Botulinum Toksin ve Dolgu SSS


Senede Kaç Seans Botulinum Toksin ve Dolgu Uygulamaları Yaptırabilirim ?

Botulinum Toksin ve Dolgu SSS; Bu konuda kesin bilgi olmamakla birlikte sınırlı sayıda yayın da, iki ay içerisinde botulinum toksin yapılması halinde antikor gelişebileceği bildirilmiştir. Uygulama sayıları genellikle 2 veya 3 seans arasında değişir. Yeni seans etkinin sona ermesi ile birlikte yapılabilir. Botulinum toksin’in etki süresi kişiden kişiye değişir, genellikle 3-6 ay arasındadır. Sürenin ne ile ilişkili olduğu tam olarak anlaşılamamıştır. Etki bittikten sonra tekrarlanabilir.

 Botulinum toksin uygulamasının yaş sınırı nedir? Erken yaşta başlamak sakıncalı mıdır?

Botulinum toksin için bir yaş sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için yasal zorunluluk gereği ailelerinin onayı gerekmektedir.

Botulinum toksin uygulamasını geç yaşlarda yaptırmak sağlıklı mıdır?

İleri yaşlarda uygulanan botulinum toksin etkili olmayabilir. Özellikle 70 yaş üstü hastalarda kas ve sinir fonksiyonları bozulduğundan önerilmemektedir.

Botulinum toksin bir zehirse, vücuda zarar verir mi?

Botulinum toksin aslında bir ilaçtır ve dolaşıma geçmemektedir. Botulinum toksinin zarar verdiğine dair kaydedilmiş bir bilgi yoktur.

Botulinum toksin uygulamasından sonra hala yüz ifadesi (mimikleri) yapabilecek miyim?

Botulinum toksin uygulaması ile gözle görülür bir sonuç olmasına rağmen botulinum toksin yüzünüzde radikal değişimler yapmaz. Yüz mimiklerini kullanabilme yüzdesi, yapılan uygulamanın etkisi kişinin isteğine göre ayarlanmakta olup doktora bağlıdır.

Botulinum toksin ten rengimi etkiler mi?

Değişik etnik kökenlere ve cilt tiplerine sahip insanlara botulinum toksin başarı ile uygulanmıştır. Çünkü botulinum toksin yalnızca deri altındaki kaslara etki eder, cildinizin rengini ve dokusunu etkileyen bir durum söz konusu değildir.

Botulinum toksin uygulamasının yan etkileri var mıdır?

Botulinum toksinin sistemik bir yan etkisi olmayıp oluşan yan etkiler geçicidir. Olası yan etkileri: baş ağrısı, kısa süreli yanma hissi, kızarıklık, şişlik, göz kapağı düşmesi.

Botulinum toksin tedavisi diğer ürünler ve işlemlerle kombine edilebilir mi?

Birçok kişi botulinum toksin uygulaması ile kozmetik ürünleri kombine şekilde kullanıyor. Doktorunuz size kullanıp kullanmamanız veya kullanma sonucu oluşabilecek sonuçları bildirecektir.

Ne kadar süre sonra farkı görebilirim?

Etkileri 3 gün içinde görülmeye başlar, tam etkinin görülmesi 7 gün sonunda olur. Botulinum toksinin uygulama yapılan alana tam olarak yayılması, yerleşmesi 1 ay sürer.

Botulinum toksin tedavisi daha fazla kırışıklığa sebep olur mu?

Botulinum toksin mimik yaparken kullanılan yüz kaslarını rahatlatır. Kırışıklık olmasını önler. İşlemi yaptırmak bırakıldığı takdirde kaslar eski aktivitesini geri kazanır ve yüzdeki kırışıklıklar yavaş yavaş eski halini alır. Eski halinden daha fazla kırışıklığa sebep olmaz.

Botulinum toksin kırışıklıkların azaltılması dışında başka amaçlar için de kullanılır mı?

Botulinum toksin ayrıca aşırı terleme tedavisi için kullanılır. El, ayak, koltuk altı gibi bölgelere uygulanabilir. Terleyen bölgelere uygulandığında, ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltır. Bu işlemin etkisi 6-12 ay devam eder.

Botulinum toksin maddesi nasıl elde edilir?

Botulinum toksin tip A’nın yüksek düzeyde saflaştırılmış, steril ve vakumla kurutularak şişelenmiş halidir.

Botulinum toksin uygulaması yüzde şişme yapar mı?

Yüze yapılan dolgu uygulamaları ile botulinum toksin uygulamaları birbirine karıştırılmamalıdır. Botulinum toksin bir dolgu maddesi değildir, kırışıklığa yol açan  kasları gevşetmekte kullanılan bir ilaçtır. Yüzde şişmeye neden olmaz.

Botulinum Toksin ile ilgili diğer uygulamarımız için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz

Botulinum toksin nedir?

Botulinum Toksin İle Kırışıklık Tedavisi

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?