Lazerle Hemanjiom Tedavisi


Lazerle hemanjiom tedavisi seanslar halinde uygulanmaktadır. Hemanjiomlar (İyi huylu damar tümörü) yapısal damar benleri olup iyi huyludurlar. Kozmetik sebepler, kanama ve enfeksiyon gibi sebeplerle tedavi gerektirebilirler. Basit olarak doğuştan olanlar ve sonradan vücutta oluşan kan benleri şeklinde ikiye ayrılırlar.

Çocukluk Çağı Hemanjiomları (Doğum Lekesi)

Hemanjiom tedavisi çok eskiden bu yana gebelikte istenilen şeyin yenmemesi sonucu oluştuğuna (çilek, karpuz, vişne) inanılmaktaysa da aslında gerçek nedeni bilinmemektedir. Damarların bir araya toplanması ile oluşur. Deriden kabarık, düz pembe, kırmızı veya mor renkte olabilir. Yeni doğanların %10 unda görülür. Bazıları kendiliğinden iyileşebildiği gibi diğerlerinin tedavi edilmesi gerekir. Lezyonun tipine göre yapılacak tedavi değişir.

Lazerle hemanjiom tedavisi lezyonun yapısına göre değişmekle birlikte farklı lazer dalga boyları kullanılabilir. (Nd-yag, LimeLight, Pulse Dye, KTP vs). Küçük hemanjiomlar (genellikle erişkinlerin vücudunda görülür) tek seansta tedavi edilirken daha büyük olan bebeklik çağı hemanjiomları için 3-4 seans lazer tedavisi gerekebilir.

Bebeklik Çağı Anjiomları Kaç Yaşından İtibaren Tedavi Edilebilir ?

Bu konuda kesin bir bilgi yoktur, bazıları bekleme taraftarıdır. Hemanjiomun lokasyonuna, hastanın yaşına ve psikolojik durumuna göre lazer tedavisine başlama yaşı değişir. Bebek ve çocuklarda lazerle doğumsal tedavi ağrı açısından zorluk oluşturmaktadır. Büyük lezyonlar veya sıkıntılı vakalarda sedatiflerden faydalanılabilir.

Tıpta hemanjiom ismiyle bilinen rahatsızlık halk arasında damar beni olarak bilinmekte ve tabir edilmektedir. Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir hastalık olan hemanjiom anne ve babaları korkutan bir rahatsızlıktır. Fakat iyi huylu olup damardan kaynaklı olan bir problemdir. Panik yapılmaması ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü damar beni kendiliğinden kaybolabileceği gibi büyüme eğilimi de gösterebilmektedir. Buradan anladığımız üzere ebeveynler kesinlikle herhangi bir endişe ve paniğe kapılmamalı çocuklarında bulunan damar beninin büyüklüğünü sıkı bir şekilde, dikkatlice takip etmelidir. Eğer geçmiyor ve büyüme gösteriyorsa uzman ve tecrübesi olan sağlık merkezlerine başvurularak muayenesi ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Ayrıntılı bilgi almak adına lazer ile hemanjiom tedavisi sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?