Kadınlarda hem 5 alfa redüktaz enzim miktarları hemde aromataz enzim varlığı erkeklerden farklı saçlı dökülmesi oluşumundan sorumludur.

Kadınlarda Genetik Faktörler Dışında Neler Saç Dökülmesine Neden Olur?

Medikal durumlara bağlı saç dökülmeleri;

Kadınlar,hastalıklara bağlı saç dökülmeleri konularında erkeklerden daha duyarlıdırlar. Oluşan saç dökülmesini genetik sebeplere bağlı saç dökülmesinden ayırt etmek oldukça zor olup dermatoloğunuz ayırt edici tanı için çeşitli testlere ve dermatoskob, video mikroskob gibi incelemelere ihtiyaç duyabilir.

Kadınlarda Yaygın Saç Dökülmesi Sebepleri;

Obstetrik veya jinekolojik rahatsızlıklar, anemi, throid hormon bozuklukları, lupus gibi kolajen doku hastalıkları, yıkıcı dietler, çinko ve çeşitli vitamin eksiklikleri, stres ve emosyonel problemler kadınlarda saç dökülmesinin genetik dışı nedenleri arasında yer alır.

Tellogen effluvium nedenleri; kronik hastalıklar, ameliyatlar, mevsimsel geçiş, tellogen effluviuma neden olan ilaçlar, kan incelticiler, gut tedavisinde kullanılan ilaçlar, antihipertansifler, antiepileptikler, antihipertansifler, kolesterol düşürücü ilaçlar, antidepresanlar, oral kontraseptifler, tiroid ilaçları, diet ilaçları, vitaminler

Anajen saç dökülmesi nedenleri: kemoterapotikler ve radyoterapi

Kadınlarda Bölgesel Saç Dökülmesi Sebepleri;

Skarsız Olanlar

Alopesi areata: loklaize para şeklinde saç dökülmelerini tanımlar. Otoimmun bir rahatsızlık olup sistemik diğer otoimmun hastalıklarla birarada olabilir.
Traksyonel alopesi: sıkı toka veya toplamaya bağlı oluşan kalıcı saç kayıplarını ifade eder.

Skatrisyel Saç Dökülmeleri

Primer skatrisyel alopesiler: direkt kıl kökünü etkileyerek oluşan saç dökülmeleridir. Bu grupta; Liken planus, diskoid lupus, Folikülitis dekalvans, Frontal fibrozan alopesi gibi hastalıkları içerir.
Sekonder skatrisyel alopesiler: kaza veya travma sonucu oluşurlar. Deri ile birlikte kıl kökleride etkilenmiştir.

Saçla ilgili diğer detaylar için aşağıdaki linklerdenen bilgi alabilirsiniz.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?