Leke Ve Kızarıklık Tedavisi
28 Şubat 2018
Kılcal Damar Tedavisi
12 Nisan 2018

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi


 

Saç dökülmesi hem erkeklerde hemde kadınlarda yaygın bir sorundur. Kadınların %45-%50 sinde kellik görülmektedir. Kadınlarda görülen saç dökülmesi (FPHL) ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Saç dökülmesini yaşayan kadınlar genellikle psikolojik sıkıntı yaşar ve bunun sonucunda sosyal işlevselliği bozulur. Kadınlarda görülen saç dökülmesi kronik, ilerleyici bir durum olma eğilimi gösterdiği için erken tanı ve tedavisi oldukça önemlidir. Bu durum sonraki saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Uygulanan bazı tedaviler yeni saçların büyümesini de teşvik edebilir. Saç dökülmesini yaşıyorsanız saç derisi ve saçın sağlığı konusunda uzmanlaşmış dermatoloğunuzla en kısa zamanda iletişime geçmelisiniz.

 

Saç Dökülmesi Normal midir ?

Bir ölçüye kadar saç dökülmesi tamamen normaldir, çünkü saçlar 2 ila 6 yıllık büyüme evresini tamamladıktan sonra dökülürler. Giysilerinizde veya tarak veya saçlarınızda dökülmüş kıllari fark edebilirsiniz. Ortalama kişi günde yaklaşık 50 ila 100 kıl kaybeder.

Normal olmayan saç dökülmesi nedir?

Saçlarınız kümeler halinde dökülmeye başlarsa, özellikle fırçalarken veya tarakladığınızda veya duşta olduğunuzda, doktorunuzu görmelisiniz. Saç derisinin daha geniş bölgelerini görebildiğinizi veya saçınızın inceldiğini fark ederseniz, saç dökülme durumunuzun teşhisi ve tedavisi için dermatoloğunuza danışmanız da fayda vardır..

 

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Altta yatan çeşitli nedenlerle birçok farklı tipte saç kaybı vardır. Bazı tıbbi durumlar saç dökülmesiyle ilişkilidir. Yaygın nedenler arasında anemi, tiroid problemleri ve diğer hormon dengesizlikleri sayılabilir. Bunlar yeterince teşhis ve tedavi edildiğinde, saç dökülmesi durabilir ve saçlar uzayabilir. Stres, beslenme faktörleri ve genetik saç dökülmesinde de rol oynayabilir. Doğum, ameliyat veya ciddi bir hastalığa yakalanma gibi şiddetli fiziksel stres saç dökülmesini hızlandırabilir. Bazen doktorlar saç dökülmesine neden olan şeyi belirleyemez. Saç dökülmesinin diğer olası nedenleri radyasyon tedavisi, kanserdir., böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, ilaç yan etkileri ve otoimmün hastalık. Yeni veya daha fazla saç kaybı yaşıyorsanız, teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmanız da fayda vardır